tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 26 stycznia 2021

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

Materiał partnera:

Nowoczesne technologie zrewolucjonizowały sposoby pracy, komunikacji, robienia zakupów, dokonywania płatności. Gotówka zostaje stopniowo zastępowana przez płatności kartą, zbliżeniowe, telefonem. Coraz popularniejszą metodą stają się również kryptowaluty. Co to takiego? Jakie są najpopularniejsze kryptowaluty? Czy kryptowaluty są bezpieczne?

Czy kryptowaluty są bezpieczne?


Co to jest kryptowaluta?Kryptowaluty to cyfrowy sposób płatności, które widnieją wyłącznie jako cyfrowe wpisy w internetowej bazie danych opisującej określone transakcje. Kryptowaluty używają szyfrowania do weryfikacji transakcji w celu zapewnienia ochrony i bezpieczeństwa i są niezależne od banków w zakresie weryfikacji transakcji. Przechowuje się je w portfelu cyfrowym.

Kryptowaluty są najczęściej tworzone za pomocą technologii blockchain, która tworzy cyfrowy zapis transakcji, trudny do złamania przez hakerów. Co więcej, transakcje wymagają uwierzytelniania dwuskładnikowego, czyli weryfikacji dwuetapowej - na przykład poprzez podanie dodatkowego kodu wysyłanego na telefon komórkowy. Konieczne będzie również zaopatrzenie się w kopię zapasową portfela, gdyż utrata dostępu może spowodować utratę wszystkich środków.

Ponieważ wirtualne waluty są wciąż w fazie rozwoju, inwestycja wiąże się z wyzwaniami, na które trzeba się przygotować. Środki można równie łatwo podwoić, jak całkowicie stracić. Najlepszą strategią, zarówno w zakresie strategii inwestycyjnej jak i bezpieczeństwa będzie dywersyfikacja kryptowalut - odradzane jest inwestowanie całości środków w bitcoin.

Czy kryptowaluty są bezpieczne?Jak powiedział wiceprezes ExpressVPN Harold Li „Bitcoin zapewnia znaczną poprawę prywatności w porównaniu z innymi scentralizowanymi, regulowanymi dostawcami płatności, którzy polegają na kredytach - systemie opartym na gromadzeniu i weryfikowaniu dużych ilości danych osobowych. W przypadku płatności Bitcoin wystarczy podać swój adres e-mail. Dlatego akceptujemy Bitcoin jako formę płatności. Jako usługa VPN dbająca o prywatność uważamy, że akceptacja bardziej anonimowych form płatności jest koniecznością”.

Kryptowaluty są globalne, nie podlegają regulacjom państw, banków ani instytucji finansowych i z tego powodu żadna strona trzecia nie może anulować ani zmodyfikować już przeprowadzonej transakcji. Z kryptowalut można korzystać w dowolnym miejscu świata w sposób natychmiastowy, co przyspiesza proces wymiany unikając opóźnień wynikających z konieczności weryfikacji płatności przez bank centralny. Wyszukane techniki kryptograficzne sprawiają, że są właściwie niemożliwe do sfałszowania lub zduplikowania.

Dla pełni bezpieczeństwa podczas zarządzania portfelem kryptowalut, warto zawsze włączać usługę VPN, która zmienia adres IP urządzenia i chroni zarówno sprzęt, jak i prywatne dane użytkownika przed potencjalnym atakiem ze strony hakerów.

Najpopularniejsze kryptowalutyPierwszą kryptowalutą był Bitcoin, kilka lat później pojawił się Ethereum (Ether), a obecnie istnieje już ponad 2000 różnych rodzajów i wciąż pojawiają się nowe. W ostatnich latach znaczącą popularność zdobył Ripple XRP, który we wrześniu 2018 roku na chwilę przekroczył nawet kapitalizację rynkową Ethereum.

Bitcoin, uważany za oryginalną kryptowalutę, opracowany został przez osobę lub grupę roboczą pod pseudonimem Satoshi Nakamoto w 2009 roku i przedstawiony jako alternatywa dla tradycyjnego systemu płatności. Ponieważ jest nadal najpopularniejszą walutą wirtualną, jego ruch cenowy ma silny wpływ na całokształt rynku kryptowalut. Bitcoin miał rozwiązywać problem inflacji powodowanej przez działalność banków centralnych i drukowaniem pieniędzy. Technologia blockchain peer-to-peer oznacza, że ​​żadna instytucja finansowa nie jest potrzebna do dokonania transakcji i weryfikacji tożsamości.

Ethereum, czyli platforma cyfrowa dla „inteligentnych kontraktów”, to nazwa platformy blockchain, która umożliwia budowanie wielu zdecentralizowanych aplikacji, takich jak programy zabezpieczeń, systemy głosowania oraz oczywiście metody płatności. Ether to nazwa kryptowaluty. Trzecią pod względem popularności kryptowalutą jest Ripple XRP, która w przeciwieństwie do Bitcoin i Ethereum jest wspierana przez banki.