tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 16 kwietnia 2021
  • 20 kwietnia 2021

W budynku po starej szkole powstanie 30 nowych mieszkań

Tyskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego podpisało umowę na przebudowę i rozbudowę budynku byłej szkoły podstawowej przy ul. Oświęcimskiej 256, na budynek mieszkalny wielorodzinny. Do końca 2022 roku powstanie tam 30 mieszkań. Wartość inwestycji to 9.877 miliona złotych. Umowę z P.B. Dombud S.A. podpisano 13 kwietnia. Inwestycja będzie realizowana w formule „projektuj-buduj”.

Wizualizacja budynku starej szkoły po przebudowie
Wizualizacja budynku starej szkoły po przebudowie · fot. Tyskie TBS


- Zgodnie z koncepcją powstanie 30 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni ok. 1.700 m2 oraz lokal usługowy o powierzchni 100 m2 (z przeznaczeniem na przychodnię). Inwestycja zostanie dofinansowana z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 8 mln zł. Całość prac to koszt 9.877 mln zł - mówi Daria Szczepańska, prezes Tyskiego Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.

Gmach wpisany jest do miejskiej ewidencji zabytków i jego adaptacja na lokale mieszkalne musi być uzgodniona z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Budynek wymaga jednak generalnego remontu - trzeba w nim wymienić nawet stropy, co doskonale opisuje jego stan. Obiekt, który stanie się domem dla 30 rodzin, przez wiele lat funkcjonował jako szkoła dla uczniów Urbanowic.

- Szkoła została wybudowana w czasach pruskich, w I połowie XIX wieku. Co ciekawe zachowała się w szkole jedna zabytkowa ławka. Prosiłam wykonawcę, aby uwzględnił ten zabytek w aranżacji obiektu. Takie niuanse ocieplają klimat miejsca i podkreślają jego historyczny charakter - dodaje prezes Szczepańska.

Uczniowie szkoły w 2016 r. przenieśli się do nowej placówki, czyli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4. Od tego czasu budynek stał pusty. Po zakończeniu prac adaptacyjnych zamieszkają w nim rodziny, które złożyły wniosek w urzędzie gminy o przydział mieszkania i czekają w kolejce. Zakończenie i rozliczenie inwestycji planowane jest na IV kwartał 2022 r.

Działki, na których stoi szkoła, były własnością gminy Tychy. W kwietniu 2019 roku zostały przekazane spółce razem z budynkiem starej szkoły, by można było rozpocząć prace nad jego adaptacją do nowej, mieszkaniowej funkcji.

- W Tychach konsekwentnie budujemy nowe mieszkania dla osób, które ich najbardziej potrzebują. Własne lokum to jeden z podstawowych elementów dających w życiu stabilizację i samodzielność, ale też poczucie odpowiedzialności za swoje życie - mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

W listopadzie 2020 roku oddano do użytku 4-kondygnacyjny budynek wielorodzinny przy ul. de Gaulle’a w Tychach. W mieszkaniach o łącznej powierzchni 1,3 tys. m2 zamieszkały 23 rodziny. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 8,7 mln zł brutto.

Prawie 3 lata temu TTBS w Tychach oddał do użytku nowy budynek na ulicy Barona. W budynku o łącznej powierzchni ponad 1855 metrów kwadratowych znalazło się 38 nowych lokali mieszkalnych, każdy o powierzchni od 35 do 63 metrów kwadratowych.

Z końcem 2022 roku będą gotowe trzy budynki na ulicy Bielskiej. Powstanie tam 91 mieszkań dla mieszkańców miasta Tychy.

BM, ar / tychy.info
źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.