tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 19 marca 2021

Tyski PAKS testuje sztuczną inteligencję w opiece nad pacjentami

Tyski Oddział Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS) testuje sztuczną inteligencję w opiece nad pacjentami kardiologicznymi. Może być ona wsparciem w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego - podaje branżowy portal rynekzdrowia.pl.

Reklama

Jak podaje serwis rynekzdrowia.pl na oddziale PAKS w Tychach, który swoją siedzibę ma przy ul. Edukacji 102, wykorzystuje się oprogramowanie polskiego start-upu Cardiomatics. Sztuczna inteligencja umożliwia dokładne i szybkie diagnozowanie pacjentów za pomocą holterów EKG. Innowacyjny system monitoringu EKG opiera się na "kieszonkowym" urządzeniu, a precyzyjna analiza pracy serca pozwala reagować w sytuacjach groźnych dla pacjenta. Przebieg program pilotażowego wskazuje na to, że sprawdza się ono w dokładnej analizie i interpretacji sygnału EKG, usprawniając tym samym pracę lekarzy.

Dr n. med, Bartłomiej Orlik - kardiolog z tyskiego PAKS powiedział redakcji Rynku Zdrowia, że placówka w związku z licznymi pacjentami, którzy wymagają stałego monitorowania za pomocą holterów EKG, postanowiła jeszcze bardziej usprawnić pracę przychodni. Rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji przyspieszają wiele procesów, dzięki czemu jeszcze dokładniej i sprawniej lekarze mogą diagnozować pacjentów. Dzięki temu rozwiązaniu lekarz otrzymuje praktycznie gotowy wynik z pracy holtera EKG. Kardiolog wskazał też, że w dobie COVID-19, kiedy pacjenci cierpiący na choroby serca są szczególnie zagrożeni, a lekarze przeciążeni, rozwiązania pozwalające na oszczędność czasu są szczególnie potrzebne.

Rynek Zdrowia wspomina też, że oprócz zwykłych, szeroko stosowanych holterów EKG, w ośrodkach PAKS już od kilku lat pacjenci korzystają z innowacyjnego system długotrwałego monitoringu kardiologicznego. Monitoring EKG opiera się na przenośnym, „kieszonkowym” urządzeniu, które nie wymaga podłączenia za pomocą elektrod, a jedynie przyłożenia do klatki piersiowej. Zapisy EKG z monitoringu pracy serca są rejestrowane w systemie na platformie telemedycznej. To narzędzie dające lekarzowi możliwość szybszego postawienia diagnozy i wdrożenia leczenia.

Cały artykuł na portalu rynekzdrowia.pl przeczytacie pod tym linkem.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.