tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 6 lutego 2021

Co zrobić z przeterminowanymi lub niezużytymi lekami?

Nasze domowe apteczki pełne są różnych medykamentów. Co zrobić z tymi, które są przeterminowane lub nie do końca zużyte? Na pewno nie można ich wyrzucić do kosza, ani tym bardziej wylać do umywalki czy toalety. Lekarstwa to odpady niebezpieczne, wymagające oddzielnej, kontrolowanej zbiórki i właściwego unieszkodliwienia.

Reklama

Gdzie wyrzucić przeterminowane lub niezużyte lekarstwa?

Niepotrzebne, przeterminowane leki trzeba koniecznie wrzucić do specjalnych pojemników, które znajdują się w wybranych aptekach na terenie miasta lub do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK-u). W taki sposób pozbędziemy się tabletek, kropli, maści, suplementów diety, pomp insulinowych i ampułkostrzykawek. Trzeba pamiętać, że syropy wyrzuca się w butelkach, aerozole w opakowaniach, kremy i maści w tubkach, a tabletki w blistrach.

Co z opakowaniami po lekach?

Jeśli zużyliśmy leki i mamy puste blistry po tabletkach czy plastikowe butelki po syropach, wyrzucamy je do żółtego pojemnika/worka na tworzywa sztuczne i metale. Z kolei puste szklane opakowania po lekarstwach należy umieścić w zielonym pojemniku/worku na szkło. Kartonowe opakowanie po medykamentach i ulotki wyrzucamy do niebieskiego pojemnika/worka na papier.

Co zrobić ze zużytymi środkami opatrunkowymi oraz termometrami?

Zużyte opatrunki, watę opatrunkową wyrzucamy do pojemnika na odpady pozostałe po segregacji (tzw. zmieszane). Termometry rtęciowe, bezdotykowe i elektroniczne oddajemy do PSZOK-u oraz dodatkowo (za wyjątkiem termometrów rtęciowych) w ramach zbiórki zużytego sprzętu i elektronicznego.

Przypomnijmy, że na terenie miasta działają dwa Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (przy ul. Serdecznej i Katowickiej).

Dlaczego nie wolno wyrzucać leków do kosza?

Zarówno leki, które można użyć, jak i te przeterminowane, uznaje się za niebezpieczne odpady. Nie ma znaczenia czy to syropy, tabletki, krople albo maści. Nawet jeśli są to tylko witaminy, które można kupić bez recepty, lekarstwa zawsze wymagają specjalnego traktowania. Zawierają bowiem substancje, które mogą działać niekorzystnie na środowisko naturalne, a nawet zdrowie i życie ludzi. Związki chemiczne w nich zawarte działają niszcząco na glebę i wodę, zatruwając żyjące w nich rośliny i zwierzęta. Oczyszczalnie nie są w stanie odfiltrować ze ścieków substancji zawartych w lekach. Rozpuszczone medykamenty wpływają w ten sposób do rzek i przenikają do wód gruntowych. Dlatego nie powinno się ich wyrzucać ani do kosza, ani do toalety czy umywalki.

wykaz aptek


Sieć ciągle się rozwija. Właścicieli aptek, którzy chcieliby włączyć się do systemu, zapraszamy do kontaktu z Referatem Gospodarki Odpadami Komunalnymi przy ul. Budowlanych 67 w Tychach.

Nie wrzucaj do pojemnika na leki w aptece:
  • zużytych środków opatrunkowych,
  • strzykawek,
  • zużytych igieł,
  • odpadów medycznych,
  • termometrów rtęciowych.


Igły, strzykawki oraz przeterminowane lub nie do końca zużyte lekarstwa to te odpady, z którymi nie wszyscy wiedzą, jak postępować. Wciąż zdarza się, że wyrzucane są do pojemników i worków, które mamy w naszych domach czy mieszkaniach. Tymczasem są to odpady niebezpieczne, wymagające oddzielnej, kontrolowanej zbiórki i właściwego unieszkodliwienia.

Co zrobić z igłami i strzykawkami?

Największy problem sprawiają mieszkańcom igły i strzykawki. Są to odpady, które nie kwalifikują się do odpadów medycznych, a które powstają w naszych gospodarstwach domowych w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie zastrzyków, czy prowadzenia monitoringu różnych substancji we krwi. Pod żadnym pozorem nie wolno ich wyrzucać do pojemników i worków na odpady, które mamy w domu. Brudna, zużyta igła stanowi duże zagrożenie dla pracowników segregujących śmieci, którzy mogą się nią skaleczyć. Jest jeden sposób pozbycia się tych odpadów w bezpieczny sposób: trzeba oddać je do jednego z Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK-ów), działających na terenie miasta (przy ul. Serdecznej lub Katowickiej). Natomiast zużyte opatrunki, plastry, bandaże czy watę opatrunkową wyrzucamy do pojemnika na odpady pozostałe po segregacji (tzw. zmieszane).

Wyszukiwarka odpadów

W razie wątpliwości, gdzie powinien trafić dany odpad, warto skorzystać z wyszukiwarki, którą można znaleźć na stronie http://www.master.tychy.pl oraz w EcoHarmonogramie.

BM / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.