Wiadomości
- 5 kwietnia 2021
Inwestycja w pożyczki społecznościowe. Czy to się opłaca?
Materiał partnera:
Szukasz sposobu na inwestycje pozabankowe? Jednym ze znanych od starożytności sposobów jest pożyczanie pieniędzy. Obecnie pożyczać można w formule social lending, czyli za pomocą specjalnych portali do pożyczek społecznościowych. Czy to się opłaca i na czym to polega?
Na czym polega inwestycja w pożyczki?
Inwestować w pożyczki można na dwa sposoby:
- indywidualnie udzielając pożyczek prywatnych
- przez serwisy do pożyczek społecznościowych
Pierwszy sposób działa dokładnie na takiej samej zasadzie jak pożyczka znajomym czy rodzinie. Pożyczkodawca prywatny ogłasza się na portalu z ogłoszeniami albo przez media społecznościowe, spisuje umowę pożyczki, po czym sam dba o to, żeby pożyczka była spłacana prawidłowo. Pożyczki prywatne pozwalają na szybki i wysoki, ale mało pewny zysk. Transakcja może odbyć się gotówkowo, dzięki czemu w całości ominiemy system bankowy. Inwestor ma ograniczone narzędzia by sprawdzić jakie są zarobki i majątek pożyczkobiorcy, przez co ryzykuje, że nigdy nie odzyska zainwestowanych środków. Należy mieć na uwadze, że osobom poszukującym pożyczek prywatnych z jakiegoś powodu odmówiono kredytu w banku lub pożyczki w firmie pożyczkowej.
Drugi sposób na inwestycję jest nieco bardziej zawiły, ale też dużo mniej pracochłonny i bardziej bezpieczny. Firmy pożyczkowe (znane choćby ze strony https://pozyczkaportal.pl/) udzielają pożyczek z kapitału własnego. Nie zawsze posiadają wystarczającą ilość środków do udzielenia tylu pożyczek, ile by mogły. W takiej sytuacji w poszukiwaniu kapitału zwracają się do prywatnych inwestorów.
Mechanizm pożyczki społecznościowej
Przy pożyczce społecznościowej poszczególne firmy pożyczkowe dbają o to by klient, był osobą wiarygodną, wiedział co właściwie podpisuje (więcej o zasadach udzielenia pożyczek: https://www.nowiny.pl/biznes/123142-co-klient-powinien-wiedziec-o-swoich-prawach.html) i faktycznie spłacił swoje zobowiązanie. Takie pożyczki są dużo wygodniejsze również dla klientów, którzy są dodatkowo zabezpieczeni prawnie m.in. przez ustawę o kredycie konsumenckim, a do zaciągnięcia pożyczki nie muszą nawet wychodzić z domu.
Po udzieleniu pożyczki firma pożyczkowa wystawia ją jako ofertę inwestycji na portalu pożyczek społecznościowych. Popularne portale tego typu to:
- Mintos
- Fellow Finance
- Twino
- i dziesiątki innych
Jak zainwestować w pożyczkę społecznościową?
By zainwestować w pożyczkę społecznościową należy:
- założyć konto na jednym z portali oferujących inwestycje w pożyczki społecznościowe,
- potwierdzić swoją tożsamość
- doładować konto kwotą inwestycji (już od kilkuset złotych)
- wybrać jedną z ofert inwestycji
Przy wyborze konkretnej pożyczki warto jest kierować się ratingiem pożyczkodawcy, który określa jak często są spłacane pożyczki w danej firmie, oraz gwarancją wykupu. Gwarancja wykupu daje nam pewność, że w przypadku braku spłaty pożyczki odzyskamy co najmniej wartość zainwestowanego kapitału wraz z naliczonymi do tej pory odsetkami (ale już nie całą prognozowaną kwotę zwrotu z inwestycji).
Im bardziej ryzykowna inwestycja, czyli np. pozbawiona gwarancji wykupu i ze słabym ratingiem, tym oczywiście wyższe oprocentowanie inwestycji. Jak widać inwestowanie w pożyczki społecznościowe w formule z gwarancją nie jest szczególnie ryzykowne. W tym przypadku jedyna możliwość, że nie odzyskamy zainwestowanego kapitału to bankructwo firmy pożyczkowej.
Pozostałe kwestie związane z inwestowaniem w pożyczki - czy to bezpieczne?
Większość platform do social-lendingu pozwala na inwestycje w walucie EUR lub USD. Oznacza to, że jako zarabiający w walucie PLN jesteśmy narażeni na potencjalne straty związane z ryzykiem kursowym oraz ponosimy koszty wymiany pieniędzy. Jeżeli planujemy inwestycję w EUR to mądrze jest sprawdzić warunki wymiany pieniędzy w swoim banku i być może przewalutować pieniądze w kantorze internetowym, bądź w jeszcze inny, bardziej korzystny sposób.
Na rynku istnieje wiele platform do pożyczek społecznościowych. Część z nich oferuje m.in. pożyczki pod zastaw samochodu bądź nieruchomości. W przypadku inwestycji w pożyczkę pod zastaw nieruchomości trzeba mieć świadomość, że np. w Polsce lokatorzy są dobrze chronieni przed eksmisją przez co nominalnie wartościowa nieruchomość może w praktyce być dużo mniej atrakcyjna. Z drugiej strony może okazać się, że dzięki przejęciu nieruchomości zyskamy więcej, niż pierwotnie planowaliśmy.
Inwestycje w pożyczki prywatne rozlicza się przez podatek od czynności cywilnoprawnych PCC-3, a pożyczki społecznościowe przez podatek od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatek belki.
Czy pożyczki społecznościowe się opłacają?
W przypadku zwykłych pożyczek prywatnych kwota zwrotu jest uzależniona od indywidualnych zdolności inwestora, który musi włożyć w użyczanie i odzyskiwanie pieniędzy sporo pracy. Przy pożyczkach społecznościowych sprawa jest dużo prostsza - inwestujemy pewną kwotę pieniędzy przez portal pożyczkowy i oczekujemy konkretnego zysku ze stosunkowo małym ryzykiem.
Kwota zwrotu z pożyczek społecznościowych waha się w okolicach 11-15% rocznie. Jest więc znacznie wyższa od lokat bankowych oraz od inflacji. Przedstawia również wyższy zysk od większości obligacji czy akcji. Pamiętajmy jednak o zasadzie, że im wyższy zwrot z inwestycji, tym wyższe ryzyko, a pożyczka jest inwestycją, a nie sposobem na oszczędzanie. Pytaniem powinno być nie ‘ile chcę mieć zwrotu z inwestycji’, tylko ‘na jak duże ryzyko jestem w stanie się zgodzić’.