tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 6 kwietnia 2021

Jaki materiał wybrać na dach tarasu? 3 najczęściej spotykane typy zadaszeń

Materiał partnera:

Nowoczesne projekty domów często są wyposażone w odkryte tarasy, które tworzą atrakcyjne strefy relaksu. Drewniane podesty o pięknym słojowaniu albo wzorzyste płytki w duchu ciepłej Toskanii, w zestawieniu z wygodną rattanową kanapą, stolikiem kawowym i lampionami, potrafią stworzyć urokliwą przestrzeń, idealną do sączenia popołudniowej kawy. Niestety już drobne wahania pogodowe, wykraczające poza przyjemnie wypośrodkowaną aurę, potrafią zburzyć tę sielankę. Palące promienie słońca, rozgrzewające „do czerwoności” kafle pod stopami, tak jak i chłodne igiełki deszczu na skórze, zmuszają domowników do opuszczenia tarasu. Nic dziwnego, że prędzej czy później większość właścicieli otwartych tarasów zaczyna myśleć o ich zadaszeniu.

Jaki materiał wybrać na dach tarasu? 3 najczęściej spotykane typy zadaszeń


Jeśli i Ty rozważasz podobną modyfikację, ale nie masz pewności, jaki rodzaj dachu najlepiej wpisze się w Twoje potrzeby, sprawdź, czym charakteryzują się 3 najczęściej wybierane typy zadaszeń! Porad udzielili eksperci z firmy ShadowXL, specjalizującej się w produkcji i montażu zadaszeń tarasów, przeszklonych werand i ogrodów zimowych.

Dach tarasu z poliwęglanu - letnie ukojenie pod mlecznym dachemZadaszenie tarasu z poliwęglanu, osadzonego w ramie aluminiowego stelaża, to rozwiązanie idealne dla odkrytych bądź częściowo zabudowanych, wiosenno-letnich tarasów. Skutecznie rozprasza promienie słońca, przynosząc użytkownikom uczucie komfortu nawet w upalne dni. Za sprawą specjalnej powłoki chroni domowników przed szkodliwym promieniowaniem UV, a jego konstrukcja jest odporna na uszkodzenia, gwałtowne zmiany pogody (z wysokimi i niskimi temperaturami włącznie), kurz czy obciążenie śniegiem. Co więcej, poliwęglan stwarza szerokie możliwości aranżacyjne. W zależności od preferencji, możemy bowiem wybierać między transparentnymi panelami litymi (przez które będziemy mogli obserwować przepływające po niebie chmury) a dymionymi płytami poliwęglanu litego, falistego, komorowego lub trapezowego.

Technika proszkowego malowania stelaża również zwiększa możliwości jego dopasowania do stylistyki domu, gdyż możemy dobrać dowolny odcień tarasowej konstrukcji. Wśród zalet dachu z poliwęglanu komorowego należy jeszcze wymienić jego stosunkowo niską cenę, łatwość montażu, a także dobrą izolację termiczną i akustyczną.

Poliwęglan komorowy - wyjątkowy materiał na zadaszenia. Co o tym decyduje?DSC00958-1024x683


Struktura X w poliwęglanie załamuje promienie słoneczne i ogranicza "zjawisko olśnienia słonecznego". Mleczno-białe płyty przepuszczają około 60% światła, natomiast przezroczysty poliwęglan przepuszcza 75% światła. Ponad 70% naszych klientów decyduje się na mlecznobiały poliwęglan z kontrolą słoneczną. W ten sposób zatrzymuje się w domu więcej niż wystarczającą ilość światła, a bardzo jasne światło słoneczne nie wpada do wnętrza. W ogrodzie wychodzącym na południe zalecamy stosowanie mlecznobiałych płyt poliwęglanu, dzięki czemu weranda będzie mniej ciepła. Aby uzyskać stosunkowo ciemną werandę od strony północnej z dużą ilością cienia, warto rozważyć wybór przezroczystego poliwęglanu.

Płyty komorowe z poliwęglanu są jednostronnie odporne na promieniowanie UV, bardzo przezroczyste, bardzo odporne na działanie normalnych warunków atmosferycznych oraz wyjątkowo odporne na uderzenia i pęknięcia. Są one także stabilne wymiarowo, odporne na wysokie temperatury i trudnopalne.

