tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 3 lutego 2021
  • 5 lutego 2021

[ZDJĘCIA] Skradziono rower elektryczny wart 26 tysięcy złotych

W czwartek, 28 stycznia około godziny 14.30 skradziono rower elektryczny KARIWA wart ok. 26 tys. złotych. Kradzieży dokonano z prywatnej posesji przy ulicy Paprocańskiej w Tychach, gdzie mieści się siedziba firmy Electrobike, zajmującej się produkcją rowerów elektrycznych. Jej właściciele opisują jak doszło do kradzieży.

Ukradziono rower elektryczny KARIWA wart ok. 26 tys. zł - 18.01.2021 · fot. nadesłane przez czytelnika


- Sytuacja wyglądała następująco. Zadzwonił do nas mężczyzna. Chciał zakupić rower, który akurat mieliśmy na stanie. Podjechał, jak to określił, "z kumplem". Od razu zaproponował, że wjedzie na podjazd, żeby załadować rower. Co uśpiło naszą czujność. Udał się rowerem na jazdę testową i już nie wrócił... Okazało się, że kierowca z dostawczaka nie był jego kumplem tylko przypadkowo wynajętym pracownikiem firmy transportowej. Złodziej w którymś miejscu na terenie miasta musiał rower załadować na inny samochód. Zwracamy się z prośbą do mieszkańców - może ktoś coś widział? - mówi poszkodowana mieszkanka Tychów. - Warto dodać, że nie jest to zwykły rower elektryczny. Takich modeli jest zaledwie kilka w całej Polsce i są wykonywane na indywidualne zamówienie.

Policja prowadzi poszukiwania. Dla osoby, która pomoże odnaleźć rower, właściciel przewidział nagrodę pieniężną.

Kradzieże rowerów na terenie TychówTyska policja podaje dane dotyczące kradzieży rowerów w styczniu 2021 roku i w analogicznym okresie ubiegłego roku.

- Ze statystyk wynika, iż w tym roku w miesiącu styczniu doszło do 7 kradzieży rowerów, natomiast w ubiegłym roku w tym miesiącu odnotowaliśmy jedną taką kradzież. Do kradzieży dochodzi w różnych miejscach pod sklepami, z klatki schodowej czy piwnicy. Łupem złodziei padają nie tylko rowery nowe, ale także używane. W wielu przypadkach pozostawiane bez żadnych zabezpieczeń. Pamiętajmy, że stosowanie powyższych zasad nie daje gwarancji, że nasz rower nie zostanie skradziony, jednakże znacznie minimalizuje takie ryzyko - mówi asp. szt. Barbara Kołodziejczyk, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Tychach.

Policja rzypomina, że aby zminimalizować ryzyko kradzieży, należy przestrzegać prostych zasad:

  • Zostawiać rower w widocznym miejscu - rower pozostawiony w miejscu widocznym dla wielu osób nie będzie „ łatwym łupem „ dla złodzieja, ponadto w przypadku kradzieży prawdopodobieństwo, że ktoś zapamięta sprawcę jest znacznie większe.
  • Pamiętać o stosowaniu zabezpieczeń- należy stosować tzw. zapięcia do rowerów bez względu na czas na jaki pozostawiany jest rower. Nawet najprostsze zabezpieczenie to dodatkowy czas jaki musi poświęcić złodziej. Zwiększa to jednak prawdopodobieństwo zauważenia go przez inne osoby.
  • Zapisać numery ramy - każdy rower posiada swój numer fabryczny ramy. W przypadku kradzieży roweru numer ten wprowadzany jest do systemu informacyjnego. W razie odnalezienia lub kontroli takiego jednośladu w dowolnym miejscu na terenie kraju - możliwe jest natychmiastowe ustalenie jego właściciela.


- Ponownie apelujemy także do wszystkich osób, które są świadkami przestępstw by nie pozostawali obojętni wobec takich czynów i informowali o tym Policje w myśl kampanii „ Nie reagujesz - akceptujesz”. Oprócz zwiększonego bezpieczeństwa w mieście, w świadomości potencjalnego przestępcy rodzi się lęk i obawa przed tak zwaną „wpadką”. Niejednokrotnie mieszkańcy są „oczami” i widzą znacznie więcej, czasem to przypadek sprawia, że osoba znajduje się w miejscu, gdzie dochodzi do przestępstwa. Dlatego współpraca z policjantami i szybka informacja będzie istotną do zaprzestania tego procederu i zatrzymania sprawcy - dodaje rzecznik tyskiej policji.

ar / tychy.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.