tychy.info

Wiadomości

  • 18 grudnia 2020

Zagracone mieszkanie - jak je skutecznie uporządkować?

Materiał partnera:

Ilość dostępnych dla nas sklepów i znajdujących się w nich towarów jest dziś po prostu ogromna. Nic więc dziwnego, że kupujemy coraz więcej rzeczy, gromadząc w naszych domach i mieszkaniach mnóstwo często zupełnie niepotrzebnych przedmiotów. W najgorszym stanie są z reguły strychy i piwnice, do których upychamy wszystko, czego nie mamy serca wyrzucić. Przychodzi jednak taki moment, gdy zdajemy sobie sprawę z zagracenia naszych mieszkań i chcemy coś z tym zrobić. Jak się zatem zabrać za uprzątnięcie takich miejsc, aby zrobić to sprawnie i przede wszystkim skutecznie?

Zagracone mieszkanie - jak je skutecznie uporządkować?


Nie wszystko na raz...Nawet jeśli uważasz, że cały Twój dom jest zagracony, musisz zdecydować, które ze znajdujących się w nim pomieszczeń wymaga pomocy w pierwszej kolejności. Wyznaczając sobie konkretny cel, zdecydowanie łatwiej będzie nam go osiągnąć i nie zniechęcimy zbyt szybko. Jeśli zatem gromadzone przedmioty zaczynają się już wylewać z piwnicy lub znalezienie czegokolwiek w sypialni graniczy z cudem, to mogą być to te pomieszczenia, od których należy zacząć.

Oczywiście pod uwagę można również wziąć to, jak często korzystamy z konkretnej przestrzeni. Wówczas najważniejszym zadaniem może okazać się uporządkowanie kuchni albo salonu. W tych miejscach nie tylko przebywamy na co dzień z naszą rodziną, ale także przyjmujemy gości. Warto więc, aby nie były one zagracone oraz by zawsze znalazło się w nich miejsce, gdzie odwiedzające nas osoby będą mogły swobodnie usiąść. Pamiętajmy też, że pozbawione niepotrzebnych przedmiotów przestrzenie są łatwiejsze w późniejszym sprzątaniu.

Podziel swoje rzeczy na 3 kategorieZanim zabierzemy się za przeglądanie naszego dobytku, warto przygotować sobie trzy duże pudła kartonowe lub worki na śmieci. Możemy też po prostu stworzyć trzy oddzielne kupki, na które będziemy odkładać poszczególne przedmioty, ale istnieje ryzyko, że może to stworzyć wrażenie jeszcze większego bałaganu i zniechęcić nas do dalszej pracy. Jeżeli zatem mamy taką możliwość postawmy na pudła lub worki. To właśnie dzięki nim będziemy mogli od razu zdecydować, do której z trzech kategorii należy zaliczyć daną rzecz. A co to właściwie za kategorie?

Pierwsza z nich to oczywiście przedmioty, które zdecydowanie z nami zostają. Chodzi tutaj na przykład o naczynia albo zastawę, z których często korzystamy, pamiątki, z jakich pod żadnym pozorem nie zrezygnujemy lub ubrania, które lubimy i nosimy na co dzień. W tym konkretnym przypadku warto też zastosować zasadę, że jeśli czegoś nie założyliśmy na siebie w ciągu roku, to znaczy, że tego nie potrzebujemy.

Druga kategoria to wszystkie rzeczy, które są zniszczone, popsute lub niekompletne. Przetarte skarpetki bez pary, torebka z oderwanym paskiem, filiżanka z utrąconym uchem, stara pożółkła pościel i tak dalej. Chodzi tu o wszelkie przedmioty, których nie używasz i nie przydadzą się też nikomu innemu. Rzeczy z tej kategorii oczywiście muszą trafić do kosza, po uprzednim ich posegregowaniu zgodnie z zasadami recyklingu.

