tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 27 lutego 2021
  • 28 lutego 2021

Niezwykła książka Barbary Kubskiej „Miasto, fotografia, archiwum”

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Bazą dla książki „Miasto, fotografia, archiwum” stało się archiwum fotografii dokumentujących powstawanie miasta Tychy z lat 50 - 80. XX wieku, autorstwa Zygmunta Kubskiego - dziadka autorki. Zdjęcia znajdują się w kolekcji Muzeum Miejskiego w Tychach.

Reklama

Niezwykła książka Barbary Kubskiej „Miasto, fotografia, archiwum” · fot. Muzeum Miejskie w Tychach


Czy za czarno-białymi fotografiami stoją jedynie czarno-białe historie? Autorka przyjmuje ludzką skalę, koncentrując się na scenkach rodzajowych. Przez kadrowanie i zestawianie ze sobą fragmentów fotografii, przygląda się życiu codziennemu i jego bohaterom. Podąża za przypadkowymi postaciami na zdjęciach - poszukuje znajomych twarzy: interesują ją gesty, ruch. Przygląda się im na niewielkich fragmentach fotografii, bo niemal całe kadry autor zdecydował się poświęcić przestrzeni miasta. W swobodny sposób prowadzi grę między spojrzeniem autora fotografii (którego, jak mówi autorka, cechowało „patrzenie entuzjasty”) a własnym sposobem widzenia tego zbioru.

Wydawnictwo to też wysmakowany edytorsko i zaprojektowany z dbałością o detal artbook - za projektem graficznym i składem stoi Katarzyna Wolny-Grządziel. Użycie niestandardowej metody druku - risografii - pozwoliło uzyskać efekty nawiązujące do czasów powstania zdjęć. Dzięki temu każdy egzemplarz publikacji jest niepowtarzalny - posiada drobne wady drukarskie, takie jak pyłki czy przesunięciem matrycy, a materiał fotograficzny ma surowy, „gazetowy”, przypominający nieprofesjonalny zin, charakter. Cechy haptyczne (dotykowe) książki są istotnym elementem projektu. Fotografiom towarzyszy tekst Justyny Balisz-Schmelz „W cieniu socjalistycznej utopii” o powojennych relacjach między systemem społeczno-politycznym a pojedynczym człowiekiem oraz odzwierciedleniu tych relacji w architekturze i urbanistyce, a także komentarz odautorski.

Niezwykła książka Barbary Kubskiej „Miasto, fotografia, archiwum”
Niezwykła książka Barbary Kubskiej „Miasto, fotografia, archiwum” · fot. Muzeum Miejskie w Tychach


- Pośród klatek krok po kroku przedstawiających etapy budowy Nowego Miasta Tychy znalazłam znajome twarze przyjaciół i rodziny mojego dziadka - fotografa amatora, autora zdjęć. Tych kilka obrazów z tysięcy zeskanowanych negatywów skłoniło mnie do przyjrzenia się zdjęciom z jeszcze większą wnikliwością. Na ich marginesach dostrzegam to, co najprostsze: poranny zgiełk, radość i zmęczenie przechodniów, pracujących dorosłych i dzieci bawiące się na placu budowy nowego miasta. Miasta obiecującego lepszą przyszłość nowo przybyłym. Miasta bez kominów, będącego emanacją nowoczesnych pragnień, socmodernistycznym symbolem postępu. Przedstawianego - być może niesłusznie - jako miejsce bez historii. Zasiedlanego dopiero przez przybyłych z całego kraju, szukających swojego miejsca w powojennych granicach, lub zwyczajnie - przyjeżdżających z nadzieją na szybki przydział mieszkania. Fascynują mnie ci przypadkowi bohaterowie zdjęć, ledwo dostrzegalne twarze, gesty, nieustanny ruch ‒ w mikroskali fotografii, w niewielkich jej wycinkach, bo niemal całe kadry autor zdecydował się poświęcić przestrzeni miasta. Miasta, które rzetelnie dokumentował z czułością entuzjasty - człowieka zaangażowanego w działanie, niezależnie od ówczesnych politycznych sympatii czy antypatii (…) - pisze Barbara Kubska.

Album zawiera również fotografie doskonale znane z wirtualnej mapy-archiwum „ABC - Architektura Bliżej Ciebie. Tychy 1951-1989. Archiwum fotografii miasta” (http://www.abc.tychy.pl).

Projekt zrealizowano w roku 2020 roku w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w ramach subwencji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego i badawczego.

Autorka: Barbara Kubska
koncepcja, edycja fotografii: Barbara Kubska
fotografie: Zygmunt Kubski ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach
teksty: Justyna Balisz-Schmelz i Barbara Kubska
projekt: Katarzyna Wolny-Grządziel
redakcja i korekta: Julia Korus
tłumaczenie: Rafał Drewniak
wydawca: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
nakład: 100 egzemplarzy

ar / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj