tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 17 lutego 2021

Hokeiści GKS Tychy będą korzystać z komory hiperbarycznej

Korzystają z niej największe gwiazdy sportu na czele z Cristiano Ronaldo, Tigerem Woodsem czy LeBronem Jamesem. We wtorek, 16 lutego do tego grona dołączyli Mistrzowie Polski. Hokeiści GKS Tychy będą korzystać z komory hiperbarycznej. Wszystko dzięki podpisaniu umowy z firmą Oxy Flow.

Reklama

Hokeiści GKS Tychy będą korzystać z komory hiperbarycznej
Hokeiści GKS Tychy będą korzystać z komory hiperbarycznej · fot. Kamil Peszat / Twoje Tychy


- Cieszymy się z kolejnego partnera. Pomimo epidemii staramy się rozszerzać wachlarz naszych sponsorów i doceniamy każdą podpisaną umowę. Robimy, co możemy, żeby pomóc naszej drużynie w drodze do szóstego Mistrzostwa. Nie jest tajemnicą, że takie komory od jakiegoś czasu są stosowane w sporcie zawodowym, a najlepsza drużyna hokeja na lodzie w Polsce powinna być na bieżąco z nowinkami, które legalnie pozwalają zwiększyć wydolność zawodników i skrócić okres rekonwalescencji - mówi Krzysztof Woźniak, prezes Tyski Sport S.A.

Stosowanie terapii tlenem w komorach hiperbarycznych jest tematem zainteresowań środowisk naukowych.

- Dotychczas udało się potwierdzić i udokumentować wiele korzyści. Należą do nich m.in. poprawa metabolizmu, szybsza regeneracja po wysiłku fizycznym, zmniejszenie stanu zapalnego i redukcja obrzęków, zredukowanie do minimum lub całkowite wyeliminowanie zakwaszenia mięśni, wzrost komórek macierzystych, zmniejszenie poziomu odwodnienia organizmu, zwiększenie wydolności organizmu, podwyższenie poziomu tlenu w tkankach - wylicza Tomasz Bieniek, współwłaściciel Oxy Flow.

- To wszystko przekłada się na wydolność w sporcie. Jedno z badań wykazało, że tlenoterapia w połączeniu z fizykoterapią zmniejszyła aż o 70% czas, w którym gracze odzyskali pełną sprawność fizyczną po obciążeniu ścięgien, stawów i mięśni. Skrócony okres był wystarczający na wyleczenie powstałych urazów - dodaje Maciej Woźniak, drugi współwłaściciel Oxy Flow.

Jak to działa?

W warunkach normalnych dostarczanie tlenu do organizmu pozostaje uzależnione od ukrwienia konkretnego obszaru ciała. W warunkach panujących w komorze hiperbarycznej tlen ma właściwość przenikania nawet do nieukrwionych miejsc organizmu. Zwiększenie poziomu tlenu stwierdza się również we krwi, limfie i płynie mózgowo-rdzeniowym. Głównym celem tej terapii jest podawanie tlenu pod zwiększonym ciśnieniem, zwykle 2,5 razy większym niż ciśnienie otoczenia. Ekspozycja na tlen hiperbaryczny mobilizuje komórki macierzyste do działań naprawczych. Przebywanie w komorze hiperbarycznej pobudza szpik kostny do produkcji komórek macierzystych. Dzięki terapii hiperbarycznej ich liczba zwiększa się aż ośmiokrotnie.

Oddychając czystym tlenem pacjent dostarcza do organizmu 15 razy więcej tlenu niż oddychając normalnie. Zabieg w komorze hiperbarycznej trwa mniej więcej 45-60 minut, ale podzielony jest na trzy cykle przedzielone kilkuminutowymi przerwami.

BM / tychy.info

źródło: GKS Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.