tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 12 kwietnia 2021
  • 29 kwietnia 2021

ITS: klub radnych PiS boi się o bezpieczeństwo. Dyrektor tłumaczy

Tyski Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości zwrócił się z prośbą do prezydenta miasta o informację, w jaki sposób zabezpieczone są oraz będą w najbliższym czasie kolejne miejsca dużego natężenia ruchu, gdzie prowadzone są prace w związku z realizacją projektu "Inteligentny System Zarządzania i Sterowania Ruchem". Według radnych nie jest zapewnione należyte bezpieczeństwo użytkowników dróg. Na te zarzuty odpowiada dyrektor MZUiM, Artur Kruczek, który tłumaczy, że utrudnienia są krótkotrwałe, a skrzyżowania zabezpieczane są przez służby i oznakowane. Wiadomo też, że będą kolejne utrudnienia.

ITS w Tychach
Powstaje ITS w Tychach · fot. UM Tychy


Interpelację w sprawie bezpieczeństwa na tyskich drogach wystosowali: Aleksandra Wysocka-Siembiga, Anita Skapczyk, lwona Oleksiak, Andrzej Kściuczyk, Jarosław Hajduk, Marek Gołosz oraz Sławomir Wróbel.

- Jesteśmy zaniepokojeni lekceważeniem życia i zdrowia naszych mieszkańców. Na bardzo ruchliwych skrzyżowaniach wyłączane są kolejne sygnalizacje świetlne. Co więcej, nie funkcjonuje tam sygnalizacja zastępcza, a policja nie zawsze ma możliwość zadbania o bezpieczeństwo - wskazują przedstawiciele mieszkańców w Radzie Miasta.

- Zwracamy się z pytaniem: dlaczego Wydział Komunikacji Urzędu Miasta i Miejski Zarząd Ulic i Mostów nie zadbały o bezpieczeństwo, przynajmniej w najbardziej newralgicznych miejscach? Dlaczego Komenda Miejska Policji, a takie informacje uzyskaliśmy u źródła, nie była wcześniej poinformowana o zamiarze wyłączenia świateł na skrzyżowaniu ulic: Mikołowskiej/ Dołowej/ Burschego? Jak to jest możliwe, że umowa miasta z firmą Siemens Mobile, która wykonuje projekt ITS na terenie Tychów, nie zawiera warunków, które zabezpieczają miejsca w formie np. sygnalizacji świetlnej - tymczasowej - pytają radni PiS.

Do sprawy odniósł się dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów, Artur Kruczek:

- Odpowiadając na interpelację radnych, informuję, że sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Mikołowskiej - Dołowej - Burschego została czasowo wyłączona ze względu na demontaż istniejącej infrastruktury. W szczególności dotyczyło to demontażu konstrukcji wsporczych, sygnalizatorów, elementów detekcji, sterowników, okablowania, a także wykonania niezbędnych robot ziemnych. Biorąc pod uwagę technologię prac, podjęto decyzję o wyłączeniu sygnalizacji świetlnej na okres niecałych dwóch tygodni. Należy pamiętać, że roboty drogowe każdorazowo łączą się z utrudnieniami w ruchu, a w tym wypadku były one krótkotrwałe. Co ważne, na występowanie zdarzeń drogowych mają wpływ różnorodne czynniki i dochodzi do nich również wtedy, gdy sygnalizacja świetlna działa - napisał w odpowiedzi na interpelację.

- Jednocześnie informuję, że wprowadzona na skrzyżowaniu ul. Mikołowskiej - Dołowej -
Burschego tymczasowa organizacja ruchu, została uzgodniona z odpowiednimi jednostkami, w tym z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Tychach. Wprowadzone oznakowanie tymczasowe informowało kierowców o ograniczeniu prędkości do 30km/h oraz innych utrudnieniach w ruchu.


- Jednym z założeń tymczasowej organizacji ruchu było m. in. kierowanie ruchem przez osoby do tego uprawnione w szczególności w okresie szczytu komunikacyjnego. Ponadto służby mundurowe policji zostały powiadomione o zamiarze wyłączenia przedmiotowej sygnalizacji zarówno przed, jak i w trakcie trwania robót. Ze względu na utrudnienia wynikające z wyłączenia sygnalizacji świetlnej nasz zarząd zwrócił się do policji z prośbą o wsparcie kierowców poprzez ręczne kierowanie ruchem oraz kontrolę respektowania obowiązującej prędkości - tłumaczy dyrektor MZUiM.

Artur Kruczek wskazał również, że rzecznik Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów prowadzi szereg kampanii informacyjnych dla mieszkańców o przewidywanych utrudnieniach w mieście, w tym o trwających robotach drogowych, które pojawiają się m.in. w lokalnych stacjach i rozgłośniach oraz portalach informacyjnych i społecznościowych, co daje szansę mieszkańcom na planowanie podróży w celu ominięcia utrudnień, bądź też z ich uwzględnieniem.

- Tu warto dodać, że w przypadku skrzyżowania ul. Mikołowskiej - Dołowej - Burschego kierowcy również mieli alternatywę wyjazdu zarówno od strony miasta, jak i dzielnicy Mąkołowiec - argumentuje A. Kruczek.

Dyrektor zapowiedział, że kolejne prace będą zabezpieczane w taki sposób, aby minimalizować utrudnienia.

- Już dziś wiemy, że kolejne wyłączenia sygnalizacji nastąpią. Prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość, a także przepraszamy za wszelkie niedogodności związane z realizacją zadania. Docelowo system lTS przełoży się na usprawnienie komunikacji w mieście, a co istotniejsze - na poprawę bezpieczeństwa ruchu - tłumaczy A. Kruczek.

ar / tychy.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.