tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 2 kwietnia 2021
  • 6 kwietnia 2021

Dlaczego tyska biblioteka jest zamknięta? Wyjaśniamy

Wielu mieszkańców Tychów zastanawia się, dlaczego Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach zdecydowała się zamknąć swoje placówki, pomimo, że rządowe rozporządzenie zezwala na działalność książnic. Otwarta jest m.in. biblioteka w Pszczynie, Mikołowie i część filii w Katowicach. Tyska placówka wyjaśnia, że ostateczną decyzję podejmuje dyrektor, a o zamknięciu postanowiono ze względów bezpieczeństwa. Biblioteka pozostaje jednak w kontakcie telefonicznym, mailowym z czytelnikami, realizowane są zamówienia w książkomacie, skanowane są materiały i rozdawane są kody do IBUK Libra.

Mediateka, biblioteka główna, MBP Tychy
Dlaczego tyska biblioteka jest zamknięta? · fot. MBP Tychy


- Proszę o poruszenie sprawy bibliotek w Tychach. Rozporządzenie covidowe zezwala na ich działanie. Biblioteka informuje o zamknięciu z uwagi na ograniczenia wprowadzone przez rząd. Biblioteki w sąsiednich miastach działają. Biblioteka Narodowa zaleca działać, a w Tychach jeden książkomat na całe miasto ma według dyrekcji zapewnić dostęp do książek, szczególnie teraz potrzebnych. Nasuwa się pytanie skąd taki opór. Czy nasza biblioteka jest dla mieszkańców? Czy w innych miastach, tak samo zagrożonych (Katowice, Mikołów), jest możliwość zorganizowania bezpiecznej pracy bibliotek, a w Tychach nie? - pisze nasz czytelnik.

Biblioteka wyjaśnia:

- Zgodnie z zapisem przedmiotowego rozporządzenia dopuszczalne jest otwarcie Biblioteki. Zapis ten nie mówi jednakże o konieczności jej otwarcia. W rekomendacjach przekazanym bibliotekom przez Bibliotekę Narodową wskazano, iż decyzję w tym zakresie podejmuje indywidualnie dyrektor. W szczególności w tych województwach, gdzie jest zaistniał duży wzrost zachorowań. Dodatkowo zalecana jest bezkontaktowa obsługa czytelnika.

Wobec powyższego, MBP Tychy pozostaje w kontakcie telefonicznym, mailowym z czytelnikami, co więcej realizowane są zamówienia w książkomacie, skanowane są materiały i rozdawane są kody do IBUK Libra. Co oznacza, iż czytelnik ma możliwość skorzystania z zasobów MBP.

Decyzja powyższa została podjęta po głębokiej analizie, celem zapewnienia bezpieczeństwa zarówno czytelnikom jak i pracownikom instytucji
- tłumaczy dyrekcja placówki.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.