tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

 • 7 marca 2021
 • 8 marca 2021

ITS Tychy: od poniedziałku prace na 2 kolejnych skrzyżowaniach

Aktualnie prace nad Inteligentnym System Zarządzania i Sterowania Ruchem (w skrócie ITS) trwają w 5 lokalizacjach, a niebawem ruszą w kolejnych punktach Tychów. Co to oznacza dla kierowców? Od poniedziałku, 8 marca ekipy drogowe będą pracować na dwóch kolejnych skrzyżowaniach: ulic Mikołowskiej z Leśną oraz Katowickiej ze Zwierzyniecką. W tych miejscach należy spodziewać się utrudnień w ruchu.

skrzyżowanie, sygnalizacja, przejście dla pieszych
fot. KMP Tychy


Co ważne, równolegle w ramach ITS prace trwają jeszcze na pięciu innych skrzyżowaniach: Mikołowska/ Dołowa/ Burschego, Mikołowska/ Katowicka, Katowicka/ Sadowa, Kopernika/Żwakowska, Katowicka/Tulipanów.

Na tym nie koniec. W najbliższym czasie do przebudowy przewidziano 10 kolejnych skrzyżowań:

 • Sikorskiego/Tołstoja,
 • Sikorskiego/Żółkiewskiego,
 • Piłsudskiego/Tischnera,
 • Niepodleglości/Grota Roweckiego,
 • Browarowej/Damrota,
 • Bielskiej/Budowlanych/Edukacji,
 • Burschego/Andersa/Hlonda,
 • Bielskiej/Cienistej/Niepodległości,
 • Biejskiej/Czarnieckiego/Cyganerii,
 • a także na ul. Sikorskiego w rejonie wjazdu do parku wodnego.


- Dotychczas prace zakończono w 7 lokalizacjach. Na skrzyżowaniach ulic: Katowickiej/ Grabowej/ Jesioniowej, Stoczniowców 70./ Konecznego, Mikołowskiej/ Powstańców, Mikołowskiej z wyjazdem z browaru, Budowlanych/ Begonii, Budowlanych/ Burschego oraz na przejściu dla pieszych Edukacji/ Fitelberga - wylicza Arkadiusz Bąk, z-ca dyrektora Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów. - To oznacza, że główny zakres robót jest dopiero przed nami. Kierowców prosimy o ostrożną jazdę, stosowanie się do znaków i jednocześnie przepraszamy za utrudnienia. Pamiętajmy, że z chwilą, gdy inwestycja się zakończy te wszystkie niedogodności zostaną nam zrekompensowane.

Co dzięki ITS się zmieni?Inteligentny System Zarządzania i Sterowania Ruchem to jedna ze sztandarowych inwestycji, jaka prowadzona jest obecnie w Tychach. Oprócz szeregu rozwiązań teleinformatycznych, które usprawnią poruszanie się po mieście, przebudowanych zostanie aż 40 skrzyżowań.

- Dzięki systemowi komunikacja ma działać lepiej i bardziej punktualnie, a kierowcy mają przemieszczać się po mieście płynniej - wyjaśnia Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

- Przykładowo, inteligentne sterowanie zapobiegać będzie sytuacjom, kiedy kierowcy denerwują się, stojąc na czerwonym świetle przy zerowym ruchu wokoło, tracąc czas i paliwo. System przeanalizuje dane i jeżeli pozostałe wloty będą wolne, zapali się zielone światło - uzupełnia.

ITS potrafi też zapewnić zielone światło autobusom i trolejbusom na wybranych skrzyżowaniach, gdy z analizy danych wyniknie, że pojazdom grozi opóźnienie w stosunku do rozkładu jazdy. Dodatkowo ruch komunikacji miejskiej będzie na bieżąco śledzony na e-mapach.

Sercem całego systemu będzie zlokalizowane w pomieszczeniach stadionu miejskiego Centrum Sterowania Ruchem (CSR). Jego budowa już się zakończyła. To tam docelowo będą gromadzone bieżące informacje o ruchu drogowym, tam też będzie główny ośrodek monitorowania ruchu przez system kamer; gdy np. dojdzie do wypadku, system natychmiast dostarczy taką informację i umożliwi wyświetlenie komunikatu o utrudnieniach na tablicach zmiennej treści, jakie zostaną rozlokowane w wybranych punktach miasta. Za pomocą tych tablic będzie można informować uczestników ruchu o niebezpieczeństwach i utrudnieniach.

Ponadto w ramach systemu na ulicach pojawią się m.in. stacje monitorujące pogodę, stacje pomiaru zanieczyszczeń i poziomu hałasu, a także tablice informujące o dostępności miejsc parkingowych. Całość uzupełnią tablice informacyjne na przystankach czy urządzenia umożliwiające automatyczne liczenie pasażerów w autobusach. Możliwe będzie również ważenie ciężarówek w ruchu.

ar / tychy.info, źródło: MZUiM Tychy

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.