tychy.info

Wiadomości

  • 25 lutego 2021

Działka budowlana - co warto wiedzieć?

Materiał partnera:

Działką budowlaną nazywa się teren przeznaczony pod zabudowę budynków trwale związanych z gruntem. Mogą mieć charakter mieszkaniowy, użyteczności publicznej lub użytkowy. Musi spełniać szereg kryteriów takich, jak odpowiednia wielkość, wymiary czy dostęp do drogi publicznej. Chcąc wybudować samodzielnie dom, musimy wpierw zakupić właśnie działkę budowlaną lub inną, którą można docelowo przekształcić.

Działka budowlana - co warto wiedzieć?


Działka budowlana - na co zwrócić uwagę przy zakupie?Decyzja o zakupie działki budowlanej jest szczególnie trudna. Znacznie łatwiej jest kupić gotową nieruchomość, którą można obejrzeć i dokładnie ocenić. W przypadku gruntu nie jest tak łatwo. Istnieje szereg czynników, które mogą zdecydować o losach toczącej się w przyszłości inwestycji lub komforcie mieszkańców przyszłego budynku. Zapoznając się z ofertą kupna, zwróćmy uwagę na:

  • ukształtowanie terenu,
  • dostęp do drogi dojazdowej,
  • wielkość i kształt,
  • rodzaj gruntu.


Nie można zmienić tych czynników lub jest to bardzo trudne. Chociażby domy na sprzedaż w Będzinie mogą znajdować się na terenach podmokłych i zalewowych, które powstały w wyniku powstawania zbiorników wodnych w nieckach i pogorszenia się jakości wód powierzchniowych. Może to stanowić duży problem, a nawet osuwanie się fundamentów. Choć można zdecydować się na ich osuszenie, to jest to proces kosztowny, długotrwały i nie zawsze skuteczny. Niestety sami nie zawsze jesteśmy w stanie prawidłowo ocenić stanu i cech działki budowlanej, dlatego przed zakupem warto skonsultować się z geodetą.

Działka uzbrojona jest mniej kłopotliwaDziałka w pełni uzbrojona ma dostęp do:

  • wodociągu,
  • sieci energetycznej,
  • sieci gazowej,
  • kanalizacji.


Czasem jest to także linia telefoniczna, ale w obecnych czasach nie jest ona niezbędna. Sprzedawana działka budowlana nie musi mieć dostępu do mediów według prawa budowlanego, ale ich obecność stanowi bardzo dużą zaletę. Bez nich trudno wyobrazić sobie komfortowy i wygodny dom. Jednak procedura uzbrojenia działki jest kosztowna i długotrwała. Dodatkowe wydatki sięgają kilku tysięcy złotych. Musimy się szykować także nawet na rok załatwiania formalności.

Warto sprawdzić najbliższą okolicęNie możemy zapominać o jeszcze jednym, bardzo ważnym aspekcie. Działkę możemy uzbroić, a teren wyrównać, jednak sąsiadów i najbliższej okolicy raczej nie zmienimy. W dużej mierze to właśnie sąsiedztwo decyduje o tym, czy w danej nieruchomości dobrze będzie nam mieszkać. Zwróćmy uwagę na prowadzone w pobliżu firmy, przejrzyjmy plan zagospodarowania terenu. Warto przyjrzeć się widokom, które będą rozciągać się z naszych okien - czy będzie to las, czy może dymiąca i nieprzyjazna fabryka?

Analiza charakterystyki działki budowlanej nie jest łatwym zadaniem. Najrozsądniej pozostawić to specjalistom - geodecie, architektowi, inżynierom. Wymaga to pewnych nakładów finansowych, ale nie aż tak dużych, jak w przypadku zakupu nietrafionego gruntu. Warto kilka razy odwiedzić działkę, obejrzeć ją ze wszystkich stron, a decyzję podjąć bez pośpiechu i na spokojnie.