tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 17 kwietnia 2021
  • 19 kwietnia 2021

Fizjoterapia w życiu seniora - jak i co ćwiczyć opowiada dr Piotr Kotajny

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Śląskie Dla Seniora" podaj

Seniorzy coraz chętniej ćwiczą i korzystają z dobrodziejstw fizjoterapii. To bardzo pozytywny trend wśród tej grupy wiekowej. Aktywna i regularna fizjoterapia pozwala na lepsze i sprawniejsze funkcjonowanie, łagodzi bóle i przeciwdziała większości schorzeń. Jak i co ćwiczyć, by jak najdłużej zachować sprawność fizyczną? Zapraszamy na drugi materiał wideo cyklu Śląskie Dla Seniora, z udziałem dr Piotra Kotajnego, fizjoterapeuty z Pszczyny.Na niemalże wszystkie choroby i problemy zdrowotne, które nas dotykają należy oddziaływać wieloma metodami. Fizjoterapia jest jednym z ważniejszych i skuteczniejszych sposobów zwalczania dolegliwości bólowych w przypadku wielu schorzeń, a ponadto pozwala uniknąć urazów, o które nietrudno w wieku senioralnym. Mówiąc najprościej - odpowiednio dobrane i powtarzane regularnie ćwiczenia mogą osobie starszej zdecydowanie ułatwić życie. Fizjoterapia pomaga nie tylko w już zaistniałych dysfunkcjach układu ruchu, ale działa też profilaktycznie. Dzięki niej seniorzy mogą usprawnić i doskonalić wiele typowych i nieodzownych czynności dnia codziennego, takich jak chodzenie po schodach, noszenie cięższych przedmiotów, wstawanie z łóżka, robienie zakupów czy wsiadanie do autobusu. Wiele zadań, przed którymi stoją seniorzy wymaga przecież niejednokrotnie zręczności i siły. Sprawność fizyczna umożliwia im wykonywanie większości z nich samodzielnie.

Fizjoterapia powinna być obowiązkowym elementem leczenia reumatyzmu, schorzeń i zwyrodnień stawów oraz kręgosłupa, a także dolegliwości pourazowych. Poza tym jest nieoceniona przy chorobach układu krążenia, po zawale mięśnia sercowego, w problemach neurologicznych, chorobie Parkinsona czy Alzheimera, jak również po przejściu infekcji koronawirusowej. Pomaga wrócić do zdrowia po paraliżu i udarze, odzyskać kontrolę nad ciałem, przywraca mobilność i równowagę, chroniąc przed upadkami.

Wielu seniorów korzystało lub korzysta z przeróżnych biernych form fizjoterapii, takich jak masaże i naświetlania, jednak największy wpływ na kondycję fizyczną, zdrowie ogólne i postępy terapii mają systematyczne ćwiczenia. Spotkanie z fizjoterapeutą pozwala na indywidualne dobranie odpowiednich ćwiczeń, dostosowanych do potrzeb i możliwości seniora. Ćwiczenia można, a nawet powinno się powtarzać w domu. Nie wymagają one stosowania specjalistycznych narzędzi, ale piłki, taśmy czy hantle pomagają w osiągnięciu zamierzonych efektów.

Więcej informacji o projekcie Śląsk dla Seniora można znaleźć na stronie seniorzy.slaskie.pl.

ab, Ela / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Śląskie Dla Seniora

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Śląskie Dla Seniora" podaj