tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 13 kwietnia 2021
  • 14 kwietnia 2021

Kto ma czyścić przepusty? Są kluczowe przy mocnych opadach

Zgodnie z prognozami meteorologicznymi w najbliższych dniach należy spodziewać się opadów deszczu. To moment, by przypomnieć o czyszczeniu przepustów. Kto za to odpowiada? Okazuje się, że mieszkańcy działek przyległych do drogi.

przepusty
fot. MZUiM Tychy


Do obowiązków zarządcy drogi należy oczyszczanie rowów znajdujących się w pasie drogi publicznej, ale bardzo często dochodzi do sytuacji, że rowy są drożne, a i tak odwodnienie nie jest w pełni sprawne. Powodem są zapchane przepusty.

- Nie może ich oczyścić samorząd, bo w świetle ustawy o drogach publicznych, obowiązek utrzymania zjazdów, łącznie ze znajdującymi się pod nimi przepustami należy do właścicieli lub użytkowników gruntów przyległych do drogi - mówi Agnieszka Kijas, rzecznik Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach. - Minimalna średnica rury pod zjazdem powinna wynosić 40 cm, a dodatkowo zjazd powinien posiadać trwałe, obustronne murki oporowe.

Brak stałej, systematycznej konserwacji przepustów, przy obfitych opadach deszczu prowadzi do lokalnych podtopień i zalewania posesji. Zarośnięte i zamulone przepusty nie odprowadzają wtedy nadmiaru wód, przez co tworzą się zastoiska powodujące podtapianie przyległych gruntów.

- Problemem jest również celowe niszczenie i zaśmiecanie rowów, a także zasypywanie przepustów kamieniami - wyjaśnia A. Kijas i dodaje - Apelujemy do mieszkańców o sprawdzenie i bieżące oczyszczanie przepustów leżących przy prywatnych działkach. Chodzi przecież nie tylko o porządek i estetykę, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.

ar / tychy.info
źródło: MZUiM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.