tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 3 marca 2021

Drewniana listwa przypodłogowa - jaki kolor sprawdzi się w jasnym wnętrzu

Materiał partnera:

Listwa przypodłogowa to ważny element wystroju, który pozostaje w pewnym sensie niezauważony, jeśli jest dobrze dobrany. Niestety nieodpowiednio wybrana listwa przypodłogowa rzuca się w oczy. Jaką drewnianą listwę wybrać do jasnego pomieszczenia? Do czego dopasowywać barwę listwy przypodłogowej? Podpowiadamy.

Drewniana listwa przypodłogowa - jaki kolor sprawdzi się w jasnym wnętrzu


Listwa przypodłogowa - jak dobrać jej kolor?Dobór koloru drewnianej listwy przypodłogowej nie jest wcale taki prosty. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy brać tutaj pod uwagę styl pomieszczenia, kolor ścian, barwę podłóg, a może wykończenie drzwi. Okazuje się, że najczęściej listwa jest dobierana do koloru podłogi i w ten sposób staje się jej naturalnym przedłużeniem. Przykładowo do jasnej podłogi dębowej należy wybrać listwę w podobnym, a nawet tym samym kolorze. Tutaj wszystko zależy od tego, co producent posiada w swojej ofercie. To jednak nie wszystko, ponieważ listwę można także dobrać do innych elementów w pomieszczeniu, na przykład koloru drzwi, ścian, a nawet otaczających mebli. Warto także pamiętać o tym, że nie do każdej podłogi, zwłaszcza tej naturalnej, można dobrać listwę w takim samym kolorze. W takiej sytuacji dobrze wybrać inne rozwiązanie, na przykład listwę w kolorze podobnym do barwy podłogi lub drzwi, albo po prostu białą klasyczną. Do bardzo ciemnej podłogi nie będą z kolei pasować listwy białe. Możesz znaleźć listwy przypodłogowe w Parkiet.pl

Jasne pomieszczenie a drewniana listwa przypodłogowaJasne pomieszczenie, z białymi lub kremowymi ścianami, meblami z jasnego drewna z bielą i innymi tego typu elementami, potrzebuje odpowiednich listew przypodłogowych. Doskonałym rozwiązaniem może być wybór białego drewna listew, które będą wspaniale pasowały do ścian i mebli. Odznaczą się one na tle podłogi z brązowego, czy też brunatnego drewna, jednak dodatkowo rozjaśnią pomieszczenie. Minusem takiego rozwiązania może być zbieranie się kurzu na białych listwach, dlatego też należy je dokładnie odkurzać. Przy jasnym pomieszczeniu sprawdzą się listwy różnej wysokości, zarówno te niższe, jak i wyższe. Inaczej sprawa wygląda w pokoju ciemnym, gdzie listwy nie mogą być zbyt wysokie, aby nie zaburzyć proporcji wnętrza. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając listwy przypodłogowe? Poza kolorem spore znaczenie kształt, grubość i wysokość.

Funkcje listew przypodłogowychListwy przypodłogowe pełnią następujące funkcje:

  • maskują szczelinę dylatacyjną, a także nadają jej estetyczny wygląd,
  • chronią przed zabrudzeniami i zwilgoceniem,
  • zabezpieczają ściany przed różnego rodzaju uszkodzeniami, które mogłyby być spowodowane przez domowników lub meble, przysunięte do ścian nóżkami,
  • nowoczesne listwy pozwalają na rozprowadzenie kabli w taki sposób, aby nie było ich widać,
  • poprawiają estetykę wnętrza i sprawiają, że wygląda ono na bardziej spójne,
  • są naturalnym przedłużeniem podłogi, koloru ścian.


Listwy przypodłogowe mają wiele zadań do spełnienia w domu lub mieszkaniu. Właśnie dlatego warto poświęcić kilka chwil wybraniu odpowiedniego koloru, wysokości i grubości listew. W ten sposób można uatrakcyjnić pomieszczenie i zadbać o jego funkcjonalność.