tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 20 lutego 2021

Kłopotliwe odpady, czyli nie wszystko nadaje się do recyklingu

Są takie odpady, które - choć wykonane z tworzywa sztucznego czy metalu - nie nadają się do ponownego przetworzenia...

Reklama

Tworzywa sztuczne, czyli odpady plastikowe, mogą rozkładać się nawet kilka tysięcy lat, powodując przenikanie toksycznych związków do gleby i wód gruntowych. Tymczasem można je przetworzyć na oleje opałowe, inne folie, ubrania, a nawet meble. Aluminiowe puszki wyrzucone na wysypisko rozkładają się nawet 200 lat. Natomiast przekazane do recyklingu przyczyniają się do znacznych oszczędności energii.

Jednak są takie odpady, które - choć wykonane z tworzywa sztucznego czy metalu - nie nadają się do ponownego przetworzenia. Sprawdź, gdzie je wyrzucić.

Niezużyte dezodoranty i lakiery w sprayu

Puste opakowania po kosmetykach w aerozolach wrzucamy do żółtego pojemnika/worka na tworzywa sztuczne i metale. Jeśli jednak nie zużyliśmy lakieru do włosów czy dezodorantu, należy je wyrzucić do szarego pojemnika na odpady pozostałe po segregacji - zmieszane.

Soczewki kontaktowe

Soczewki nie ulegają pełnej biodegradacji - rozpadają się na drobinki plastiku, tworząc w konsekwencji tzw. mikroplastik. Niektórzy z nas wyrzucają je do toalety. To jednak błąd, bo w przypadku gdy nie zostaną wyłapane przez oczyszczalnie ścieków - trafią do rzek jako kolejny mikroplastik. Dlatego soczewki zawsze wyrzucamy do szarego pojemnika na pozostałe po segregacji - zmieszane.

Zużyte szczotki i szczoteczki

Szczotki i szczoteczki, choć wykonane w większości z tworzyw sztucznych, nie nadają się do recyklingu. Dlatego miejscem, gdzie trzeba wyrzucić szczoteczki do: zębów (również końcówki z elektrycznej szczoteczki), włosów, czyszczenia, toalety jest pojemnik na odpady pozostałe po segregacji - zmieszane.

Zużyte gąbki

Wszelakie rodzaje gąbek do mycia czy czyszczenia to także odpady nietypowe, zabrudzone, które nie nadają się do recyklingu. Należy je wyrzucać do pojemnika na odpady pozostające po segregacji - zmieszane.

Opakowania styropianowe

Czyste, styropianowe tacki np. po zestawach jarzyn, jak i styropian pochodzący z opakowań po sprzęcie RTV/AGD, wrzucamy do pojemnika/worka żółtego przeznaczonego na tworzywa sztuczne/metale. Powinny być odpowiednio poskładane lub pokruszone, aby zajęły jak najmniej miejsca w pojemniku/worku. Pamiętajmy jednak, że jeśli opakowania styropianowe są zabrudzone, muszą trafić do pojemnika szarego przeznaczonego na odpady pozostałe po segregacji - zmieszane.

Natomiast styropian budowlany, który ma inny skład i nie podlega recyklingowi tak jak inne tworzywa sztuczne, powinien zostać dostarczony do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych - tzw. PSZOK-ów. Należy on do kategorii odpadów remontowo-budowlanych, czyli takich, których NIE WOLNO zostawiać mieszkańcom bloków w altanie śmietnikowej, czy - w przypadku zabudowy jednorodzinnej - oddawać podczas tzw. „wystawki.

Torby na pieczywo, opakowania po rajstopach

Torby na pieczywo często stosowane w piekarniach i sklepach czy kartonowe opakowania po rajstopach zrobione są w części z papieru, a w części z folii. Pomimo użycia dwóch różnych materiałów, opakowań tych nie zaliczamy do wielomateriałowych, gdyż można bez problemu oddzielić papier od folii i wyrzucić je do odpowiednich pojemników/worków. Część papierową - do niebieskiego pojemnika/worka na papier, a folię do żółtego pojemnika/worka przeznaczonego na tworzywa sztuczne i metale.

Opakowania po farbach

Opakowania po farbach to odpady niebezpieczne, które również powinny trafiać do PSZOK-ów, gdzie można je bezpiecznie zagospodarować. Mieszkańcy bloków nie mogą ich wystawiać pod altanami śmietnikowymi, a właściciele domów jednorodzinnych przed swoimi posesjami w ramach organizowanej zbiórki odpadów wielkogabarytowych.

Rękawiczki jednorazowe i maseczki

Prawidłowe postępowanie ze zużytymi rękawiczkami i maseczkami jest szczególnie istotne w dobie pandemii. Zarówno rękawiczki z tworzyw sztucznych (foliowe, nitrylowe, winylowe, gumowe, itp.) jak i maseczki wyrzucamy do szarego pojemnika na odpady pozostałe po segregacji - zmieszane. Niestety, nadal zdarza się, że mieszkańcy wrzucają je do pojemnika/worka na tworzywa sztuczne i metale.

kłopotliwe odpady

BM / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.