tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 5 marca 2021
  • 8 marca 2021

Tychy świętują Dzień Kobiet z MCK: portrety tyszanek i spacerownik

„Tyski Szlak Kobiet” i „Nasze dziewczyny z osiedla” to dwa projekty realizowane przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach w ramach Tyskiego Banku Kultury. Pierwszy pokazuje oblicza i historie współczesnych tyszanek, a drugi opowiada o kobietach z przeszłości - które miały znaczący wpływ na rozwój i życie mieszkańców Tychów i poprzez swoje działania na stałe wpisały się na karty historii miasta. A kiedy najlepiej mówić o kobietach, jak nie 8 marca?

Reklama

Różne oblicza tyskich kobiet, tyszanka
Zdjęcie z wystawy "Różne oblicza tyskich kobiet" · fot. Zygmunt Kubski / archiwum Muzeum Miejskiego w Tychach


„Nasze dziewczyny z osiedla”Za sprawą projektu „Nasze dziewczyny z osiedla”, którego autorką jest malarka Justyna Biskup-Naumienko, tyskie osiedla będą świętować Dzień Kobiet tak naprawdę przez cały miesiąc. Począwszy od 8 marca, codziennie na Facebooku Miejskiego Centrum Kultury zostanie opublikowane 21 portretów, namalowanych przez Justynę Biskup-Naumienko, przedstawiających tyszanki, których imiona są zgodne z nazwami tyskich osiedli.

dzień kobiet z mck tychy


Kto chociaż raz był w Tychach, wie, że tutejsze osiedla są nazwane literami alfabetu. Nie każdy jednak wie to, że mają one swoje rozwinięcie - ich pełne nazwy są żeńskimi imionami. Pomysłodawczyni projektu po przeprowadzeniu się do Tychów również ze zdziwieniem odkryła, że „A” to Anna, „C” to Celina, a „T” to Teresa. Ponieważ motyw kobiety jest głównym tematem jej prac artystycznych, zamarzyła o zrealizowaniu wystawy, w której namaluje kobiety pochodzące stąd, noszące takie imiona jak nazwy osiedli. Tak zrodził się pomysł na projekt „Nasze dziewczyny z osiedla”, a Tyski Bank Kultury umożliwił jego realizację. W ramach projektu zostanie wydany album, w którym znajdziemy krótki rys historyczny miasta, napisany przez dr. Patryka Oczko, oraz historię każdej ze sportretowanych tyszanek.

Wystawa na żywo będzie prezentowana w przestrzeni „Okno na kulturę” w Gemini Park Tychy w dniach od 12 do 17 kwietnia. Ostatnie dwa dni wystawy, tj. 16 i 17 kwietnia będą zwieńczone działaniami artystycznymi autorki wystawy.

„Tyski Szlak Kobiet” czyli herstoria w Tychach„Tyski Szlak Kobiet” to projekt, którego pomysłodawczynią jest Alina Bednarz - tyszanka z urodzenia i wyboru. Germanistka, aktywistka społeczna, zaangażowana w działania na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn, radna Sejmiku Województwa Śląskiego (2018-2023). Prywatnie pasjonatka historii Górnego Śląska, a w szczególności kobiet mieszkających w tym regionie. Pomysłodawczyni projektu „Patriotki ze Śląska” i współautorka wielu książek zawierających biografie kobiet związanych ze Śląskiem. Swoją pasję do odkrywania dziedzictwa kobiet, opisywania go i upamiętniania, postanowiła przenieść na grunt rodzinnego miasta, aby przedstawić sylwetki mieszkanek miasta, które miały znaczący wpływ na jego rozwój.

dzień kobiet z mck tychy


Projekty realizowane przez Alinę Bednarz mają wspólny mianownik, którym jest termin herstoria (od ang. her - jej i story - historia). Określenie to jest stosowane od lat 60. i oznacza perspektywę włączającą opowieści kobiet do równoważnej narracji historycznej i należnego kobietom w niej miejsca.

W ramach projektu ukaże się w wersji elektronicznej publikacja „Tyski Szlak Kobiet. Spacerownik”, prezentująca nie tylko portrety tyszanek, ale również kalendarium wydarzeń ważnych dla Polek, historię ruchu kobiecego na Górnym Śląsku do 1939 roku oraz krótki rys historyczny miasta Tychy. Nie bez znaczenia jest podtytuł „Spacerownik”, ponieważ autorka wytyczyła dwa szlaki po Tychach, dzięki którym będzie można wybrać się w miejsca związane z życiem bohaterek publikacji. Doskonałym uzupełnieniem i przewodnikiem podczas tych wycieczek będzie „Spacerownik” w aplikacji Action Track, który wskaże geolokalizacje poszczególnych punktów i udostępni najważniejsze informacje związane z odwiedzanym miejscem.

Spacerowniki będą udostępnione na wiosnę.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.