tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 15 marca 2021

Kilka słów o grafomotoryce, czyli ćwiczeniach rozwijających sprawność ruchową ręki

Materiał partnera:

Zanim maluch rozpocznie swoją przygodę z przedszkolem, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie dziecka do nowej rzeczywistości. Niezwykle ważne jest to, aby powoli wprowadzać pociechę w świat nauki pisania i czytania. Nie da się jednak ukryć, że umiejętność pisania jest jedną z najtrudniejszych zdolności, z którą musi zmierzyć się dziecko. Grafomotoryka, o której chcemy dziś powiedzieć kilka słów to zdolność rysowania i pisania. Co warto o niej wiedzieć?

Kilka słów o grafomotoryce, czyli ćwiczeniach rozwijających sprawność ruchową ręki


Grafomotoryka - co to takiego?Umiejętność pisania i rysowania nazywamy grafomotoryką. Ta zdolność, którą należy wypracowywać od najmłodszych lat, polega na odpowiednim skoordynowaniu ruchów ręki, a przede wszystkim - ramienia, dłoni i palców. Bez wątpienia ten proces ściśle wiąże się z rozwojem fizycznym. Warto także zaznaczyć, że sprawność ruchowa, która odpowiada m.in. za umiejętność utrzymania równowagi, w ogromnym stopniu wpływa na rozwój zdolności manualnych. Z uwagi na to warto regularnie ćwiczyć motorykę małą i dużą, ponieważ to działanie ma ogromny wpływ na rozwój umiejętności pisania.

Dlaczego warto wspierać dziecko w rozwoju grafomotorycznym?Odpowiednie wsparcie rodzica w rozwoju grafomotorycznym dziecka jest nieocenione. I nie chodzi tutaj wyłącznie o estetykę zapisu czy jego czytelność. Okazuje się, że uczniowie, którzy napotkali na swojej drodze trudności związane z pisaniem i czytaniem, w przyszłości mogą mieć także problem m.in. z ortografią i interpunkcją, a także z notowaniem czy przepisywaniem zadań z tablicy. Niestety to może w znacznym stopniu utrudniać zdobywanie wiedzy.

nauka pisma


Jak wspierać?Nauka przez zabawę - czy to możliwe? Okazuje się, że jak najbardziej. Dlatego jednym z najważniejszych elementów ćwiczeń grafomotorycznych jest...zabawa. Mając to na uwadze, praktycznie każdy rodzic powinien zapewnić swojemu dziecku jak najwięcej przyborów do rozwijania zdolności manualnych. W domu kilkulatka nie może więc zabraknąć kredek, flamastrów, kolorowych długopisów, plasteliny czy książeczek z ćwiczeniami grafomotorycznymi. Niezbędny jest także odpowiednio dopasowany stół z krzesełkiem. Wspólnie spędzony czas urozmaicony prostymi i łatwymi zadaniami, do których zaliczamy m.in. rysowanie szlaczków i literek to najlepsze, co możemy dać dziecku na tym etapie rozwoju grafomotoryki.

Czym są ćwiczenia grafomotoryczne?Ćwiczenia grafomotoryczne polegają m.in. na rysowaniu i pisaniu, a raczej na próbach poprawnego wykonywania obu czynności. Regularne zajęcia świetnie wpływają na rozwój zdolności manualnych dziecka. Warto więc dbać o odpowiednią szybkość i precyzję ruchów, a także koordynację wzrokowo-ruchową. Te wszystkie umiejętności są wręcz niezbędne podczas nauki pisania.

Korzyści płynące z wykonywania ćwiczeń grafomotorycznychRegularne ćwiczenia grafomotoryczne w znacznym stopniu ułatwiają maluchom naukę rysowania i pisania. Warto więc dokładnie wymienić dodatkowe korzyści płynące z wykonywania ćwiczeń grafomotorycznych, otóż:

  • rozwijają motorykę małą oraz koordynację wzrokowo-ruchową,
  • pomagają w prawidłowym chwytaniu narzędzia pisarskiego,
  • poprawiają estetykę pisma i rysunków,
  • niwelują wszelkiego rodzaju dysharmonie rozwojowe,
  • doskonalą koncentrację,
  • w ogromnym stopniu wpływają na dokładność i staranność wykonywanych prac pisanych i plastycznych,
  • usprawniają mięśnie palców i pozytywnie wpływają na pracę nadgarstka.


Ćwiczenia grafomotoryczne to proste i łatwe zadania, które każdy rodzic może wykonywać ze swoimi dziećmi w domowym zaciszu. Im wcześniej maluch rozpocznie przygodę ze szlaczkami i literkami, tym lepiej. Dzięki temu ma on zagwarantowany łatwy start do edukacji wczesnoszkolnej.