tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 22 marca 2021

Jak poradzić sobie z mrówkami?

Materiał partnera:

Mówi się o nich, że są wyjątkowo pracowite. Potrafią tworzyć głębokie korytarze, rozłożyste gniazda, wciskać się w najmniejsze szczeliny. Gdy nie mamy z nimi bezpośredniego kontaktu, to zwykle je podziwiamy. Problem pojawia się w momencie, gdy wnikają do siedlisk ludzkich. Mrówki, bo o nich mowa, w skrajnych przypadkach mogą przenosić nawet chorobotwórcze bakterie i wirusy. Jeśli się pojawią w naszym domu, powinniśmy działać szybko i zdecydowanie. Zwalczanie mrówek możemy realizować domowymi sposobami lub korzystając z profesjonalnych rozwiązań.

Jak poradzić sobie z mrówkami?


Dlaczego mrówki są szkodliwe?Liczebność mrówek w dobrze zorganizowanej kolonii sięga kilkunastu tysięcy robotników. Ze względu na ich ogromne oddziaływanie w zamieszkiwanej przestrzeni, mrówki przyczyniają się do przenoszenia chorób grzybiczych, bakterii i szkodliwych drobnoustrojów. Wędrując z miejsca na miejsce transportują na swoich lepkich odnóżach zarodniki pleśni, roznosząc je wszędzie tam, gdzie zawędrują. W obliczu zagrożenia, np. podczas konfrontacji z człowiekiem, reagują nerwowo. Niektóre gatunki mrówek mogą kąsać boleśnie, bez problemu przebijając się przez cienki ludzki naskórek Mrówki uwielbiają cukier, będący ważnym składnikiem ich wysokoenergetycznej diety.

Dezynsekcja mrówek - domowe sposobyMrówki nie znoszą zapachu intensywnie pachnących ziół. Woń tymianku, lubczyku czy lawendy może skutecznie odstraszyć owada przed wnikaniem w określone terytorium. Jeśli sam zapach kwiatów i ziół nie pomoże, można rozsypać suszone zioła bezpośrednio na szlakach komunikacyjnych owadów. Zwalczanie mrówek można wykonać także za pomocą kredy: owady unikają przekraczania linii, narysowanej za pomocą zwykłej, szkolnej kredy. Domowa dezynsekcja mrówek może zostać przeprowadzona także z użyciem mąki kukurydzianej. Owady zanoszą drobinki szkodliwej dla nich mąki do gniazda, co po pewnym czasie likwiduje znaczną część kolonii.

Profesjonalne zwalczanie mrówekNiestety, domowe sposoby nierzadko nie zdają egzaminu. Wiele gatunków mrówek jest odpornych na działanie intensywnych zapachów, część owadów chętnie przekracza także obszary pokryte kredą. Jeśli problem mrówek jest nadal widoczny, to warto skorzystać z profesjonalnych sposobów dezynsekcyjnych. Pracownicy firmy dezynsekcyjnej z powodzeniem likwidują obecność mrówek, działając z użyciem profesjonalnych, w pełni bezpiecznych dla człowieka, środków owadobójczych. Jak zapewnia firma DDD Panfil, zabieg dezynsekcji mrówek pozwala zlikwidować ogromne kolonie mrówek, pozbywając się problemu szkodników na wiele miesięcy. Do każdego przypadku są dobierane indywidualne metody dezynsekcyjne, efektywnie działające na dany rodzaj owada.

Likwidacja szkodliwych mrówek - podsumowanieW ogrodach niszczą drzewka i krzewy owocowe, a w domostwach przetrzebiają szafki, listwy, podłogi w poszukiwaniu węglowodanów. Niszcząca działalność mrówek jest zauważalna w szczególności w ogrodach czy na działkach rekreacyjnych. Zwalczanie mrówek w plenerze jest polecane ze względu na to, iż owady przenoszą maleńkie ziarenka ziemi, odkrywając ukorzenioną część roślin. Dezynsekcja tych niewielkich szkodników jest ważna także w przypadku, gdy zagnieżdżą się w pobliżu miejsca zamieszkania mieszkania, bądź wchodzą do niego szczelinami, oknami czy balkonem.