tychy.info

Wiadomości

 • 5 kwietnia 2021

Inwestycja w pożyczki społecznościowe. Czy to się opłaca?

Materiał partnera:

Szukasz sposobu na inwestycje pozabankowe? Jednym ze znanych od starożytności sposobów jest pożyczanie pieniędzy. Obecnie pożyczać można w formule social lending, czyli za pomocą specjalnych portali do pożyczek społecznościowych. Czy to się opłaca i na czym to polega?

Inwestycja w pożyczki społecznościowe. Czy to się opłaca?


Na czym polega inwestycja w pożyczki?Inwestować w pożyczki można na dwa sposoby:
 • indywidualnie udzielając pożyczek prywatnych
 • przez serwisy do pożyczek społecznościowych


Pierwszy sposób działa dokładnie na takiej samej zasadzie jak pożyczka znajomym czy rodzinie. Pożyczkodawca prywatny ogłasza się na portalu z ogłoszeniami albo przez media społecznościowe, spisuje umowę pożyczki, po czym sam dba o to, żeby pożyczka była spłacana prawidłowo. Pożyczki prywatne pozwalają na szybki i wysoki, ale mało pewny zysk. Transakcja może odbyć się gotówkowo, dzięki czemu w całości ominiemy system bankowy. Inwestor ma ograniczone narzędzia by sprawdzić jakie są zarobki i majątek pożyczkobiorcy, przez co ryzykuje, że nigdy nie odzyska zainwestowanych środków. Należy mieć na uwadze, że osobom poszukującym pożyczek prywatnych z jakiegoś powodu odmówiono kredytu w banku lub pożyczki w firmie pożyczkowej.

Drugi sposób na inwestycję jest nieco bardziej zawiły, ale też dużo mniej pracochłonny i bardziej bezpieczny. Firmy pożyczkowe (znane choćby ze strony https://pozyczkaportal.pl/) udzielają pożyczek z kapitału własnego. Nie zawsze posiadają wystarczającą ilość środków do udzielenia tylu pożyczek, ile by mogły. W takiej sytuacji w poszukiwaniu kapitału zwracają się do prywatnych inwestorów.

Mechanizm pożyczki społecznościowejPrzy pożyczce społecznościowej poszczególne firmy pożyczkowe dbają o to by klient, był osobą wiarygodną, wiedział co właściwie podpisuje (więcej o zasadach udzielenia pożyczek: https://www.nowiny.pl/biznes/123142-co-klient-powinien-wiedziec-o-swoich-prawach.html) i faktycznie spłacił swoje zobowiązanie. Takie pożyczki są dużo wygodniejsze również dla klientów, którzy są dodatkowo zabezpieczeni prawnie m.in. przez ustawę o kredycie konsumenckim, a do zaciągnięcia pożyczki nie muszą nawet wychodzić z domu.

Po udzieleniu pożyczki firma pożyczkowa wystawia ją jako ofertę inwestycji na portalu pożyczek społecznościowych. Popularne portale tego typu to:
 • Mintos
 • Fellow Finance
 • Twino
 • i dziesiątki innych


Jak zainwestować w pożyczkę społecznościową?By zainwestować w pożyczkę społecznościową należy:
 • założyć konto na jednym z portali oferujących inwestycje w pożyczki społecznościowe,
 • potwierdzić swoją tożsamość
 • doładować konto kwotą inwestycji (już od kilkuset złotych)
 • wybrać jedną z ofert inwestycji


Przy wyborze konkretnej pożyczki warto jest kierować się ratingiem pożyczkodawcy, który określa jak często są spłacane pożyczki w danej firmie, oraz gwarancją wykupu. Gwarancja wykupu daje nam pewność, że w przypadku braku spłaty pożyczki odzyskamy co najmniej wartość zainwestowanego kapitału wraz z naliczonymi do tej pory odsetkami (ale już nie całą prognozowaną kwotę zwrotu z inwestycji).

Im bardziej ryzykowna inwestycja, czyli np. pozbawiona gwarancji wykupu i ze słabym ratingiem, tym oczywiście wyższe oprocentowanie inwestycji. Jak widać inwestowanie w pożyczki społecznościowe w formule z gwarancją nie jest szczególnie ryzykowne. W tym przypadku jedyna możliwość, że nie odzyskamy zainwestowanego kapitału to bankructwo firmy pożyczkowej.

Pozostałe kwestie związane z inwestowaniem w pożyczki - czy to bezpieczne?Większość platform do social-lendingu pozwala na inwestycje w walucie EUR lub USD. Oznacza to, że jako zarabiający w walucie PLN jesteśmy narażeni na potencjalne straty związane z ryzykiem kursowym oraz ponosimy koszty wymiany pieniędzy. Jeżeli planujemy inwestycję w EUR to mądrze jest sprawdzić warunki wymiany pieniędzy w swoim banku i być może przewalutować pieniądze w kantorze internetowym, bądź w jeszcze inny, bardziej korzystny sposób.

Na rynku istnieje wiele platform do pożyczek społecznościowych. Część z nich oferuje m.in. pożyczki pod zastaw samochodu bądź nieruchomości. W przypadku inwestycji w pożyczkę pod zastaw nieruchomości trzeba mieć świadomość, że np. w Polsce lokatorzy są dobrze chronieni przed eksmisją przez co nominalnie wartościowa nieruchomość może w praktyce być dużo mniej atrakcyjna. Z drugiej strony może okazać się, że dzięki przejęciu nieruchomości zyskamy więcej, niż pierwotnie planowaliśmy.

Inwestycje w pożyczki prywatne rozlicza się przez podatek od czynności cywilnoprawnych PCC-3, a pożyczki społecznościowe przez podatek od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatek belki.

Czy pożyczki społecznościowe się opłacają?W przypadku zwykłych pożyczek prywatnych kwota zwrotu jest uzależniona od indywidualnych zdolności inwestora, który musi włożyć w użyczanie i odzyskiwanie pieniędzy sporo pracy. Przy pożyczkach społecznościowych sprawa jest dużo prostsza - inwestujemy pewną kwotę pieniędzy przez portal pożyczkowy i oczekujemy konkretnego zysku ze stosunkowo małym ryzykiem.

Kwota zwrotu z pożyczek społecznościowych waha się w okolicach 11-15% rocznie. Jest więc znacznie wyższa od lokat bankowych oraz od inflacji. Przedstawia również wyższy zysk od większości obligacji czy akcji. Pamiętajmy jednak o zasadzie, że im wyższy zwrot z inwestycji, tym wyższe ryzyko, a pożyczka jest inwestycją, a nie sposobem na oszczędzanie. Pytaniem powinno być nie ‘ile chcę mieć zwrotu z inwestycji’, tylko ‘na jak duże ryzyko jestem w stanie się zgodzić’.