Płyty poliwęglanowe 16 mm znajdują zastosowanie w budownictwie, ogrodnictwie, rolnictwie (z ograniczeniami, ponieważ nie są odporne na amoniak) oraz w sektorze prywatnym jako pokrycia dachowe hal, szklarni, stajni, szop, wiat rowerowych i samochodowych, zadaszeń tarasów i werand. Płyty komorowe z poliwęglanu są również stosowane w pionie na ściany i ścianki działowe oraz trójkąty boczne w werandach.

Firma ShadowXL udziela 10-letniej gwarancji producenta na płyty poliwęglanowe pod warunkiem przestrzegania instrukcji montażu i minimalnego nachylenia 10 stopni.

Dach ze szkła z rozsuwaną markizą - bliskość natury przez okrągły rokJeżeli wolisz, by Twój taras zmienił się w egzotyczną oranżerię pełną cytrusowych drzewek i kwitnących kwiatów lub był zimowym ogrodem, z którego można korzystać niezależnie od pory roku i pogody, zdecyduj się na szklany dach, wyposażony dodatkowo w rozsuwaną markizę. Ten rodzaj zadaszenia zintegruje się doskonale z systemem szklanych ścian przesuwnych i pomoże zachować optymalną termoizolację wewnątrz pomieszczenia. Przezroczysta zabudowa delikatnie zniesie granicę między domem a ogrodem i pozwoli domownikom oraz ich gościom pozostawać w bliskości z naturą nawet w zimne, deszczowe dni. Nie będzie też w żaden sposób ograniczać widoku na prześlizgujące się po niebie chmury czy migoczące gwiazdy.

Sterowana pilotem bądź elektrycznym przyciskiem markiza, w upalne dni zsunie się zaś po dachu na niewidocznych prowadnicach, chroniąc wnętrze przed szkodliwymi promieniami UV i gwałtownym wzrostem temperatury. Zaawansowane systemy takich markiz są wzbogacone o inteligentne czujniki wiatru oraz słońca, które wykrywają nadciągające załamania pogody. Nie musimy się więc obawiać jej zniszczenia przez porywisty wiatr czy opady gradu, gdyż w sytuacji zagrożenia samoistnie schowa się ona do środka sztywnej obudowy.

Poniższy film z kanału ShadowXL doskonale prezentuje szklane zadaszenie tarasu w połączeniu z działaniem markizy:Pod jednym dachem - taras w podcieniuPHOTO-2020-06-06-19-21-06-1-1-1024x576


Rzadziej spotykanym rozwiązaniem jest zlokalizowanie tarasu w podcieniu, czyli pod dachem całego domu. Inwestorzy decydują się na nie oczywiście już na etapie projektowania budynku. Ten wariant pozwala ograniczyć koszty, jakie pociąga za sobą budowa dodatkowego, tarasowego dachu i dobrze wpisuje się w stylistykę nowoczesnych domów, szczególnie w formie otwartych tarasów. Rozległa, prawie nieograniczona przestrzeń, płynnie przechodząca w ogród, kusi nowatorskimi pomysłami, takimi jak budowa zewnętrznego kominka. Niestety tarasy w podcieniu mają też dwa poważne minusy. Pierwszy wiąże się z faktem, że pomniejszają one przestrzeń mieszkalną, „zabierając” część domu zamiast „wysuwać” mieszkanie do przodu. Drugi wyrasta z ograniczenia dopływu światła do sąsiadujących z tarasem pokojów, które w przypadku pokrycia tarasu szklanym bądź litym, poliwęglanowym dachem, pozostawałyby najlepiej doświetlonymi pomieszczeniami w całym domu.

Wszystkie trzy formy zadaszenia mają swoje dobre strony i pozwalają stworzyć wymarzoną domową przystań, w której spędzimy najpiękniejsze chwile w gronie rodziny lub przyjaciół. Podejmując ostateczną decyzję pamiętajmy jednak, by wziąć pod uwagę nasz budżet, projektowaną funkcję przyszłego tarasu oraz nasze wyobrażenie o jego końcowym kształcie.