tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 21 lutego 2021
  • 24 lutego 2021

Architekt Robert Skitek opowie o projekcie przystani kajakowej

Za nami:

Nad Jeziorem Paprocańskim, najpopularniejszym miejscem wypoczynku i rekreacji mieszkańców Tychów oraz okolic powstał wyjątkowy obiekt - przystań kajakowa MOSM, którego autorem jest pracownia RS+ Robert Skitek. Budynek ten jest nominowany do tegorocznej edycji plebiscytu na najlepsze realizacje architektoniczne świata ArchDaily 2021 Building of the Year Awards w kategorii Obiekty sportowe. W ramach cyklu Nowe Realizacje zaplanowano prezentację projektu, która odbędzie się 24 lutego o godz. 11.00. Spotkanie online poprowadzi Robert Skitek.

Przystań kajakowa nad Jeziorem Paprocańskim
Przystań kajakowa Paprocany w Tychach - prezentacja obiektu · fot. Michał Janusiński / UM Tychy


Część nabrzeża Jeziora Paprocańskiego od lat chętnie użytkowana przez  liczne kluby żeglarskie oraz sekcję kajakarską Miejskiego Ośrodka Sportu Młodzieżowego znajdowała się z bardzo złym stanie - zdecydowano się na wybudowanie nowych obiektów dla wodniaków. W 2020 roku oddano do użytku przystań kajakarską, w następnej kolejności powstanie tu także marina żeglarska. Warto dodać, że wychowanką tyskiego ośrodka kajakarskiego jest podwójna medalistka olimpijska, Karolina Naja.

Aby wyodrębnić przestrzennie budynek przystani kajakarskiej został on nieco cofnięty w głąb lądu względem biegnącej przy samej wodzie promenady. To pozwoliło stworzyć układ drewnianych siedzisk, które podczas zawodów służą jako trybuny, a na co dzień są miejscem odpoczynku i spotkań. W ten sposób cała przestrzeń przed budynkiem wraz z trybunami, część zadaszona oraz cały dach stały się atrakcyjną przestrzenią publiczną, kolejnym ważnym dla ludzi elementem nabrzeża.

Budynek w większej części został wykonany z drewna, z wyjątkiem tylnej ściany, którą z powodu wymogów przeciwpożarowych wykonano z szarych płyt włókno-cementowych. „Funkcjonalnie budynek podzielony jest na dwie części - szkoleniową oraz magazynową. Rozdzielono je i przykryto wspólnym dachem pokrytym roślinnością. Z pozostałych stron budynek został otoczony  zielonymi skarpami. Z jego dachu rozciąga się wspaniały widok na jezioro, dlatego postanowiliśmy przeprowadzić tam dodatkową ścieżkę” - opisują swój projekt architektoniczny jego autorzy.

Więcej o tej realizacji dowiecie się podczas prezentacji. Będzie można zadawać pytania i komentować.

Rejestracja na prezentację: TUTAJ
Wydarzenie na FB: TUTAJ

prezentacja paprocany

BM / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.