Trzecie kategoria to natomiast te przedmioty, z których już nie korzystamy, ale są w dobrym stanie i mogą zostać użyte przez kogoś innego. Są to chociażby zbyt małe ubrania, zastawa stołowa, która już nam się nie podoba, zabawki, przeczytane przez nas książki, sprzęty elektroniczne, z których nie korzystamy, czy nawet meble. Tego typu przedmioty możemy rozdać znajomym, sprzedać albo oddać potrzebującym. Zazwyczaj właśnie z takimi rzeczami jest nam najtrudniej się rozstać, bo przecież są jeszcze w dobrym stanie, łączą się z nimi jakieś wspomnienia lub wydaje nam się, że kiedyś na pewno się jeszcze przydadzą. Ale jeśli faktycznie chcemy uporządkować przestrzeń, w której żyjemy warto wyzbyć się takiego myślenia i być wobec siebie nieustępliwym.

Znajdź miejsce na rzeczy używane sezonowoPrzedmioty i sprzęty, z których korzystamy sezonowo to zupełnie inna kategoria jeśli chodzi o porządkowanie domu lub mieszkania. Jeśli są to niewielkie rzeczy, takie jak ozdoby świąteczne albo nadmuchiwane zabawki do wody dla dzieci, powinniśmy zadbać o ich odpowiednie posegregowanie i zapakowanie. Najlepiej umieścić je w kartonowych pudłach, które należy odpowiednio podpisać. Sprzęty tego rodzaju to także chociażby rowery, narty, deski snowboardowe czy sztuczna choinka. Bardzo ważne jest też to, aby na wszystkie te przedmioty znaleźć jedno miejsce do ich składowania. Oczywiście idealnym rozwiązaniem jest wygospodarowanie kawałka powierzchni w piwnicy albo garażu. Wówczas dostęp do nich będzie stosunkowo łatwy.

A jeśli brakuje ci miejsca - postaw na boksy do wynajęciaTak zwany self storage, czyli wynajem magazynu na własne potrzeby staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Korzystając z usług profesjonalnych firm działających w różnych częściach kraju, takich jak chociażby www.rozarent.pl, możemy liczyć na fachowa obsługę oraz ofertę dopasowaną do naszych potrzeb. Należy przecież mieć świadomość tego, że boksy magazynowe mogą mieć różne rozmiary. Nie musimy się zatem obawiać, że mając niewiele przedmiotów do przechowania będziemy musieli płacić za ogromny magazyn.

W wielu przypadkach magazyny do wynajęcia są do naszej dyspozycji przez całą dobę. Oznacza to, że mamy do nich nieograniczony dostęp, niezależnie od dnia ani godziny. Ale oczywiście takie rozwiązanie ma znacznie więcej zalet, o których można przeczytać tutaj: 5 zalet self storage - dlaczego warto wynająć boks magazynowy? Warto też postarać się by takie boksy do wynajęcia zapełnić mądrze, odpowiednio pakując wszystkie rzeczy, które mają się w nich znaleźć. Wspomniana już firma dba również o to, doradzając swoim klientom jak zrobić to w rozsądny sposób, o czym można przeczytać na stronie https://rozarent.pl/blog/bid-21-jak-spakowac-swoje-rzeczy.

Zachowaj porządek w szafach i szufladachZagracenie może dotyczyć nie tylko tego, co widoczne na pierwszy rzut oka, ale także wnętrz wszelkich szaf, szuflach, czy szafek. To właśnie w tych niepozornych miejscach, często kryje się największy chaos. Któż z nas nie gromadził w nich najróżniejszych szpargałów, które zwyczajnie nie miały swojego miejsca. W niejednym domu istnieją szuflady, które są już przeznaczone na takie właśnie przedmioty, przez co obok długopisów, ołówków i kawałków papieru, znajdziemy sznurki, guziki, nożyczki czy młotek.

Warto zatem zadbać o uporządkowanie takich miejsc, segregując znajdujące się w nich przedmioty. Pomóc nam w tym mogą wszelkiego rodzaju pudełeczka o różnych rozmiarach. W przypadku dokumentów z pewnością sprawdzą się segregatory, skoroszyty i teczki, w których możemy umieścić wszystkie papiery, jakich nie należy wyrzucać. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy sporo miejsca, ale też łatwiej będzie nam znaleźć dokumenty, których będziemy potrzebować.