tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 7 lutego 2021

Jak zdobyć pracę bez doświadczenia?

Materiał partnera:

Zdobycie pracy bez doświadczenia nie jest łatwym zadaniem - nie ma co się w tej kwestii oszukiwać. Najważniejsze, że nie jest to jednak niemożliwe! Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak rozpocząć poszukiwania pracy, nawet jeżeli nie masz żadnego doświadczenia. Zapraszamy do lektury!

Jak zdobyć pracę bez doświadczenia?


Umiejętnie czytaj ogłoszeniaWydaje się, że to zupełnie niepotrzebna rada, bo przecież każdy umie czytać, prawda? Nic bardziej mylnego. Bardzo często zdarza się, że w ogłoszeniach o pracę doświadczenie jest tylko jednym z wielu, niewykluczających się kryteriów. Warto za każdym razem bardzo dokładnie wczytywać się w treść ogłoszenia, gdyż może okazać się, że przez własne gapiostwo koło nosa może przejść bardzo ciekawa oferta.

Umieszczaj w CV informacje o praktykach, stażach, pracach dorywczychMożliwe, że nie masz doświadczenia w pracy w danej branży, ale w takim razie trzeba maksymalnie wykorzystać te umiejętności, które udało Ci się zdobyć. Brałeś udział w ciekawych praktykach? Może byłeś na stażu? Parałeś się różnego rodzaju pracami dorywczymi? Koniecznie napisz o tym w CV! Nawet jeżeli początkowo wydaje Ci się, że Twoje zajęcie dorywcze zupełnie nie pasuje do stanowiska, na które planujesz aplikować. Umiejętność pozyskiwania prac sezonowych, praktyk, czy staży świadczy o tym, że jesteś zaangażowany w swój rozwój oraz pracowity. To bardzo pożądane cechy w wielu branżach - pamiętaj o tym!

Dokładnie przemyśl temat swojej pracy dyplomowejAbsolwenci często popełniają ten błąd, że zupełnie po macoszemu traktują pracę dyplomową. Dobrze jest jednak z wyprzedzeniem przemyśleć i dokładnie zaplanować temat oraz treść swojej pracy licencjackiej, magisterskiej, czy zawodowej. Rewelacyjnie przygotowana praca na oryginalny temat może być w przyszłości mocnym atutem przy poszukiwaniu pracy.

Spróbuj zbudować sieć kontaktówPolecenie przez znajomego to od lat jeden z najbardziej popularnych sposobów na znalezienie pracy. Dobrze jest spróbować zbudować sieć swoich kontaktów już na etapie studiów. Świetnym miejscem będą targi pracy. Interesuje Cię konkretna firma? Chciałbyś w przyszłości zajmować się wybranym przez siebie tematem? Nie bój się podejść i zamienić parę słów z rekruterami. Być może nie otrzymasz od razu propozycji praktyk, stażu czy pracy, ale uwierz, że takie kontakty zaprocentują w przyszłości.

Zadbaj o swój wizerunek w sieciDziś w przestrzeni online odbywa się wiele bardzo istotnych procesów. Bardzo często rekruterzy właśnie w internecie rozpoczynają swoje poszukiwania kandydata dla firmy. Ważne jest, by założyć i aktualizować swój profil na takich portalach, jak LinkedIn czy Xing. Na tego typu serwisach możesz również jasno określić, jakiej pracy szukasz, czy w ogóle szukasz oraz w kilku zdaniach zaprezentować swoją osobę. Profesjonalnie wyglądający profil na pewno nie zaszkodzi - a może wręcz pomóc.

Dokonaj własnej analizy swojego potencjałuChcesz poznać swoje mocne strony? Nie jesteś pewien, co wyróżnia Cię spośród tłumu kandydatów? Zastanawiasz się, dlaczego rekruter miałby wybrać właśnie Twoją kandydaturę wśród zdecydowanie bardziej doświadczonych od Ciebie osób? Nie znasz odpowiedzi na te pytania? Dlatego właśnie potrzebujesz dokonać analizy swojego potencjału! Jeżeli Ty nie będziesz wiedział, co wyróżnia Cię na tle kandydatów, to jak ma to wiedzieć rekruter, czy potencjalny pracodawca. Sprawdź, jak wyłowić do CV najcenniejsze umiejętności.

Postaw w CV na umiejętności miękkieChcesz zdobyć pracę w absolutnie technicznym środowisku i myślisz, że umiejętności miękkie w żaden sposób nie powinny być podkreślone? Jesteś w błędzie! Spróbuj w swoim CV maksymalnie uwypuklić umiejętności miękkie, które posiadasz. Ponadto przedstaw, w jaki sposób mogą wpłynąć na szybsze pozyskiwanie umiejętności technicznych oraz na poprawę ogólnej pracy w zespole. Doskonale umiejętności miękkie, czyli interpersonalne, kierownicze, czy komunikacyjne to zresztą naprawdę spory atut w wielu branżach, nie tylko technicznych - przekonaj się sam!

Wyznacz sobie osiągalny celDopiero skończyłeś studia i już chciałbyś rozpocząć pracę w najlepszej firmie i na wymarzonym stanowisku? Niestety, tylko w teorii jest to tak proste. Oczywiście, należy sobie wyznaczać cele, jednak nie zapominaj - dopiero rozpoczynasz poszukiwania. Warto na początek zainteresować się stażami, być może praktykami lub stanowiskami na nieco niższym szczeblu, które pozwolą Ci uzyskać niezbędne kwalifikacje. Następnie wyznaczaj kolejne cele, bądź zdeterminowany, a Twoje wymarzone stanowisko będzie coraz bliżej.

Bądź cierpliwy!Na koniec najważniejsze - bądź cierpliwy i przygotuj się na to, że może minąć trochę czasu zanim otrzymasz pierwsze propozycje pracy, która będzie Cię w pełni satysfakcjonować. Nie zniechęcaj się i nie poddawaj się - satysfakcjonująca praca naprawdę jest warta włożonego wysiłku.