tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 29 marca 2021
  • 1 kwietnia 2021

Miejska wypożyczalnia rowerów zaczyna działać 1 kwietnia

60 rowerów, 7 wypożyczalni - od czwartku, 1 kwietnia, tyszanie będą mogli ponownie korzystać z miejskiej wypożyczalni rowerów. Do dyspozycji mieszkańców będzie 7 stacji i 60 rowerów w tym rowery standardowe, rowery cargo, tandemy, rowerki dziecięce oraz rower trójkołowy.

Reklama

Tyski Rower Miejski przy dworcu PKP - 31.05.2017
Tyski Rower Miejski · fot. BM / tychy.info


Wypożyczenie rowerów będzie obywało się na takich samych zasadach, jak w ubiegłym roku. Trwa pandemia koronawiursa dlatego ze względów bezpieczeństwa rowery (zwłaszcza kierownice, siodełka, linki, manetki oraz terminale) będą codziennie dezynfekowane przez firmę obsługującą system rowerów miejskich.

Cennik za wypożyczenie roweru pozostaje bez zmian. Wystarczy założyć konto w systemie m.in. poprzez aplikację mobilną Nextbike lub stronę TyskiRower.pl. Należy również zasilić konto kwotą co najmniej 10 złotych, z których będą finansowane opłaty za przyszłe wypożyczenia. Można też skorzystać z posiadanego konta Nextbike założonego w Tychach lub w innym systemie.

Rower wypożyczamy korzystając z aplikacji mobilnej Nextbike (wystarczy zeskanować kod QR z roweru) lub poprzez terminal. Należy w nim wpisać swój numer telefonu, kod PIN (otrzymujemy go podczas rejestracji) i numer roweru. Rower zwracamy na dowolnej stacji Tyskiego Roweru Miejskiego.

Pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia jest bezpłatne. Potem opłaty są naliczane zgodnie z cennikiem - od złotówki za pierwszą godzinę, 2 zł za drugą, 3 zł za trzecią do 4 złotych za każdą kolejną rozpoczętą godzinę.

Dzięki kompatybilności systemów z rowerów korzystać mogą jednak nie tylko użytkownicy zarejestrowani w tyskim systemie.

Tyskie stacje rowerowe zostały także zintegrowane ze stacjami w innych miastach Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej. Jednoślady można wypożyczać i zwracać bez ponoszenia dodatkowych kosztów w katowickim City by bike, chorzowskim KajTerozie oraz na stacjach systemów w Sosnowcu, Gliwicach, Zabrzu i Siemianowicach Śląskich. W ramach współpracy z w woj. śląskim tyszanie mogli też wypożyczyć rowery miejskie w Pszczynie i Goczałkowicach-Zdroju, a także dojeżdżać tam jednośladami obsługiwanymi przez Nextbike.

Rowerowy rok 2020 w statystykach:W ubiegłym roku w związku z pandemią koronawirusa, ze względu na wymogi bezpieczeństwa i odgórne restrykcje sezon rowerowy rozpoczął się z dużym opóźnieniem, bo dopiero 9 maja. W sumie w ubiegłym sezonie rowery miejskie wypożyczono 12,5 tysiąca razy. Największą popularnością rowery cieszyły się w miesiącach letnich od czerwca do sierpnia. Wtedy to wypożyczono rowery blisko 8500 razy.

  • Miesięczny rekord wypożyczeń: 2.888 wynajmów w lipcu,
  • Najaktywniejszy użytkownik w skorzystał z rowerów 310 razy (przed rokiem 163 razy),
  • Najpopularniejszy rower (numer 62328) był wypożyczany 308 razy,
  • Najpopularniejsze stacje: Paprocany (2441), Tychy Centrum (2106) i Piłsudskiego Targowisko (2.088),
  • Najpopularniejsze trasy: Tychy Centrum do Plac Baczyńskiego (373), Piłsudskiego Targowisko do Tychy Centrum (351), Plac Baczyńskiego do Tychy Centrum (332).

ar / tychy.info

źródło: MZUiM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.