tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 16 grudnia 2020
  • 20 grudnia 2020

W parkach na terenie Tychów staną kaczkomaty?

Radne Rady Miejskiej w Tychach zwróciły się z interpelacją o montaż kaczkomatów w miejscach dokarmiania ptaków zimą przez mieszkańców. W uzasadnieniu wskazują, że dokarmiając chlebem lub resztkami jedzenia z domu tak naprawdę możemy zaszkodzić zwierzętom. Ich zdaniem postawienie kaczkomatów i tablic przyrodniczych uchroni ptaki przed chorobami, a także zwiększy poziom wiedzy o ekologii i tyskiej przyrodzie.

Park Północny w Tychach - 9.04.2018
Park Północny w Tychach · fot. BM / tychy.info


- Tyszanie z empatią podchodzą do ptaków zimujących w Tychach, część z nich robi to niestety niewłaściwie, dokarmiając chlebem lub resztkami jedzenia z domu - zauważają radne: Karolina Chemicz-Pałys, Lidia Gajdas, Barbara Konieczna, Patrycja Kosowska-Pawłowicz, Anna Krzystyniak oraz Aleksandra Pabian. Jak tłumaczą w interpelacji, składniki zawarte w ludzkiej diecie (sól i konserwanty) powodują u ptaków chorobę tzw. anielskich skrzydeł, która objawia się zwyrodnieniem stawów, na skutek którego dochodzi do deformacji skrzydeł. Dorosłe ptaki, których skrzydła uległy zniekształceniu, już nigdy nie latają, co prowadzi do ich śmierci. Dokarmianie chlebem wywołuje kwasicę, uszkodzenie nerek, co w efekcie także może prowadzić do ich śmierci.

- Wnioskujemy o ustawienie automatów, z których mieszkańcy bezpłatnie odbiorą porcję ziarna lub specjalnej mieszanki (pszenica, pszenżyto, kukurydza, otręby pszenne wzbogacone witaminą A,E, D3 i żelaza) w miejscach, gdzie najczęściej mieszkańcy dokarmiają ptaki zimą. Dodatkowo wnioskujemy o montaż edukacyjnych tablic przyrodniczych informujących, dlaczego nie wolno karmić chlebem ptaków oraz o występujących w danym zbiorniku wodnym gatunków ptaków wraz z ciekawostkami z ich życia. Najczęściej spotkamy zimą w Tychach kaczkę krzyżówkę, łyskę, łabędzia, kormorana, cyraneczkę, czaplę siwą i inne - piszą radne i dodają: - Nasz wniosek argumentujemy tym, że przynoszony pokarm (głównie chleb) szkodzi ptakom, wpływa negatywnie na sam zbiornik wodny, gdzie pozostaje spleśniały chleb. Postawienie kaczkomatów i tablic przyrodniczych uchroni ptaki przed chorobami, zwiększy poziom wiedzy o ekologii i tyskiej przyrodzie, a tyszanie będą mogli nadal pomagać ptakom zimą, w prawidłowy sposób.

Radne zaproponowały, by kaczkomaty zlokalizować w Paprocanach, Parku Północnym oraz Parku Suble.

Park Suble w Tychach - 12.07.2018
Park Suble w Tychach · fot. BM / tychy.info


W odpowiedzi czytamy, że problem niewłaściwego dokarmiania ptactwa wodnego w tyskich parkach jest znany Tyskiemu Zakładowi Usług Komunalnych. W najbliższym czasie zostaną zamontowane 2 tablice edukacyjne dotyczące tej tematyki. Jedna z nich stanie w Parku Północnym, a druga - w Parku Suble.

- Kaczkomaty były drugą analizowaną opcją rozwiązania problemu. Oszacowano koszt zakupu, montażu i rocznej obsługi tego urządzenia na ok. 25 tysięcy w pierwszym roku i 20 tys. w kolejnych latach (przy 1 urządzeniu). Dodatkowo pozyskano wniosek potencjalnego dzierżawcy terenu pod kaczkomat. Przy wyborze tej opcji, ustawienie urządzeń nie przynosiłoby miastu kosztów, a przychody z dzierżawy. Jesteśmy na etapie oczekiwania na opinię dotyczącą oddziaływania kaczkomatów na prowadzoną w stawach parkowych hodowlę ryb. Zwróciliśmy się z pytaniem w tym zakresie do obecnego dzierżawcy stawów, tj. Koła Polskiego Związku Wędkarskiego nr 60 Tychy. W miarę jej pozyskania, przekażemy ją do Rady Miasta w ramach uzupełnienia niniejszej odpowiedzi - informuje Agnieszka Lyszczok, dyrektor Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych w Tychach.

- Jesteśmy przekonani o konieczności eliminacji problemu niewłaściwego dokarmianie ptaków, ze względu na poważne konsekwencje zdrowotne dla ptactwa, wskazane w interpelacji. Jednakże nie możemy postępować na szkodę obecnych dzierżawców - dodaje dyrektor TZUK.

Staw w Parku Północnym ok. 1965 r.
Staw w Parku Północnym ok. 1965 r. · fot. Andrzej Czyżewski


Park Północny powstał w oparciu o projekt Hanny Adamczewskiej-Wejchert, Zdzisława Łojewskiego, Zbigniewa Webera, Kazimierza Wejcherta i Heleny Okołowicz-Krześ. Park jest unikatowym zasobem przyrodniczym, z wciąż nierozpoznaną florą i fauną o charakterze siedliska łęgowego, czyli bardzo wartościowym zasobem bioretencyjnym miasta.

BM / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.