tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 13 stycznia 2021

Stacja pogotowia w Tychach otrzymała zaawansowany ambulans

Zespół ratowniczy tyskiego pogotowia ratunkowego ma od dziś do dyspozycji nowoczesną karetkę pochodzącej z puli dziesięciu ambulansów typu C marki Renault, które zasiliły flotę Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Okręgowa stacja Pogotowia w Tychach otrzymała nowy ambulans - 13.01.2020 · fot. fot. Patryk Pyrlik / UMWS


Karetki kosztowały w sumie 4,4 mln zł i będą obsługiwały stacje pogotowia w kilku miastach aglomeracji. Będą obsługiwały Katowice, Gliwice, Bytom, Tychy, Świętochłowice i Żory.

- Jest to najbardziej zaawansowany rodzaj ambulansu - ruchoma jednostka intensywnej opieki. Został skonstruowany i wyposażony do transportu, zaawansowanego leczenia i monitorowania pacjentów - podkreśla Łukasz Pach, dyrektor WPR w Katowicach.

Nowoczesne pojazdy z wyposażeniem są przeznaczone dla zespołów ratownictwa medycznego. Będą wyjeżdżać do pacjentów w stanach zagrożenia życia: z dusznościami, bólami w klatce piersiowej, a także do wypadków drogowych. To ambulanse reanimacyjne z pełnym wyposażeniem: noszami, pompą infuzyjną, defibrylatorem.

Pieniądze na zakup nowych karetek pochodzą ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (85 procent). Część środków pochodzi z budżetu województwa (10 procent) i Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach (5 procent). Zakup kolejnych 10 nowoczesnych ambulansów planowany jest w drugim kwartale przyszłego roku. WPR w Katowicach posiada obecnie 130 ambulansów, w tym 78 systemowych. Ambulanse zmienia się średnio co 5-6 lat, albo po przejechaniu 200 tys. kilometrów.

- Zakup ambulansów dla pogotowia ratunkowego, to kolejny przykład konsekwentnego inwestowania w służbę zdrowia w regionie. Warto jednak zaznaczyć, że tego typu przedsięwzięcia są możliwe dzięki bardzo dobrej współpracy samorządu województwa i samorządów lokalnych, rozmowach o konkretnych potrzebach jednostek terytorialnych. Jest to istotne zwłaszcza teraz, gdy przyszło nam walczyć z pandemią koronawirusa, zaś pacjentom zmagającym się z COVID-19 ten sprzęt będzie także służył - podsumowuje marszałek województwa Jakub Chełstowski.

ar / tychy.info
źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.