tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 22 grudnia 2020
  • 25 grudnia 2020

Jak świętować i pozostać zero waste? Przedstawiamy zasady

Święta Bożego Narodzenia to najmniej ekologiczna pora w roku. Nasze radosne przygotowania cechuje nadmierna konsumpcja i nadprodukcja odpadów. Jak świętować i pozostać zero waste?

Stosowanie zasady zero waste jest bardzo ważne z punktu widzenia środowiska naturalnego. Przypomnijmy, że w dosłownym tłumaczeniu zero waste to „brak śmieci” lub „brak marnowania”. Jego symbolem stało się noszenie własnej torby na zakupy i rezygnacja z foliówek. Jednak zero waste to coś więcej, to styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. W codziennym życiu sprowadza się to do stosowania kilku zasad.

Zasady zero waste:SEGREGUJ I PRZETWARZAJ (recycle) - myśl o odpadach, jak o cennych surowcach - segreguj je! Dzięki temu papier, szkło, tworzywa sztuczne i metale zostaną przetworzone ponownie, a nie trafią na wysypisko. Przerabiaj stare rzeczy - uszyj worek na warzywa z firanki czy torbę na zakupy z prześcieradła.

OGRANICZAJ (reduce) - ogranicz niepotrzebne kupowanie , wykorzystaj w pierwszej kolejności rzeczy, które masz, otaczaj się tylko tym, czego faktycznie używasz i co jest ci niezbędne do życia.

UŻYWAJ PONOWNIE (REUSE) - nie stosuj rozwiązań „na raz”, nie kupuj jednorazówek. Używaj wielorazowych opakowań, które możesz ponownie wykorzystać (na przykład w słoiku po ogórkach przechowaj zrobione przetwory albo przesyp do niego ryż czy kaszę), korzystaj z termosów, wybieraj wielorazowe środki higieniczne (golarki na żyletki, tetrowe pieluchy). Daj drugie życie przedmiotom, które w pierwszej chwili trafiłyby do kosza (zrób wazon z butelki lub doniczkę z aluminiowej puszki).

ODMAWIAJ (refuse) - nie zgadzaj się na zbędne odpady: odmawiaj np. ulotek reklamowych, kupuj produkty bez zbędnej folii, plastiku, pudełek.

KOMPOSTUJ (rot) - zdecyduj się na kompostownik i ogranicz odpady kuchenne. W ten sposób możesz między innymi uzyskać nawóz do przydomowego ogródka. Kompostować możemy skoszoną trawę, chwasty pozbawione nasion, opadłe liście, rozdrobnione gałęzie, obierki warzyw i owoców (oprócz cytrusów, których skórki przesiąknięte są chemicznymi środkami konserwującymi). Nigdy nie wrzucaj do kompostu nadgniłych, czy uszkodzonych przez choroby i szkodniki resztek roślinnych, solonych i tłustych odpadków kuchennych (sól i tłuszcz spowalniają rozkład materii) oraz plastiku, szkła i metalu.

Metoda małych krokówChoć na pierwszy rzut oka życie zgodne z zasadą zero waste może wydawać się trudne, warto zacząć od małych rzeczy i wprowadzić na co dzień kilka nawyków. Świadome zakupy, korzystanie z własnych pojemników, planowanie posiłków i niemarnowanie żywności, dzielenie się ubraniami, meblami, nieużywanym sprzętem czy zabawkami nie wymaga dużo wysiłku, a pozwoli na znaczne ograniczenie odpadów, zaoszczędzenie pieniędzy i zrobienie czegoś dobrego dla środowiska.

BM / tychy.info, źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.