tychy.info

Reklama

Wiadomości

 • 20 kwietnia 2021
 • 25 kwietnia 2021

Przystań kajakowa MOSM wśród finalistów Nagrody Architektonicznej Polityki

Za nami:

W tym roku Polityka wręczy swoją Nagrodę Architektoniczną - wyróżnienie w dziedzinie architektury i ładu przestrzennego - już po raz dziesiąty. Przyznając tę Nagrodę redakcja chce pokazywać i promować realizacje stanowiące symbol dobrego smaku, przyjazne ludziom i w oczywisty sposób poprawiające estetykę otoczenia. Wśród nominowanych jest Przystań kajakowa nad Jeziorem Paprocańskim, zaprojektowana przez RS+ Robert Skitek.

Przystań kajakowa nad Jeziorem Paprocańskim
Przystań kajakowa MOSM wśród finalistów Nagrody Architektonicznej Polityki · fot. Michał Janusiński / UM Tychy


Do nominowania do Nagrody co roku zapraszane jest wybrane grono osób, którym leży na sercu wygląd polskich miast i wsi: najwybitniejsi architekci i urbaniści, krytycy architektury, przedstawiciele stowarzyszeń działających na rzecz ładu w przestrzeni publicznej czy też znani artyści. Poprzez swoje nominacje wskazują najbardziej warte uwagi obiekty zrealizowane w roku poprzednim w 3 kategoriach:
 • realizacje architektoniczne (tzw. mała i duża architektura, budownictwo mieszkalne zbiorowe i indywidualne, biurowce, budynki użyteczności publicznej, kościoły, budynki rewitalizowane, budownictwo inżynieryjne (stadiony, mosty itp.)
 • rozwiązania urbanistyczne (osiedla, układy drogowe, tereny zielone, wypoczynkowe itd.)
 • sztuka w przestrzeni publicznej (instalacje artystyczne, pomniki itp.)


W tym roku z podliczenia głosów do finału (nominujących przedstawiamy w dalszej części informacji prasowej) wyjątkowo dostało się nie cztery, a pięć realizacji, które mają szansę na Grand Prix Nagrody. Nie pozwoliło to redakcji na regulaminowe wskazanie własnego kandydata do finałowej piątki. W związku z tym, oraz z okazji 10-lecia Nagrody, redakcja wyróżniła dodatkowe pięć obiektów, które będą miały szansę powalczyć o Nagrodę Internautów w dorocznym plebiscycie.

Głosowanie internautów trwa do niedzieli, 25 kwietnia na stronie: www.polityka.pl/architektura.

Laureata Grand Prix za rok 2020, który ogłoszony zostanie w czerwcu, wybierze Jury w składzie: Grzegorz Buczek - architekt, urbanista, członek Rady Towarzystwa Urbanistów Polskich i Zarządu Oddziału Warszawskiego SARP, wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej; Anna Cymer - historyczka architektury, popularyzatorka wiedzy na temat architektury i designu; Paweł Dobrzycki - architekt, scenograf teatralny, malarz i pedagog, dziekan Wydziału Scenografii ASP w Warszawie; Feliks Falk - reżyser, scenarzysta, absolwent ASP w Warszawie; Marlena Happach - architektka, urbanistka i aktywistka, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Warszawy; Marek Kościkiewicz - muzyk, producent, absolwent warszawskiej ASP; Jacek Michalak - wiceprezes zarządu ds. rozwoju Grupy ATLAS; Ewa P. Porębska - redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-Murator”; Magdalena Staniszkis - architekt i urbanista, prof. nzw. na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej; Bogna Świątkowska - prezeska Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana; Jarosław Trybuś - historyk sztuki i krytyk architektury oraz przedstawiciele redakcji POLITYKI: Jerzy Baczyński, Jacek Poprzeczko i Piotr Sarzyński.

Finaliści 10. edycji Nagrody Architektonicznej Polityki:


 • Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku. Projekt: Marlena Wolnik MW Architekci.
 • Przystań kajakarska MOSM w Tychach. Projekt: RS+ Robert Skitek
 • Hotel NOBU w Warszawie. Projekt: Medusa Group.
 • Pawilon edukacyjny Kamień w Warszawie. Projekt: eM4.Pracownia Architektury.Brataniec
 • Zespół biurowo-usługowo-mieszkalny Elektrownia Powiśle w Warszawie. Projekt: APA Wojciechowski.


Piątka wyróżniona przez redakcję "Polityki" z okazji 10. edycji Nagrody:


 • Dworzec autobusowy w Kielcach. Projekt: Kamiński Bojarowicz Architekci.
 • Concordia Design we Wrocławiu. Projekt: MVRDV, współpraca autorska Q2studio.
 • Sanatorium Abrama Gurewicza w Otwocku. Projekt: Grupa 5 Architekci, architektura wnętrz: Grupa 5 Architekci/MAMarchitekci.
 • Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Projekt: Nizio Design International Mirosław Nizio.
 • Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Autorzy koncepcji: Krzysztof Jaraczewski, Radosław Kacprzak; generalny projektant PIG Architekci - Michał Lah, Tomasz Grzesik.

BM / tychy.info
źródło: materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.