tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 27 marca 2021

Co zrobić z starymi meblami?

Materiał partnera:

Meble mają to do siebie, że z czasem przestają zachwycać swoim wyglądem, czy zwyczajnie się psują. W takich sytuacjach najczęściej pierwszą myślą jest wymiana ich na nowe wraz z odświeżeniem wnętrza, czy wręcz zmianą aranżacji. Nie jest to jednak jedyna możliwość - opcji jest znacznie więcej. Warto poznać ich jak najwięcej, bo może się okazać, że wyrzucenie ich na przysłowiowy śmietnik będzie ostatnią czynnością, jaką przyjdzie z nimi zrobić.

Co zrobić z starymi meblami?


Stare meble, które wymagają naprawyCoraz rzadziej, jednak wciąż zdarza się, że z czasem można przywiązać się do swoich foteli, biurek, czy sof. Starych mebli, które mają wartość sentymentalną, nie trzeba zastępować nowymi, jeśli ktoś chciałby je zatrzymać jak najdłużej. Inną możliwością jest ich fachowa renowacja, na przykład w firmie tapicerskiej.

Kolejnym rozwiązaniem, jakie warto wziąć pod uwagę, jest zmiana ich przeznaczenia. Szczególnie warto pomyśleć o takiej opcji, jeśli meble są już na tyle zniszczone, że zwyczajnie nie opłaca się ich naprawiać, bo zniszczona jest ich struktura, a nie tylko wierzchni materiał. Przydaje się wtedy upcykling, który polega na dawaniu starym przedmiotom drugiego życia w innym zastosowaniu. Jeśli chce się w ten sposób na przykład przerobić biurko, można je rozebrać i utworzyć z niego półki albo estetyczny wieszak.

Stare meble, których się nie potrzebujeJeśli meble z czasem przestają być satysfakcjonującymi elementami wystroju wnętrz, można pomyśleć o tym, by wymienić je na inne. Jedną z możliwości jest sprzedaż używanych mebli. Gdy są w dobrym stanie, prędzej czy później chętny się znajdzie. Chcąc znaleźć zainteresowanych jak najszybciej, można zamieścić ogłoszenie na serwisach internetowych albo zorganizować sprzedaż garażową, która, wciąż nie cieszy się w Polsce zbyt dużą popularnością.

stare-meble.jpg


Stare meble nie zawsze można spieniężyć, zwłaszcza wtedy gdy zwyczajnie nie pasują do aktualnego zapotrzebowania. Może się więc okazać, że pomimo zamieszczeniu licznych ogłoszeń, nie zgłosi się nikt z poważnym zamiarem zakupu. W takim przypadku można je zwyczajnie oddać tam, gdzie ktoś przyjmie je „z otwartymi ramionami”. Najczęściej do takich miejsc zaliczają się m.in. domy dziecka, przedszkola, czy domy spokojnej starości.

Stare meble, z których nie ma już pożytkuOstatnią z możliwości jest wyrzucenie ich - o takim rozwiązaniu można pomyśleć, jeśli faktycznie stare meble już na nic nie mogą się przydać. Zamiast jednak po prostu wystawiać je przed dom lub blok, najlepiej umieścić je w przeznaczonym do tego kontenerze na wielogabarytowe odpady. W przeciwnym razie trzeba się spodziewać, że otrzyma się poważną karę finansową za zaśmiecanie osiedla - może wynieść nawet 500 zł.

Jeśli jednak w pobliżu nie ma takiego pojemnika, a meble nie mogą stać w domu „w nieskończoność”, można zadzwonić po firmę, która zajmuje się wywożeniem odpadów. Jej pracownicy mogą wówczas zabrać niechciane meble albo spod wejścia do budynku, albo bezpośrednio z mieszkania. Można wtedy mieć pewność, że stare meble trafią w odpowiednie miejsce, czyli nie tam, gdzie składuje się „zwykłe” odpady. Wiele z takich przedmiotów składa się z elementów, które albo same w sobie są szkodliwe dla środowiska, albo kleje, którymi się je łączy ze sobą, takie są.

Sprawdź -> Wywóz starych mebli w Komplex