tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 11 kwietnia 2021
  • 24 kwietnia 2021

Dziewczyny z Osiedla - wystawa w Gemini Parku przedłużona!

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejskie Centrum Kultury" podaj

Za nami:

Portrety tyszanek w ramach projektu "Nasze Dziewczyny z Osiedla" od 12 kwietnia możemy oglądać na wystawie w Gemini Park Tychy! Powstała też książeczka, dzięki której możemy poznać każdą z bohaterek cyklu. Wystawę przedłużono - potrwa do 24 kwietnia! W każdy piątek przewidziano wydarzenia towarzyszące!

Nasze Dziewczyny z Osiedla - wystawa w Gemini Park Tychy
Nasze Dziewczyny z Osiedla - wystawa w Gemini Park Tychy · fot. MCK Tychy


W dniach 12-24 kwietnia zapraszamy na wystawę prac Justyny Biskup-Naumienko, która w każdy piątek trwania wystawy tj. 16 i 24 kwietnia o godz. 18.00, uświetni ją swoimi działaniami artystycznymi.

Projekt "Dziewczyny z osiedla” zrodził się w głowie Justyny Biskup-Naumienko - tyskiej artystki i społeczniczki, której głównym tematem realizacji artystycznych są kobiety. Został on zrealizowany w ramach Tyskiego Banku Kultury. Teraz MCK chce pokazać go w pełnej krasie, prezentując wszystkie dwadzieścia jeden portretów tyszanek, których imiona tożsame są z imionami patronek osiedli.

Nasze Dziewczyny z Osiedla - wystawa w Gemini Park Tychy
Nasze Dziewczyny z Osiedla - wystawa w Gemini Park Tychy · fot. MCK Tychy


Celem projektu było przypomnienie historii tyskich osiedli i wyjątkowości ich nazewnictwa.
Anna, Barbara, Celina, Danuta, Ewelina, Felicja, Genowefa, Honorata, Karolina, Lucyna, Łucja, Magdalena, Natalia, Olga, Paulina, Regina, Stella, Teresa, Urszula, Weronika, Zuzanna - to właśnie nazwy, które pobudziły w artystce pewne wyobrażenia i stały się punktem wyjścia do realizacji projektu. Zdecydowała się ona namalować i pokazać miastu te kobiety, które są blisko nas, z którymi można się utożsamić i które mogłyby w symboliczny sposób stać się twarzami osiedli.

Zachęcamy do odwiedzenia wystawy obrazów, wśród których może odnajdziemy portret sąsiadki, dawno niewidzianej znajomej, lub poznamy kogoś kto żyje blisko nas, z czego wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy.

Wcześniej, począwszy od 8 marca, codziennie na Facebooku Miejskiego Centrum Kultury publikowano portrety tyszanek, których imiona są zgodne z nazwami tyskich osiedli. Biskup-Naumienko stworzyła ich dokładnie 21.

Portrety Justyny Biskup-Naumienko z projektu Nasze Dziewczyny z Osiedla


O co chodzi w projekcie "Nasze Dziewczyny z Osiedla"?Kto chociaż raz był w Tychach, wie, że tutejsze osiedla są nazwane literami alfabetu. Nie każdy jednak wie to, że mają one swoje rozwinięcie - ich pełne nazwy są żeńskimi imionami. Pomysłodawczyni projektu po przeprowadzeniu się do Tychów również ze zdziwieniem odkryła, że „A” to Anna, „C” to Celina, a „T” to Teresa. Ponieważ motyw kobiety jest głównym tematem jej prac artystycznych, zamarzyła o zrealizowaniu wystawy, w której namaluje kobiety pochodzące stąd, noszące takie imiona jak nazwy osiedli. Tak zrodził się pomysł na projekt „Nasze dziewczyny z osiedla”, a Tyski Bank Kultury umożliwił jego realizację.

Loading...


Miejskie Centrum Kultury znalazło 21 tyszanek o imionach "patronujących" osiedlom Tychów. Justyna Biskup-Naumienko sportretowała je, ale to nie wszystko. Dzięki rozmowom z nimi lub ich bliskimi pracownicy MCK poznali także losy fantastycznych pań, a notki biograficzne każdej z "Dziewczyn..." znalazły się w katalogu towarzyszącym projektowi. Nie każdy jednak zna losy Tychów, nie wie też, jak postępował ich rozwój - ale o tym także przeczytacie w mini-publikacji, a to dzięki fragmentowi napisanemu przez Patryka Oczko z Muzeum Miejskiego.

katalog nasze dziewczyny z osiedla
Katalog towarzyszący projektowi · fot. MCK Tychy


Katalog podsumowuje to, co zadziało się na wszystkich etapach prac nad projektem "Dziewczyny z Osiedla" realizowanym w ramach Tyskiego Banku Kultury. O jego założeniach przeczytamy we wstępie Macieja Gramatyki - Zastępcy Prezydenta Tychów. Rozmowa z pomysłodawczynią takiego ujęcia tyskich bohaterek dnia codziennego być może zainspiruje nas do twórczych działań.

ar / tychy.info, źródło: Miejskie Centrum Kultury

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Miejskie Centrum Kultury

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejskie Centrum Kultury" podaj