tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 26 marca 2021

Rodzaje pomp ciepła - jak dobrze wybrać?

Materiał partnera:

Po zdecydowaniu się na pompę ciepła, należy dokonać wyboru odpowiedniego dla nas rodzaju pompy. Ofert jest bardzo wiele, a wśród nich znajdują się pompy gruntowe, powietrzne i wodne. Czym te poszczególne rodzaje pomp różnią się między sobą? Jakie są zalety i ograniczenia każdego z tych rozwiązań? Szczegóły poznasz czytając ten artykuł!

Rodzaje pomp ciepła - jak dobrze wybrać?


Budowa pompy ciepłaWarto wiedzieć, że pompa ciepła mimo, iż jest urządzeniem grzewczym, to tak naprawdę nie wytwarza ona sama ciepła. Urządzenie to pobiera ciepło z otoczenia -ziemia, woda, powietrze - i przekształca je w postać, która może być wykorzystana w budynku. Właśnie z tego względu nie można powiedzieć, że pompa ciepła to prosty odpowiednik kotła, jest ona natomiast częścią układu złożonego z 3 elementów:

  • źródła dolnego, czyli ziemi, wody lub powietrza, z którego zostaje pobrane ciepło;
  • samej pompy, czerpiące ciepło z otoczenia i zmieniające je na użyteczną postać;
  • źródła górnego, czyli instalacji grzewczej w pomieszczeniach. Najczęściej to ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe, sufitowe, ścienne), rzadziej tradycyjne grzejniki.


Pompa w układzie będzie działać lepiej lub gorzej w zależności od tego jakie parametry ma źródło dolne lub górne.

Rodzaje pomp ciepłaPodstawowy podział pomp ciepła wynika z tego, z jakiego źródła dolnego mogą czerpać - grunt, woda, powietrze.

Pompy gruntoweUkład ten pozwala na czerpanie ciepła z ziemi. Jest najczęściej stosowane rozwiązanie w naszym kraju. Głównie wynika to z tego, że jest to dobrze dopasowany wariant do naszych warunków klimatycznych. Instalacja taka może mieć trzy formy:

  • Kolektor poziomy, czyli wężownice z rur wypełnionych płynem niezamarzającym. Są zakopane dosyć płytko, bo tylko ok.1,6-2,2 m pod ziemią, ale za to potrzebują dużej powierzchni.
  • Sondy pionowe pojedyncze pętle z rur, które są umieszczone w odwiertach głębokich na kilkadziesiąt metrów czasem nawet setki.
  • Pompy ciepła powietrzne typu Split lub monoblok odzyskujące ciepła z otoczenia typu sprawność tych pomp wynosi 4 COP więc jest bardzo wysoka - wydaje się iż to przyszłość całego ogrzewania która rozwija się najszybciej


Zdecydowanie największą zaletą wykorzystania tego rozwiązania jest niemal stała, dodatnia temperatura w sezonie grzewczym. Trzeba podkreślić, że jest ona najwyższa w głębokich pionowych odwiertach. Rośnie wraz z głębokością, a zmiany temperatury związane z porami roku są praktycznie nieodczuwalne, a teren taki można obsadzać roślinami, utwardzać i zabudowywać. Jednak dużym minusem odwiertów pionowych są koszty. Do wykonania ich potrzeba specjalistycznego sprzętu co jest bardzo drogie, a poza tym odwierty muszą być bardzo dokładnie wykonane. Jeżeli pojawią się puste przestrzenie, będą one działały jak izolatory co utrudni pobieranie ciepła.

Kolektory pionowe są zdecydowanie łatwiejsze do wykonania i nie potrzebujemy żadnego specjalistycznego sprzętu oprócz koparko-spycharki. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, do tego rozwiązania potrzebna jest duża działka - potrzebujemy wygospodarować nawet kilkaset metrów powierzchni pod wężownice. Obszar ten nie może być również zabudowany, utwardzony i obsadzony wysokimi drzewami lub gęstymi krzewami. Dobrym pomysłem może okazać się ułożenie ponad kolektorem ziemnym drenażu rozsączającego przydomowej oczyszczalni ścieków albo odprowadzanie w ten rejon wody z rynien.

