tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 24 lutego 2021
  • 28 lutego 2021

W solarnych automatach biletowych można już płacić kartą

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozpoczęła pilotażowy program, w ramach którego uruchomiono 10 solarnych automatów biletowych. Urządzenia zostały zainstalowane w gminach, gdzie do tej pory nie funkcjonowały automaty biletowe.

Biletomat solarny
W solarnych automatach biletowych można już płacić kartą · fot. Metropolia GZM


- Jako Metropolia chcemy rozszerzać sieć sprzedaży o kolejne automaty biletowe. Trwa obecnie postępowanie przetargowe na zakup i dostawę 48 nowych, stacjonarnych urządzeń. Trzeba jednak zwrócić uwagę, iż takie automaty wymagają stałego przyłącza elektrycznego, a ich utrzymanie oraz ewentualna zmiana lokalizacji są bardzo kosztowne. Dlatego w miejscach, co do których nie ma pewności jakie może być zainteresowanie pasażerów taką formą sprzedaży, najpierw instalujemy automaty solarne - tłumaczy Lucjan Dec, dyrektor Departamentu Komunikacji i Transportu GZM.

Biletomaty solarne to ekologiczne urządzenia zasilane wyłącznie energią pozyskaną z paneli fotowoltaicznych, które nie wymagają kosztownego przyłącza elektrycznego. Umożliwiają one zakup 10 rodzajów biletów papierowych. Co ważne - w automatach solarnych można płacić zarówno kartą płatniczą jak i gotówką. Ze względów technologicznych nie ma możliwości zakupu za ich pomocą biletów elektronicznych na kartę ŚKUP.

- Dodatkowo w trakcie pilotażu, który potrwa rok przetestujemy jak tego typu urządzenia sprawdzą się w naszych warunkach klimatycznych i atmosferycznych. Będzie to dla nas podstawą do podejmowania decyzji o zakupie takich urządzeń w przyszłości. Dodatkowo sprawdzimy zasadność lokowania automatu stacjonarnego w danej lokalizacji - zaznacza Lucjan Dec.

Automaty solarne zostały zainstalowane na terenie 10 gmin GZM: Bieruń, Gierałtowice, Lędziny, Łaziska Górne, Mikołów, Psary, Sośnicowice, Świerklaniec, Tarnowskie Góry i Zbrosławice. Docelowe lokalizacje zostały wybrane po dokładnej analizie otoczenia, a także konsultacjach z gminami.

Równolegle Zarząd Transportu Metropolitalnego prowadzi postępowanie przetargowe na zakup 48 stacjonarnych biletomatów.

Dokładne lokalizacje 10 automatów solarnych:
1. Bieruń Plac Autobusowy - kierunek Plac Nobla
2. Gierałtowice Kościół - kierunek Zabrze
3. Lędziny Pomnik - kierunek Tychy
4. Łaziska Górne Ratusz - kierunek Mikołów
5. Mikołów Plac 750-lecia - kierunek Tychy
6. Psary, Sarnów Główna - kierunek Będzin
7. Sośnicowice Pętla - kierunek Gliwice
8. Świerklaniec Park - kierunek Piekary Śląskie
9. Tarnowskie Góry Bytomska - kierunek Bytom
10. Zbrosławice Kościół - kierunek Tarnowskie Góry

BM / tychy.info, źródło: ZTM

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.