tychy.info

Wiadomości

  • 15 kwietnia 2021

T10f - momentomierz referencyjny

Materiał partnera:

Kontrola jednostki napędowej na wałach napędowych statków nie może obejść się bez pomiaru momentu obrotowego. Poziom skręcenia wału silnika przekłada się na informację dotyczącą poziomu pracy silnika okrętowego. Jakie korzyści wynikają z monitorowania obciążenia wału napędowego w trakcie jego pracy? Przede wszystkim można liczyć na kontrolę ilości paliwa oraz poprawę działania silnika i jego sprawności. Przyrządem, który umożliwia dokonanie tego typu pomiarów jest momentomierz.

T10f - momentomierz referencyjny


W jaki sposób zwiększyć precyzję pomiaru?Chcąc uzyskać maksymalnie precyzyjny pomiar momentu obrotowego oraz poziom jego niepewności, niezbędna jest kalibracja. Dzięki wykonaniu tej czynności, możliwe jest uzyskanie bezbłędnych odczytów. Jest ona niezbędna również ze względu na istnienie bardzo rygorystycznych norm prawnych dotyczących przemysłu silników okrętowych, związanych z ochroną środowiska. Co za tym idzie, urządzenia pomiarowe typu momentomierz zawsze muszą wyróżniać się sprawnym działaniem. Dzięki temu, ich współpraca z maszynami przełoży się na bezawaryjną pracę oraz bardziej ekonomiczną eksploatację.

Jakie są metody kalibracji?Wzorcowanie przetworników momentu obrotowego, czyli kalibrację można wykonać na trzy sposoby.

  • Pierwszą metodą są układy dźwignia-ramię. W tym przypadku dokładny pomiar momentu obrotowego następuje w momencie gdy siła ciężaru określonych mas oddziałuje na próbkę. Odbywa się to za pośrednictwem ramienia dźwigni o znanej długości.
  • Drugą metodą kalibracji jest określenie momentu obrotowego wykorzystując referencyjny czujnik siły na ramieniu dźwigni o określonej długości.
  • Przy trzeciej, ostatniej metodzie wykorzystuje się referencyjny przetwornik momentu obrotowego, który to stanowi wartość odniesienia.


Czym wyróżnia się czujnik momentu obrotowego T10F?Jedną z charakterystycznych cech czujnika T10F jest jego niezawodność, która przekłada się na bardzo niską awaryjność, a wręcz jej brak. Znamionowy moment obrotowy mieści się w zakresie od 50 N·m do 10 kN·m, zaś znamionowa prędkość obrotowa wynosi do 15 000 obr / min. Czujnik wyróżnia się ponadto bardzo wysoką klasą dokładności, o wartości 0,1. Wysoka sztywność skrętna T10F została zapewniona dzięki krótkiej konstrukcji. Co za tym idzie, momentomierz zapewnia bardzo precyzyjne pomiary momentu dynamicznego. Ogromną zaletą jest uniwersalność urządzenia, co wynika z szerokiego zakresu pomiarowego i łatwej integracji. Dostępny jest także spory wybór wtyczek, złączy oraz kabli, jeszcze bardziej zwiększających użyteczność sprzętu.