tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 10 marca 2021

Szlifierka mimośrodowa - w jakich pracach się sprawdzi?

Materiał partnera:

Szlifierki mimośrodowe to funkcjonalne elektronarzędzia, za pomocą których wykonasz wiele drobnych prac naprawczych. Stanowią niezbędny element wyposażenia garaży i pracowni amatorów majsterkowania. W jakich pracach szlifierki mimośrodowe sprawdzą się najlepiej? Kiedy zdecydować się na zakup tego typu elektronarzędzi?

Szlifierki mimośrodowe uważane są za urządzenia uniwersalne. Za ich pomocą wyszlifujesz gładkie i równe powierzchnie, ale także te zakrzywione - wklęsłe i wypukłe. Urządzenia wykorzystywane są także do zdzierania starych powłok malarskich. To tylko niektóre prace, w których szlifierki tego typu świetnie się sprawdzą.Jak działają szlifierki mimośrodowe?Szlifierki mimośrodowe podczas pracy wykonują dwa rodzaje ruchów: wahadłowy i obrotowy. Takie połączenie umożliwia zacieranie na bieżąco rys spowodowanych ruchem szlifierki. Wykorzystanie szlifierek mimośrodowych z zastosowaniem drobnoziarnistego papieru ściernego daje niemal perfekcyjną gładkość obrabianej powierzchni.

W jakich pracach sprawdzi się szlifierka mimośrodowa?Szlifierki mimośrodowe to urządzenia wielofunkcyjne, które służą do wygładzania, wyrównywania i polerowania różnych rodzajów powierzchni. Urządzenia te wyposażone są w elastyczny talerz, który dopasowuje się do obrabianej powierzchni. Dlatego szlifierki tego typu pozwalają na wykończenie nie tylko prostych, ale także zakrzywionych (wklęsłych i wypukłych) płaszczyzn, co jest szczególnie przydatne podczas prac wykonywanych w litym drewnie, np. w obróbce desek. Urządzenie to świetnie poradzi sobie także z polerowaniem, wygładzaniem i wyrównywaniem elementów wykonanych z metalu, powierzchni lakierowanych i szpachlowanych. Z jego pomocą wygładzisz meble, a także wypolerujesz lakier samochodowy.

Za pomocą szlifierek mimośrodowych poradzisz sobie zarówno z tymi większymi, jak i mniejszymi płaszczyznami. Do prac, w których musisz oszlifować większe i równe powierzchnie, sprawdzą się modele z dużą tarczą. Dzięki nim zaoszczędzisz czas potrzebny na wykonywanie obróbki, wykonując pracę znacznie szybciej i efektywniej. Jeżeli obrabiana powierzchnia jest zakrzywiona i nieregularna lub ma niewielkie rozmiary, znacznie lepiej jest użyć szlifierki mimośrodowej wyposażonej w małą tarczę. Pozwoli ona wykonać precyzyjne wykończenie materiału i dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Wybór odpowiedniej średnicy tarczy powinien być podyktowany przede wszystkim preferencjami i wprawą użytkowników w wykonywaniu prac. Jeżeli ważna jest jak największa uniwersalności urządzenia, wybierz modele o średnich tarczach - o średnicy 125 mm. To idealne rozwiązanie do wykonywania prac przez amatorów majsterkowania.

Szlifierki mimośrodowe nadają się zarówno do precyzyjnego, jak i zgrubnego szlifowania. W zależności od liczby oscylacji, jakie urządzenie jest w stanie wykonać w ciągu minuty, uzyskiwana jest inna precyzja pracy. Im większa liczba oscylacji, tym szlifowanie będzie dokładniejsze. Do prac z twardymi materiałami należy wybierać modele o większej liczbie oscylacji. Do obróbki drewna wystarczy z reguły szlifierka mimośrodowa z niewielką lub przeciętną ich liczbą. W zależności od modelu liczba oscylacji może wynosić od 400 do 2600.

Mimośrodowość elektronarzędzia, czyli wychylenie tarczy poza jej oś, determinuje zastosowanie szlifierki. Może ona wynosić od 3 do 10 mm. Modele o najniższym skoku przeznaczone są do polerowania i wykańczania powierzchni. Mimośrodowość rzędu 6 mm umożliwia wykonanie mocniejszych szlifów i wyrównywanie powierzchni. Jeżeli zamierzasz wykorzystywać szlifierkę zarówno do lżejszych, jak i tych cięższych prac wybierz standardowy model o skoku równym 5 mm.

Szlifierka mimośrodowa czy oscylacyjna - którą wybrać?Szlifierki oscylacyjne są z reguły pierwszymi szlifierkami w wyposażeniu amatorów majsterkowania. Ich niewątpliwymi zaletami są niska cena, wydajność, a także duża uniwersalność. Nie zawsze jednak będą one najlepszym wyborem. Nie pozwalają bowiem na uzyskanie tak precyzyjnie gładkich powierzchni, jakie daje praca szlifierkami mimośrodowymi. Modele oscylacyjne pracują bardzo szybko, a ich dłuższe przytrzymanie w jednym miejscu może powodować powstanie nieestetycznych rys. Takiego problemu nie doświadczysz podczas użytkowania szlifierek mimośrodowych. Ze względu na swoją budowę, poradzą one sobie także z nierównymi i zakrzywionymi powierzchniami, co w przypadku szlifierek oscylacyjnych jest niemożliwe.

Szlifierki mimośrodowe, oscylacyjne, taśmowe i inne znajdziesz na rotopino.pl. Sprawdź ofertę https://www.rotopino.pl/szlifierki/.