tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 20 lutego 2021

Tytuł "Przyjazny Pracodawca 2020" przyznano ZTM

Ogólnokrajowy Pracowniczy Związek Zawodowy „Konfederacja Pracowników” wybrał „Przyjaznego Pracodawcę 2020”. Tytuł otrzymał Zarząd Transportu Metropolitalnego, który według Zarządu Związku modelowo połączył realizację trudnych wyzwań, jakie przyniosła pandemia, z troską o komfort pracy i bezpieczeństwo swoich pracowników.

ZTM Przyjazny Pracodawca
Tytuł "Przyjazny Pracodawca 2020" przyznano ZTM · fot. ZTM


Wyróżnienie przyznała organizacja zrzeszająca przedstawicieli wielu grup zawodowych. Statuetkę „Przyjaznego Pracodawcy” ostatni raz wręczono kilka lat temu. W tym roku, ze względu na szczególne okoliczności, postanowiono ponownie wybrać najlepszego pracodawcę. - Przez pandemię wszystko się zmieniło - również miejsca pracy. Pracodawcy oraz pracownicy musieli zmierzyć się z całkiem nową rzeczywistością, dlatego doceniliśmy markę, która odpowiedzialnie i sprawnie przeorganizowała swoje funkcjonowanie na tak wielu polach. Możliwe to było przede wszystkim dzięki wsłuchiwaniu się w potrzeby pasażerów i pracowników - mówi Marek Ziomek, Przewodniczący Zarządu Krajowego OPZZ „Konfederacja Pracowników”.

Zmiany funkcjonowania ZTM odczuli przede wszystkim pracownicy, których zakres zadań, z dnia na dzień, uległ modyfikacji. Kontrolerzy biletów sprawdzali czystość pojazdów, rozpoczęto częstsze badania napełnień oraz czyszczenie automatów biletowych. Ponadto, dzięki bieżącemu dostosowywaniu rozkładów jazdy do potrzeb pasażerów, zmniejszono koszty funkcjonowania komunikacji publicznej.

Statuetkę „Przyjaznego Pracodawcy 2020” odebrała Dyrektor Małgorzata Gutowska, która przekonuje, że ten tytuł zobowiązuje i motywuje: - To dzięki naszym pracownikom możemy zapewniać właściwe warunki podróży na ponad 450 liniach. Bezpieczeństwo jest dla nas kwestią priorytetową, dlatego od samego początku bardzo nam zależało na tym, aby sprawnie przeorganizować funkcjonowanie ZTM. Cieszymy się, że te starania zostały docenione.

Istotny wpływ na wybór „Przyjaznego Pracodawcy 2020” miała także specyfika funkcjonowania ZTM. Tylko niewielka część pracowników w wyniku pandemii mogła wykonywać obowiązki zdalnie lub w trybie zmianowym. Jako że duża część załogi ZTM pracuje w terenie, dyrekcja niezwłocznie podjęła kroki zapewniające bezpieczeństwo również tym osobom, m.in. poprzez zapewnienie stałego dostępu do środków ochrony indywidualnej, dezynfekcję i ozonowanie pojazdów oraz pomieszczeń, a także wprowadzenie ograniczeń przemieszczania się. Ponadto powstała specjalna instrukcja postępowania w przypadku wystąpienia objawów zakażania.

- ZTM to bardzo duża organizacja, odpowiadająca za komfort i bezpieczeństwo milionów pasażerów. Tym bardziej byliśmy pod wrażeniem, jak szybko reagowano na tak dynamicznie zmieniającą się sytuację i w jakim tempie realizowano kolejne działania - dodaje Ziomek. Tylko od marca 2020 r. dokonano ponad 1000 zmian w rozkładach jazdy, na bieżąco analizowane są przepełnienia, zwiększyła się częstotliwość czyszczenia automatów biletowych. Ponadto wdrożono szereg rozwiązań ukierunkowanych na bezpieczeństwo podróży. Między innymi zdecydowano o zawieszeniu sprzedaży biletów w pojazdach, o dodatkowym ich wietrzeniu oraz o obligatoryjnym zatrzymywaniu się autobusów na wszystkich przystankach - tak, aby pasażerowie nie musieli naciskać przycisków ręcznego otwierania drzwi. Ponadto pracownicy stale realizują akcję informacyjną, zarówno w formie plakatów, jak i w mediach społecznościowych.

BM / tychy.info, źródło: ZTM

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.