Nie warto oszczędzać na tym rozwiązaniu, zbyt małe źródło dolne oznacza, że pompa nie będzie mogła działać prawidłowo. Zacznie się wyłączać, kiedy temperatura gruntu zbytnio się obniży. Warto wspomnieć że wydajność gruntu jest bardzo ważna. Najlepiej żeby był on wilgotny i gliniasty. Przy suchym piasku uzyskujemy nawet 3 razy mniej ciepła. Bez zbadania gruntu nie da się więc powiedzieć, jak duża musi być instalacja po stronie źródła dolnego.

Ciepło z wodyTego typu instalacje nie są często stosowane. Po pierwsze nie na każdej posesji podziemne cieki wodne są na tyle duże, żeby można było myśleć o ich eksploatowaniu. Po drugie często skład wody jest nieodpowiedni. Ze względu na szkodliwe składniki - np. mangan, żelazo - filtry, wymienniki ciepła bardzo szybko się zapychają, a jeśli chodzi o studnie zrzutowe, składniki te powodują szybkie zamulenie, przez co studnia przestaje przyjmować wodę. Można oczywiście zastosować różne wymienniki, ale powoduje to pogorszenie sprawności układu. Poza tym, jeżeli zaczynamy czyścić układ, to instalacja przestaje być bezobsługowa.

Interesującym wariantem wykorzystania wody jest ułożenie pętli kolektora na dnie jeziora lub rzeki. Nie jest to popularne, bo mało kto ma dostęp do takich zasobów wody na swojej posesji. Jednak układ taki jest bardzo efektywny i prawie bezawaryjny. Woda ma rewelacyjną zdolność do akumulacji ciepła, dlatego kolektor na dnie stawu może być kilkakrotnie mniejszy niż ten układany w gruncie. Woda ma największą gęstość w temperaturze +4°C i taka zalega zimą w strefie przydennej. Natomiast jakość wody jest przy tym bez znaczenia, ponieważ nigdzie jej nie przetłaczamy.

Ciepło z powietrzaPrzez ostatnie lata to właśnie powietrzne pompy ciepła rozwijają się najszybciej i zyskują największą popularność. Mają one wiele zalet. Przede wszystkim nie potrzebujemy dużej działki ani panującej na niej warunków. Powietrze dostępne jest wszędzie i w dowolnych ilościach. Nie musimy również budować instalacji źródła dolnego, co ułatwia montaż takiej pompy, w związku z czym koszty inwestycji są o wiele wiele niższe od instalacji pozostałych pomp. Oczywiście system ten również ma wady. Przede wszystkim powietrze nie jest dobrym nośnikiem ciepła, a jego temperatura zmienia się znacznie bardziej niż temperatura wody lub gruntu. Wykorzystują one powietrze zewnętrzne, którego temperatura może spaść nawet poniżej -20°C, czyli wtedy gdy najbardziej potrzebujemy ciepła. Na szczęście nowoczesne pompy mogą pracować nawet przy -25°C. Ich sprawność będzie dużo mniejsza w takich warunkach. Dla pozyskania tej samej ilości ciepła zużywają dużo więcej prądu, ale mimo to będą w stanie samodzielnie pokryć zapotrzebowanie na ciepło przez cały sezon.

Jak się dowiedzieliśmy wybór pompy ciepła nie jest taki prosty jakby się wydawało. Trzeba wziąć pod uwagę wiele za i przeciw. Te różnice wynikają głównie z warunków instalacyjnych i finansowych.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat montażu takich pomp ciepła oraz innych tego typu urządzeń zachęcamy do zapoznania się z ofertami kursów Ośrodka Szkoleń Zawodowych OMEGA, dostępnych pod adresem https://www.oszomega.pl/kurs-certyfikowany-instalator-pomp-ciepla-oze/.