tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 29 marca 2021

Jak wybrać dobrego ortodontę?

Materiał partnera:

Jak wybrać dobrego ortodontę? To pytanie, choć wydaje się bardzo łatwe, wcale takim nie jest. Myślimy najczęściej, że wystarczy wybrać lekarza z rekomendacji, albo najbardziej sympatycznego. Albo tego, do którego chodzi nasza koleżanka...

Jak wybrać dobrego ortodontę?


Jako, że sami nie jesteśmy specjalistami, trudno nam określić który ortodonta będzie dobrym fachowcem. Kierowanie się sympatią również nie zagwarantuje nam skutecznej terapii. Jakie kryterium należy zatem przyjąć, wybierając dobrego ortodontę? Podpowiadamy w artykule!

Przed pierwszą wizytą u ortodontyZwykle przed pierwszą wizytą u ortodonty, sięgamy najpierw po informacje. Opinie w internecie, rekomendacje od znajomych, czy wizytówki lekarzy na portalach medycznych. Jest to jeden z pierwszych kroków, aby wstępnie wybrać dobrego ortodontę, jednak nie najważniejszy. Opinie opiniami, a dobrego lekarza poznać możemy dopiero po bezpośrednim kontakcie.

Mały komentarz co do poszukiwania ortodonty w internecie - zwracajmy uwagę na lokalizację. Należy pamiętać, że wizyty u ortodonty będą miały określoną częstotliwość. W zależności od rodzaju problemów i terapii, możemy widywać swojego ortodontę nawet kilka razy w miesiącu. Jeśli więc mamy do wyboru dwóch dobrych ortodontów i nie wiemy co zdecydować, weźmy pod uwagę również lokalizację gabinetu ortodontycznego.

W gabinecie ortodontycznymBędąc już w gabinecie ortodontycznym, możesz wyciągnąć wnioski co do swojego lekarza. Pamiętaj, że jedna wizyta nie obliguje Cię do kontynuowania leczenia z konkretnym specjalistą i często ma charakter konsultacji. Podczas tej konsultacji Ty możesz jednak przeprowadzić własną obserwację specjalisty.

Jak wybrać dobrego ortodontę? Zamiast pytać, pozwól zadawać pytania jemu. Dobry ortodonta powinien na pierwszym spotkaniu przeprowadzić bardzo dokładny wywiad. Nie chodzi tu tylko o przyjmowane leki czy przebyte choroby. Ortodontę powinny interesować także wszelkie inne dolegliwości pacjenta. Bardzo często bóle głowy, czy pleców mogą mieć podłoże właśnie w problemach ortodontycznych.

Po takim wywiadzie, lekarz powinien przedstawić Ci holistyczny plan leczenia. Poinformować o tym, jak przebiegała będzie terapia, jaki jest jej koszt, a także jaki chce osiągnąć cel. Transparentność i zaufanie są tutaj bardzo ważne, ponieważ pomagają budować dobry kontakt lekarza z pacjentem. Odpowiednia komunikacja zaś, jest fundamentalna dla skutecznego leczenia i dobrej relacji lekarz - pacjent.

I wreszcie, ważny jest sam stosunek jaki ma do Ciebie Twój lekarz. Zwróć uwagę na to, czy przyjmuje Cię punktualnie, czy z opóźnieniami? Czy nie przekłada notorycznie wizyt? Czy poświęca Ci odpowiednią ilość czasu, czy może zawsze pracuje w pośpiechu? Czy zawsze stara się zaproponować rozwiązanie najlepsze dla Ciebie?

Wybór dobrego ortodonty to sprawa bardzo indywidualna. Dobry według niektórych lekarz, może być mizernym specjalistą w opinii innych. Szukajmy zatem poświadczenia w dyplomach, kursach i szkoleniach, o których informacje zwykle są łatwo dostępne. Czasem znajdziesz je wszystkie oprawione w ramkę w gabinecie ortodontycznym.