tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 9 lutego 2021

1,5 tony nielegalnego tytoniu zabezpieczone w Tychach

Funkcjonariusze śląskiej KAS zabezpieczyli ponad 1,5 tony nielegalnego suszu tytoniowego. Do zdarzenia doszło w Tychach na DK1. Mundurowi zatrzymali do kontroli samochód dostawczy na łódzkich numerach rejestracyjnych. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi Śląski Urząd Celno-Skarbowy w Katowicach.

1,5 tony nielegalnego suszu


W sumie funkcjonariusze śląskiej KAS zabezpieczyli 1587 kg nielegalnego suszu tytoniowego. Gdyby towar trafił do nielegalnego obrotu w Polsce straty Skarbu Państwa tytułem niezapłaconych podatków to ponad 865 tys. złotych. Kierowca okazał dokumenty przewozowe, ale nie potrafił wyjaśnić jaki towar przewozi. Funkcjonariusze postanowili dokładnie sprawdzić ten transport. Z dokumentów wynikało, że towar o dość enigmatycznym oznaczeniu jechał z Węgier do łotewskiego odbiorcy.

W wyniku kontroli ładunku okazało się, że w kartonowych pudłach przewożony jest susz tytoniowy niewiadomego pochodzenia.

Susz tytoniowy należy do grupy towarów wrażliwych, które zgodnie z przepisami podlegają rejestracji i monitorowaniu. Zatrzymany transport nie posiadał numeru referencyjnego SENT, nie był wyposażony w obowiązkowy geolokalizator, który pozwala śledzić trasę przejazdu dostawy.

Nielegalny towar przewoził 57-letni mieszkaniec Łodzi. W trakcie kontroli ze względu na zachowanie kierowcy konieczna była interwencja zespołu ratownictwa medycznego. Pojazd wraz z ładunkiem zatrzymano. Kierowca usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa skarbowego w związku z naruszeniem obowiązków dotyczących przemieszczania wyrobów akcyzowych przez terytorium Polski z jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego. Za naruszenie przepisów ustawy w zakresie przemieszczania wyrobów akcyzowych grozi wysoka kara grzywny albo kara pozbawienia wolności, lub obie te kary łącznie.

Po przesłuchaniu mężczyzna został zwolniony. Prokurator Prokuratury Rejonowej w Tychach zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego oraz poręczenia majątkowego. Dalsze dochodzenie w tej sprawie poprowadzi Śląski Urząd Celno-Skarbowy w Katowicach.

ar / tychy.info, źródło: Izba Administracji Skarbowej w Katowicach

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.