tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 18 grudnia 2020

Bezpieczny weekend na drogach: rady dla kierowców i pieszych

Przedświąteczny weekend, wcześnie zapadający zmrok, opady deszczu czy też śniegu, śliska nawierzchnia to czynniki negatywnie wpływające na bezpieczeństwo. Dlatego policjanci apelują o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, rozwagę, życzliwość i empatię na drodze.

Pomimo trwającego stanu epidemii wywołanego zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 oraz związanych z nim obostrzeń, w przedświąteczny weekend, szczególnie w okolicach centrów handlowych, należy spodziewać się większego ruchu.

Dodatkowo wcześnie zapadający zmrok, opady deszczu czy też śniegu, mgła, mokra i śliska nawierzchnia mogą powodować utrudniania dla kierujących. Przy tym słaba widoczność spowodowana niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i wcześnie zapadającym zmrokiem sprawia, że piesi na drodze są słabo widoczni dla kierujących.

Dlatego korzystanie z drogi, a szczególnie, gdy panują na niej trudne warunki, wymaga zwiększonej uwagi jej użytkowników.

Kierowco:
  • Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego
  • Dostosuj prędkość do warunków na drodze - dopuszczalna prędkość na danym odcinku drogi, nie zawsze jest prędkością bezpieczną.
  • Zachowaj bezpieczny odstąp od poprzedzającego pojazdu - bezpieczny odstęp to taki, który zapewni bezpieczne zatrzymanie pojazdu.
  • Zbliżając się do przejścia dla pieszych, zachowaj szczególną ostrożność i ustąp pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu


Pieszy uczestniku ruchu drogowego:
  • Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego
  • Świeć przykładem - noś odblaski - bądź widoczny: noś odblaski w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu).

BM / tychy.info, źródło: Komenda Główna Policji

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.