tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 13 stycznia 2021

Ktoś podrzucił opony na osiedlu A. Co robić w takich sytuacjach?

Nasz czytelnik, pan Damian wysłał do nas w ubiegłym tygodniu zdjęcie porzuconych opon. Doszło do tego na tyskim osiedlu A. Takie śmiecenie w przestrzeni miasta jest dla niego niezrozumiałe, tym bardziej w dobie upowszechnionego, systemowego gospodarowania odpadami. Co możemy zrobić, gdy napotykamy na porzucone śmieci na terenach miejskich lub na dzikie wysypisko np. w lesie, oprócz piętnowania takich zachowań w mediach społecznościowych? Publikujemy krótki poradnik jak należy postępować.

opony, śmieci, odpady
Opony porzucone na osiedlu A · fot. Czytelnik


- Skoro masz samochód dostawczy, to tak ciężko zawieźć opony na PSZOK? Skoro masz tak mocne mięśnie, że zdołałeś te opony przenieść w to miejsce, to może dałbyś radę wsadzić je do odpadów wielkogabarytowych? - takie słowa kieruje za naszym pośrednictwem zbulwersowany czytelnik do sprawcy bałaganu na osiedlu A, który dokumentuje powyższe zdjęcie.

Co mieszkańcy mogą zrobić w sytuacji, gdy napotykają na dzikie wysypisko śmieci lub porzucone odpady na terenie miasta? Wszystko zależy od tego, na jakim terenie znajdujemy odpady.

Pomocne w każdym przypadku może okazać się narzędzie "Zgłoś usterkę". Za pomocą specjalnej aplikacji lub strony www można zgłaszać różne problemy napotkane w mieście - nie tylko zaśmiecenie terenu i dzikie wysypiska, porzucone samochody, ale i zniszczenia zieleni miejskiej, awarie oświetlenia ulicznego, czy uszkodzenia infrastruktury drogowej. Instrukcję korzystania z tego narzędzia znajdziecie na dedykowanej stronie zglosusterke.umtychy.pl/. Link do formularza: zglosusterke.umtychy.pl/zglos-usterke.

Jak jeszcze możemy poradzić sobie z zaśmieceniem miasta i obszarów zielonych?

Gdy znajdujemy porzucone śmieci na terenie miastaJeżeli śmieci leżą na terenie należącym do miasta (gminy Tychy) sprawa jest prosta. Wystarczy skontaktować się z tyską strażą miejską. Zgłosić potrzebę interwencji możemy pod bezpłatnym numerem 986 lub numerem tel. 32 776 39 86. Inną możliwością jest poinformowanie naszego dzielnicowego. Policja lub straż miejska po udaniu się na miejsce powiadamia Wydział Komunalny Urzędu Miasta lub Tyski Zakład Usług Komunalnych. Jeśli odpady są niebezpieczne, kontaktuje się z Wydziałem Ochrony Środowiska. Jeżeli mamy pewność, że zanieczyszczony teren należy do miasta (gminy), możemy sami skontaktować się z Wydziałem Komunalnym, Ochrony Środowiska i Rolnictwa - Referatem Gospodarki Odpadami Komunalnymi.

Gdy zaśmiecony teren ma swojego właścicielaMusimy jednak pamiętać, że dany teren może należeć do prywatnego właściciela lub zarządcy innego niż miasto (gmina). Zdarza się na przykład, że mijamy zaśmiecone posesje, które szpecą przestrzeń miejską. W takich sytuacjach również sprawę zgłaszamy straży miejskiej lub policji. Służby udadzą się we wskazane miejsce. Jeżeli nie zastaną właścicieli nieruchomości, sprawdzą, do kogo należy teren i wyślą pismo. Straż miejska, powołując się na ustawę o utrzymaniu porządku w gminach oraz art. 117 kodeksu wykroczeń, może za gromadzenie odpadów na posesjach nałożyć karę, ponieważ na każdym właścicielu spoczywa obowiązek dbania o czystość i wykaszanie działki.

Ogólnodostępne brzegi zbiorników wodnych także mogą mieć swoich właścicieli innych niż miasto Tychy - wtedy również najlepiej zgłosić sprawę straży miejskiej lub policji.

Kiedy w śmieciach tonie lasJeżeli śmieci znajdujemy w lesie i mamy pewność, że obszar ten należy do Nadleśnictwa Kobiór lub Nadleśnictwa Katowice, to właśnie z tą instytucją powinniśmy się skontaktować i wskazać lokalizację. Sprawą zajmie się straż leśna, która postara się ustalić sprawcę i wyciągnąć konsekwencje karne. Za uprzątnięcie terenu odpowiedzialne jest Nadleśnictwo jako właściciel gruntu. Jeżeli przypuszczamy, że teren leśny, np. zagajnik ma innego właściciela niż Nadleśnictwo, analogicznie do innych przypadków najlepiej zawiadomić straż miejską.

Społeczne sprzątanie lasu lub terenów publicznychJeżeli chcemy w czynie społecznym posprzątać las samodzielnie, warto zapytać w Nadleśnictwie, gdzie znajdziemy specjalny kontener przeznaczony na te odpady. Możemy je także zawieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK), tak samo jak odpady z innych terenów publicznych, które chcemy uporządkować. Aby bez dodatkowej opłaty oddać w punkcie śmieci, należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający zameldowanie na terenie gminy Tychy. Wówczas możemy za darmo dostarczyć (poza ustalonym dla nieruchomości harmonogramem) odpady takie jak: papier, tekturę, metal, złom, tworzywa sztuczne, szkło, opakowania wielomateriałowe, przeterminowane leki, chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, a także odpady budowlane i rozbiórkowe, zużyte opony samochodowe, itp..

Firma wywożąca śmieci powinna też standardowo odebrać z naszej posesji odpady zebrane z lasu, czy innego terenu - oczywiście takie, które nadają się do recyklingu, po uprzednim posegregowaniu.

Jeżeli nie jesteśmy pewni, jak posegregować lub w której frakcji umieścić dany odpad, warto skorzystać z internetowego narzędzia "Wyszukiwarka odpadów", które znajdziemy pod adresem www.master.tychy.pl/wyszukiwarka-odpadow-i449.pl.html

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.