tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 23 maja 2021
  • 31 maja 2021

Nowe prawo o ruchu drogowym od 1 czerwca. Co się zmieni?

1 czerwca wejdzie w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym uchwalona przez Sejm 25 lutego br. Najważniejsze zmiany dotyczą pierwszeństwa pieszych.

przejście dla pieszych
Nowe prawo o ruchu drogowym od 1 czerwca. Co się zmieni? · fot. pixabay.com


Od 1 czerwca pieszy będzie miał pierwszeństwo nie tylko wtedy, gdy znajdzie się już na przejściu - jak było dotąd - ale także wtedy, gdy zamierza na nie wkroczyć. Wyjątkiem od tej zasady są tramwaje. Motorniczy nie są zobowiązani do ustąpienia pierwszeństwa pieszym.

Z kolei na pieszych nakłada się zakaz używania telefonów komórkowych. Piesi nie mogą ich używać na przejściach dla pieszych.

Nowe prawo ujednolica także dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym. Odtąd nie może ona przekraczać 50 km/h przez całą dobę. Ponadto na autostradach i drogach ekspresowych wprowadzono zasadę, iż kierujący muszą zachować minimalną odległość od pojazdu poprzedzającego ich samochód o wartości połowy - wyrażonych w metrach - liczby kilometrów na godzinę określającą prędkość kierowanych przez nich pojazdów. Oznacza to, że kierowca, który jedzie autostradą z prędkością 140 km/h, powinien zachować przynajmniej 70 metrów odstępu między pojazdem, który jedzie przed nim tym samym pasem. Co ważne, przepisu tego nie stosuje się podczas wyprzedzania.

W związku z wprowadzeniem nowego prawa policjanci przytaczają statystyki. I tak, od początku 2019 r. na drogach województwa śląskiego w ponad 3300 zdarzeniach zginęły 142 osoby, a 1639 zostało rannych - średnio mamy 2 ofiary wypadków każdego dnia! W co 12 ginie człowiek, a w co 2 zdarzeniu z udziałem pieszego notujemy osobę ranną lub zabitą. Sprawcą ponad 25% wypadków z udziałem pieszego jest właśnie on sam. Paradoksalnie na przejściach i torowiskach nie jest wcale lepiej. Niemal 60% zdarzeń w tych miejscach kończy się obrażeniami (882 przypadki) lub śmiercią (54) uczestniczącej w nim osoby. Z przytoczonych danych wynika, że przepisy dyscyplinujące pieszych musiały się pojawić.

- Każde zdarzenie na drodze jest sumą różnych elementów i czynników. Czasem o dramatycznych skutkach decyduje drobiazg, czy błąd popełniony po drodze. Nic nie zastąpi uwagi i koncentracji, która jest nieodzowna, gdyż na ulicy wszystko dzieje się bardzo szybko. Musimy pamiętać, że żaden pojazd nie jest w stanie zatrzymać się w miejscu. Bądźmy więc uważni i ostrożni na drodze - zwracają uwagę policjanci.

BM / tychy.info, źródło: Policja Śląska, ZDW Katowice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.