tychy.info

Wiadomości

  • 17 grudnia 2020

Kryzys COVID-19 a praca: gdzie zatrudniają w Tychach i okolicy?

Materiał partnera:

Górny Śląsk do tej pory stosunkowo dobrze radzi sobie z pandemicznym kryzysem. W których branżach o zatrudnienie jest najłatwiej?

Kryzys COVID-19 a praca: gdzie zatrudniają w Tychach i okolicy?


Ponad 2,5 tysiąca osób z Tychów oraz powiatu bieruńsko-lędzińskiego pozostawało pod koniec listopada bez pracy - tak wynika z danych miejscowego urzędu pracy. Stopa bezrobocia wyniosła dla miasta 3 proc., a dla powiatu 2,8 proc. i była niższa zarówno od średniej dla całego kraju (6,1 proc.), jak i województwa śląskiego (4,8 proc.).

Sytuacja w regionie nie jest więc tak zła, jak w niektórych częściach kraju (np. na Warmii i Mazurach stopa bezrobocia zbliżyła się do poziomu 10 proc.), ale w stosunku do ubiegłego roku widać pogorszenie. W grudniu 2019 bez pracy pozostawało bowiem zaledwie 2 proc. mieszkańców Tychów i 1,7 proc. powiatu. Korzystny trend na śląskim rynku pracy każe przyjrzeć mu się nieco bliżej i sprawdzić, jak wygląda sytuacja pracowników różnych branż w regionie.

Praca na Górnym Śląsku. W przemyśle wciąż zatrudniająBranżę produkcyjną koronakryzys zdaje się omijać. Oferty pracy dla operatorów maszyn oraz linii produkcyjnych pojawiają się właściwie we wszystkich regionach - nawet tych, w których sytuacja jest dużo poważniejsza niż na Śląsku. Jeśli chodzi o ogłoszenia o pracy z okolicy, warto przyjrzeć się liście ofert pracy z Tychów, a także aktualnym ofertom pracodawców w Katowicach i Mysłowicach. Znajdziemy w tej chwili co najmniej kilkadziesiąt ogłoszeń kierowanych między innymi do programistów CNC oraz pracowników specjalizujących się w obsłudze maszyn takich jak wtryskarki czy tokarki.

Nie brakuje również ofert adresowanych do niewykwalifikowanych pracowników - na przykład pakowaczy czy osób odpowiedzialnych za wtryskarki. Z przemysłowym boomem związane jest również zapotrzebowanie na magazynierów. O pracę szczególnie łatwo będzie pracownikom posiadającym uprawnienia do obsługi wózków widłowych.

Kto zatrudnia w Tychach? E-commerce „wielkim wygranym”?Większość branż na pandemii straciła, a w najlepszym wypadku utrzymywały ten sam poziom, co przed lockdownem. Wśród chlubnych wyjątków znalazł się handel internetowy, dla którego wiosenne obostrzenia w sklepach stacjonarnych okazały się stymulującym czynnikiem. W sektorze e-commerce mówi się, że wzrosty większości firm w drugim kwartale 2020 były tak duże, jak w trzech poprzednich latach.

Internetową hossę widać też na rynku pracy. Z najnowszego raportu Uniwersytetu Śląskiego (Badanie oczekiwań pracodawców 2020) wynika, że najbardziej pożądani będą pracownicy usług IT, a także bankowych, finansowych i prawnych. Obszarem dynamicznego rozwoju jest obecnie e-commerce. Na Górnym Śląsku sklepy internetowe szukają zarówno osób odpowiedzialnych za obsługę sprzedaży, jak i specjalistów ds. promocji i tworzenia opisów czy zdjęć, webmasterów, administratorów i programistów. Wzmożony ruch w zakupach online działa stymulująco również na inne branże - przede wszystkim spedycję i KEP. Szczególnie duży wzrost odczuły firmy oferujące internetową sprzedaż artykułów spożywczych oraz pośredniczące w dostawach posiłków z restauracji, co sprawiło, że w Tychach i innych miastach Polski dynamicznie rośnie zapotrzebowanie na usługi doręczycieli rowerowych i samochodowych.

Gdzie praca na Śląsku? W IT sytuacja nadal jest stabilnaMotorem dla branży IT w czasie pandemii były między innymi zdalna nauka i edukacja, które znacznie zwiększyły zapotrzebowanie na usługi związane z komunikacją i współdzieleniem plików. Pracodawcy na Górnym Śląsku szukają przede wszystkim programistów administratorów Linux, testerów oprogramowania i UX designerów. Spore szanse na zatrudnienie na korzystnych warunkach mają też analitycy. Zapotrzebowanie na ich pracę wynika z konieczności modelowania rozwoju pandemii i opracowywania strategii.