tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 14 lutego 2021

Przekaż 1% podatku na rzecz tyskich organizacji

W okresie rozliczeń podatkowych zachęcamy mieszkańców, aby przekazali 1% podatku dochodowego na rzecz tyskich organizacji pożytku publicznego (OPP). Od 2004 roku każdy podatnik może samodzielnie wybrać organizację, którą zechce w ten sposób wesprzeć.

Zotaw 1% dla tyskich organizacji


Sam zdecyduj dla kogo 1%!

Tzw. „1%” to część podatku dochodowego, która musi wrócić do państwa, ale w tym wypadku państwo pozwala nam zadecydować do kogo te pieniądze trafią. Jeśli nie wpiszemy w nasz „PIT” - numeru KRS wybranej organizacji pożytku publicznego to - nasz 1% trafi do „wspólnego worka”, o którego przeznaczeniu decyduje rząd i sejm.

Dla kogo można przekazać 1%?

1% możemy przekazać tylko organizacjom pożytku publicznego (OPP). Organizacja pozarządowa lub inny podmiot, który chciałby zostać OPP musi taki status uzyskać sądownie oraz spełnić dodatkowe wymagania. Obecnie w Tychach działają 24 organizacje oraz 6 oddziałów/ kół organizacji ogólnopolskich, które mają status Organizacji Pożytku Publicznego i im możemy im przekazać nasz 1% podatku.

Aktualny wykaz tyskich OPP znajdziesz na: razemtychy.pl/ngo/zostaw-1-w-tychach

Jak przekazać 1%?

W pierwszej kolejności należy wybrać, której organizacji chcemy przekazać nasz 1% podatku. Dobrze jest zapoznać się z celami danej organizacji i zapisać sobie jej numer z Krajowego Rejestru Sądowego, tzw. KRS. To ten numer należy wpisać w jedną z rubryk naszego rozliczenia podatkowego PIT-37 i PIT-38.

Czy warto przekazać 1%?

Organizacje pożytku publicznego, które zgodnie z KRS mają swoją siedzibę w Tychach z przekazanego 1% podatku za rok 2019 uzyskały kwotę: 1 880 629,73 zł.

Pieniądze te zostaną wykorzystane wyłącznie na prowadzenie działalności pożytku publicznego. Informację, na co zostały spożytkowane środki z 1%, organizacja ma obowiązek umieścić w swoim sprawozdaniu.

BM / tychy.info, źródło: UM Tychy

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.