tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 27 marca 2021

Jak zdobyć licencję pilota turystycznego dla helikopterów?

Materiał partnera:

Latanie helikopterem to przygoda, która kusi niejednego małolata. Niektórym takie marzenia z wiekiem zmieniają się w inne, a innym wciąż wizja bycia pilotem śmigłowca „chodzi po głowie”. Czy zdobycie licencji pilota turystycznego, by móc latać helikopterem jest trudne? Czy zajmuje wiele czasu i czy każdy może starać się o takie uprawnienia?

Jak zdobyć licencję pilota turystycznego dla helikopterów?


Kto w Polce może prowadzić helikopter?W naszym kraju obsługę helikoptera powierza się jedynie tym osobom, które mogą się wylegitymować odpowiednią licencją. Warto wiedzieć, że jest wiele kursów, do jakich można przystąpić, by uzyskać licencję. Każdy z nich oferuje inny zakres uprawnień, dlatego wyróżnia się na przykład licencję na wykonywanie lotów rekreacyjnych, czyli licencję pilota turystycznego, czy licencja na pilota, który lata zawodowo śmigłowcem.

Jakie są potrzebne uprawnienia na pilota śmigłowca do lotów turystycznych?By stać się pilotem śmigłowca, który może bez przeszkód latać w celach rekreacyjnych, wymagana jest licencja PPL dla śmigłowców. Gdy przejdzie się przez szkolenie i zda egzamin, otrzymuje się uprawnienia pilota dowódcy (PIC). Można też uzyskać tytuł drugiego pilota w niekomercyjnych operacjach na helikopterach. Wyjątkiem są osoby, które mają licencję PPL(H), czyli instruktorzy i egzaminatorzy. Dla tych osób przewidziano wynagrodzenie za prowadzenie szkoleń w locie, a także za przeprowadzanie szkoleń w zakresie umiejętności i kontroli umiejętności.

szkolenie-helipoland


Przebieg szkolenia uprawniającego do licencji pilota turystycznego na helikopterSzkolenie praktyczne na pilota turystycznegoOsoba, która chce otrzymać licencję pilota turystycznego prowadzącego helikopter, powinna przejść szkolenie, które obejmuje 45 godzin lotów na śmigłowcu. Z tego czasu 5 godzin może poćwiczyć loty na akceptowalnym symulatorze lotów, czyli typu FNPT, ewentualnie FFS. Szkolenie można uznać za zaliczone, jeśli kursant „wylata” 35 godzin na helikopterze, który będzie preferowany na praktycznym egzaminie.

Ponadto osoba ta musi przejść przez szkolenie w locie z instruktorem, poświęcając na nie 25 godzin. Ostatnim warunkiem ukończenia szkolenia jest samodzielny lot pod nadzorem - łącznie wymaga się, by kursant przebywał w powietrzu przez 10 godzin, poświęcając połowę z nich na loty samodzielne, na co najmniej 185-kilometrowy dystans. Wtedy też powinien pozyskać umiejętność lądowania z całkowitym zatrzymaniem, lądując na dwóch innych lotniskach, niż to, z którego startował.

Szkolenie teoretyczne na pilota turystycznegoDo szkolenia teoretycznego można przystąpić albo przed szkoleniem praktycznym, albo jednocześnie uczęszczać na obydwa. Nauka teorii jest podzielona na wykłady i samokształcenia - trwają one odpowiednio 12 i 88 godzin. Materiały otrzymuje się od firmy, która organizuje kurs.

Gdy szkolenie teoretyczne dobiegnie końca, zdaje się egzaminy w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. By uzyskać licencję, trzeba zaliczyć wszystkie 9 testów, podchodząc do nich w ciągu kilku dni, najczęściej od 1 do 3. Na każdy rok firmy te przygotowują inny plan zdawania egzaminów. Można się z nim najczęściej zapoznać, wchodząc na stronę internetową, gdzie znajdują się aktualne informacje na ten temat.

Licencje pilota turystycznego - kurs HeliPoland