Wiadomości

  • 5 kwietnia 2021
  • 7 kwietnia 2021
  • wyświetleń: 5250

Album o twórczości autora tyskich mozaik - Franciszka Wyleżucha

W hołdzie twórczości Franciszka Wyleżucha, twórcy charakterystycznych tyskich mozaik poświęcone jest najświeższe wydawnictwo Muzeum Miejskie w Tychach, wydane wspólnie z Miasto Tychy - katalog Franciszek Wyleżuch - monografia twórczości wyjątkowego artysty.

Album o twórczości autora tyskich mozaik - Franciszka Wyleżucha · fot. Grzegorz Krzysztofik Fotografia


2 stycznia 2021 roku świętował 90 urodziny. Jego prace są nierozerwalnie złączone z Miasto Tychy. Tyszanie na każdym kroku stykają się z zapierającymi dech realizacjami plastycznymi Twórcy - znają jego charakterystyczne mozaiki, np. z dawnego Zakładu Elektroniki Górniczej oraz z symbolem olimpijskim w Sportowej Szkole Podstawowej (Sportowa Szkoła Podstawowa nr 19 w Tychach). Autor, dr Patryk Oczko, to znawca to twórczości Franciszka Wyleżucha i samego miasta.

Za projekt graficzny i skład odpowiada Zofia Oslislo-Piekarska, co daje gwarancję, że to również wysmakowane edytorsko i zaprojektowane z dbałością o detal wydawnictwo. Tekst okraszony jest wysmakowanymi fotografiami prac - zarówno tych z tyskiej przestrzeni publicznej, ale i grafik oraz malarstwa. To obowiązkowa lektura dla osób zainteresowanych dziejami i historią Miasto Tychy.

Katalog „Franciszek Wyleżuch” możecie zamawiać online w sklepie internetowym:
więcej informacji tu https://bit.ly/31xqnnm
e-mail: zamowienia@muzeum.tychy.pl

Do 9 kwietnia zakupy wyłącznie online. Dzięki współpracy z InPost - Paczkomaty, Kurier, przesyłkę odbierzecie komfortowo w wybranym Paczkomacie lub dostarczy ją kurier ? Ale jest też możliwość odbioru osobistego.

Franciszek Wyleżuch urodził się w 1931 roku w Strumieniu na Śląsku Cieszyńskim. W latach 1951-1957 studiował na katowickim Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tuż po uzyskaniu dyplomu zamieszkał w Tychach. Na jego dorobek artystyczny składają się grafika warsztatowa, użytkowa i malarstwo. Równorzędnym nurtem działalności artysty była współpraca ze środowiskiem architektów, w ramach której wykonywał monumentalne dekoracje mozaikowe, malarskie i płaskorzeźbione na elewacjach budynków użyteczności publicznej oraz w ich wnętrzach.

dr Patryk Oczko - historyk sztuki i archeolog, kierownik Działu Urbanistyki, Architektury i Sztuk Wizualnych w Muzeum Miejskim w Tychach, adiunkt w Instytucie Nauk o Sztuce Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, członek Oddziału Górnośląskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Uczestnik konferencji naukowych, kurator wystaw, autor publikacji o charakterze naukowym i popularnonaukowym. W swoich badaniach zajmuje się sztukami wizualnymi oraz urbanistyką i architekturą drugiej połowy XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem regionu Górnego Śląska.

ar / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj