tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 6 stycznia 2021
  • 10 stycznia 2021

Po co segregować odpady skoro i tak trafiają do jednej śmieciarki?

Po co segregować odpady skoro i tak wszystkie trafiają do jednej śmieciarki? Takie pytanie często zadają mieszkańcy Tychów.

kosz na śmieci, odpady
Po co segregować odpady skoro i tak trafiają do jednej śmieciarki? · fot. UM Tychy


Tymczasem, wbrew oburzeniu części z nich, takie zbieranie odpadów jest jak najbardziej prawidłowe, gdyż nowoczesne śmieciarki posiadają specjalne przegrody - komory, do których jednocześnie można wrzucić: papier, szkło czy plastik. Dlatego obawy, że posegregowane odpady mieszane są ze sobą w jednej śmieciarce, są bezpodstawne. Poszczególne frakcje odpadów trafiają do osobnych przegród - komór lub też odbierane są w odrębne dni, zgodnie z ustalonym harmonogramem.

W śmieciarce odpady nie są ze sobą mieszane

Widok śmieciarki, do której pracownik wrzuca odpady z różnych pojemników, zniechęca mieszkańców do sortowania odpadów w domu. Niesłusznie. Samochód specjalistyczny typu śmieciarka wbrew pozorom to nie jest proste urządzenie. Często to wielofunkcyjne samochody z dwiema, a nawet czterema komorami, które jednocześnie mogą zabrać kilka rodzajów odpadów, na przykład: szkło, plastik, papier czy odpady zmieszane. Śmieciarka odbierająca dwa typy odpadów z całą pewnością jest wyposażona w dwie komory, co oznacza, że każda z frakcji wrzucana jest do odrębnej, zamkniętej przestrzeni. Tak zbierane odpady nie są ze sobą mieszane.

Nowoczesnymi samochodami typu śmieciarka dysponuje także firma Master - Odpady i Energia Sp. z o.o., która zajmuje się m.in. odbiorem odpadów z terenu Tychów. Jednym z ostatnich zakupów tej firmy jest na przykład samochód marki VOLVO posiadający możliwość odbioru dwóch frakcji odpadów jednocześnie. Ta nowoczesna śmieciarka, dzięki dwóm osobnym komorom, ma możliwość jednoczesnego odbierania, np. tworzyw sztucznych z metalami i szkła. Tak więc fakt, że różne typy odpadów zabierane są jednocześnie i wywożone w jednym samochodzie, nie oznacza, że odpady zostają ponownie zmieszane i nie są poddawane recyklingowi.

Jak tracimy cenne surowce?

Często zdarza się, że na osiedlach z zabudową wielorodzinną w pojemnikach na odpady segregowane znajdują się nie te odpady, do których zostały one przeznaczone, np. razem z papierem wyrzucone są odpady zmieszane, np. brudny, często mokry i zatłuszczony papier. Tak posegregowane odpady niestety nie nadają się już do recyklingu, gdyż do produkcji makulatury nadaje się tylko czysty papier. W takiej sytuacji pracownicy odbierający odpady zmuszeni są do zgłoszenia nieprawidłowości i po zanieczyszczony papier wysyłany jest samochód zbierający odpady zmieszane. Niewłaściwe wyrzucanie śmieci powoduje więc, że cenne surowce jakimi są posegregowane odpady, zamiast do recyklingu trafiają na wysypisko. Dlatego tak istotną rolę odgrywa prawidłowo prowadzona selektywna zbiórka odpadów w naszych domach. Dzięki niej zamieniamy odpady w cenne surowce.

Segregując odpady na pierwszym etapie, tj. w naszych domach - ograniczamy tony śmieci, które zanieczyściłyby środowisko i stanowiły zagrożenie dla życia i zdrowia. Dzięki pozyskiwaniu surowców wtórnych znacząco zmniejsza się zużycie zasobów naturalnych.

Co utrudnia wywóz odpadów?

Nieprawidłowo zaparkowane samochody przy altanach śmietnikowych to spory problem dla pracowników firm wywozowych odbierających odpady - szczególnie z budynków wielorodzinnych. Często zdarza się, że mieszkańcy zastawiają samochodami dojazd do pojemników i altan nawet pomimo ustawionych zakazów parkowania. Pracownicy firm wywozowych muszą w takiej sytuacji sami przyciągnąć ciężkie pojemniki z odpadami do znacznie oddalonej śmieciarki. Błędem popełnianym także przez wielu mieszkańców jest składowanie pozostałości po remoncie pod altaną śmietnikową - w miejscu, gdzie powinny zostać składowane odpady wielkogabarytowe. Tymczasem odpady remontowo-budowlane pozostawione przy altanach śmietnikowych lub w ramach tzw. "wystawki" przy domach jednorodzinnych, nie są zabierane przez firmę wywożącą odpady. Co więcej, za pozostawienie ich w niedozwolonych miejscach, można dostać mandat w wysokości 500 zł.

---

W razie wątpliwości, gdzie powinien trafić dany odpad, warto skorzystać z wyszukiwarki, którą można znaleźć na stronie www.master.tychy.pl oraz w EcoHarmonogramie - darmowej aplikacji wywozowej.

BM / tychy.info
źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.