tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 29 marca 2021
  • 9 kwietnia 2021

Podpórki dla rowerzystów - do czego służą, jak z nich korzystać?

Podpórki dla rowerzystów to nowość w Tychach. Cyklistki i cykliści nie będą już musieli łapać się znaków, czekając na zielone światło. Te elementy infrastruktury pojawiają się w ramach budowy systemu ITS.

Nowość: podpórki dla rowerzystów w Tychach - 03.2021 · fot. Michał Kasperczyk


Pierwsze podpórki stoją już w miejscach wyremontowanych ścieżek rowerowych, które przechodzą ostatnie poprawki przed oddaniem. Po inwestycjach w sezonie zimowym przybędzie 6,5 km zmodernizowanych dróg dla rowerów.

Podpórki dla rowerzystów od wielu lat ułatwiają podróże rowerem nie tylko w Danii czy Holandii, ale wielu europejskich krajach. Na Śląsku można je już spotkać m.in. w Żorach i Katowicach. W kraju po raz pierwszy pojawiły się one w Łodzi w 2012 roku obecnie są m.in. we Wrocławiu, Lublinie czy Krakowie. W wielu miastach podpórki stały się również nośnikiem reklamowym, który pozwala sfinansować zakup kolejnych. Koszt jednej podpórki to ok 1000 zł.

Podpórka zbudowana jest z rurek i składa się z dwóch części. Na wyższej można się przytrzymać ręką, a na niższej - oprzeć nogę. Specjalne podpórki umożliwiają wygodne trzymanie się w oczekiwaniu na zmianę świateł i pozwalają na szybsze ruszenie, gdyż rowerzysta nie musi zsiadać z roweru. Szczególnie jest to przydatne dla osób, które mają buty przypięte do pedałów SPD.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań Tychy mają kolejną nowinkę, która usprawnia poruszanie się po mieście i podnosi standard dróg rowerowych goniąc jakość tych znajdujących się w największych miastach Europy. Na pewno te podpórki przydałyby się w wielu miejscach miasta i na takie sugestie mieszkańców miasto również czeka. Obecnie jednak priorytetem jest połączenie dróg rowerowych, aby tworzyły całość i zlikwidowanie barier takich, jak zbyt wysokie krawężniki.

- Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, Tychy mają kolejną nowinkę, która usprawnia poruszanie się po mieście i podnosi standard dróg rowerowych, goniąc jakość tych, znajdujących się w największych miastach Europy - mówi Michał Kasperczyk- pełnomocnik prezydenta Miasta Tychy ds. koordynowania i rozwoju ruchu rowerowego oraz zespołu zadaniowego ds. ścieżek rowerowych.

ar / tychy.info, źródło: Oficer Rowerowy Tychy

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.