tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 17 grudnia 2020

Jak dbać o porządek w altanie śmietnikowej?

Wielu mieszkańców tyskich osiedli skarży się na bałagan panujący przy altanach śmietnikowych. Wydawać by się mogło, że odpowiedzialne są za to firmy, zajmujące się wywozem odpadów. Jednak nie jest to prawdą. Dlaczego? Bo do ich obowiązków należy wyłącznie opróżnianie pojemników, a za porządek w altanie odpowiadają sami mieszkańcy i zarządcy nieruchomości.

Reklama

altana śmietnikowa
Jak dbać o porządek w altanie śmietnikowej? · fot. UM Tychy


Problemy z wywozem odpadów zdarzają się najczęściej tam, gdzie mieszkańcy zastawiają wejście do altany śmietnikowe swoimi samochodami. Trudno jest także opróżnić pojemnik, gdy wokół niego i na nim leżą śmieci, które powinny znaleźć się w kontenerze. Jeszcze gorzej jest, gdy dostęp zablokowany jest pudłami i odpadami remontowo-budowlanymi. W takiej sytuacji odbiór pojemników z odpadami przez pracowników firm wywozowych może okazać się niemożliwy.

Skąd ten bałagan, czyli o odpadach, których nie wolno zostawiać pod altaną śmietnikową:Odpady remontowo - budowlane: musisz zająć się nimi sam!

Najczęściej popełnianym błędem przez wielu mieszkańców jest składowanie pozostałości po remoncie pod altaną śmietnikową - w miejscu, gdzie powinno zostawiać się wyłącznie wielkogabaryty i elektroodpady. Odpady remontowo-budowlane pozostawione przy altanach śmietnikowych lub w ramach tzw. "wystawki" przed posesjami, nie zostaną zabrane przez firmę wywozową. Co więcej, za pozostawienie ich w niedozwolonych miejscach, możemy zostać ukarani mandatem w wysokości 500 zł. Dlatego, jeśli po remoncie mieszkania zostały nam: deski, panele, boazeria, parkiety, ramy okienne, płytki, gruz, płyty osb, mdf, wszelkiego rodzaju drzwi, okna, parapety, części sanitarne (umywalki, muszle toaletowe, wanny, spłuczki) nie możemy ich zostawić po prostu przy altanie śmietnikowej. Co należy z nimi zrobić?

  • Oddać bezpłatnie do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, tzw. PSZOK-u - jeśli remont przeprowadzany jest we własnym zakresie. Dla części tych odpadów obowiązuje roczny limit 1,5 tony na mieszkanie/dom, licząc od pierwszego przekazania odpadów, od nowego roku 2021 limit przyjęcia odpadów remontowo-budowlanych będzie wynosił 1 tonę na mieszkanie/dom w danym roku kalendarzowym.
  • Umieścić w kontenerze zamówionym na własny koszt (jest wiele firm, które za opłatą dostarczą go pod wskazany adres).
  • Zobowiązać do tego firmę, z którą podpisano umowę na remont mieszkania - to na niej ciąży obowiązek wywiezienia odpadów.


Opony - gdzie je wyrzucić?

Na pewno pod żadnym pozorem nie można ich zostawiać przy śmietniku. Takie zachowanie jest wykroczeniem, takim samym jak uszkodzenie przystanku czy też kradzież rzeczy do 500 zł. Opony, tak jak odpady remontowo-budowlane, nie są zabierane przez firmę wywożącą śmieci. Tymi odpadami również każdy musi zająć się sam. Opony z samochodów osobowych, koła, dętki z rowerów osobowych, motocykli można oddać bezpłatnie do PSZOK-u lub dostarczyć do zakładu unieszkodliwiania odpadów w Tychach odpłatnie. Stare ogumienie można też zostawić w niektórych serwisach wymiany opon podczas ich okresowej wymiany na nowe. Większość z takich punktów przyjmuje od swoich klientów zużyte opony, a następnie przekazuje je firmie, zajmującej się ich odzyskiem. Pamiętajmy jednak, że przepisy nie zobowiązują warsztatów do odbioru starych opon. To jedynie dobra praktyka i może okazać się, że serwisanci poproszą nas, byśmy zabrali je ze sobą.

Kartony z odpadami - blokują dostęp do altany śmietnikowej

Odpady segregowane należy wrzucać do odpowiednio oznakowanych pojemników lub gromadzić - jak w przypadku zbiórki odpadów wielkogabarytowych i rtv/agd - w wyznaczonych przez zarządcę nieruchomości/spółdzielnię mieszkaniową miejscach przy altanach śmietnikowych. Odpadów, które przyniesiemy do altany w większych kartonach, nie można zostawiać obok kontenerów. Trzeba je posegregować i wrzucić do odpowiednich pojemników. Pamiętajmy, że zastawianie pojemników nie tylko uniemożliwia transport odpadów do śmieciarki, ale także jest powodem dużego bałaganu oraz dodatkowych kosztów. Firmy odbierające odpady z terenu nieruchomości, nie zajmują się sprzątaniem wokół śmietników. Ich zadaniem jest jedynie zabranie odpadów, które zostały właściwie zgromadzone. W przypadku braku możliwości odbioru pojemników zostanie to zgłoszone Zarządcy, po stronie którego będzie wyjaśnienie problematycznej sytuacji. Ponadto, w przypadku niewłaściwej segregacji odpady zostaną zakwalifikowane jako odpad pozostały po segregacji, tzw. zmieszany, co w konsekwencji wiąże się z naliczeniem innej opłaty za odbiór.

Stos grubych gałęzi z ogrodu

W Tychach trawa, liście, drobne gałęzie, niewykorzystane, miękkie części uprawianych roślin są segregowane do oddzielnych worków, które dostarcza firma odbierająca odpady lub przekazują spółdzielnie/zarządcy nieruchomości. Odpady zielone można również zawieźć do PSZOK-u. Jednak do wywozu dużych konarów drzew czy grubych gałęzi krzewów powinniśmy np. zatrudnić firmę, która profesjonalnie zajmuje się usługami wywozu odpadów zielonych.

Pozostawienie odpadów po remoncie czy opon obok osiedlowej altany śmietnikowej jest niedopuszczalne! Takie zachowanie jest wykroczeniem, takim samym, jak uszkodzenie przystanku czy też kradzież rzeczy do 500 zł. Prawo przewiduje również kary za podrzucanie odpadów. Pozostawienie opon czy odpadów remontowo-budowlanych pod altaną śmietnikową może nas kosztować 500 zł, a w przypadku skierowania sprawy do sądu, nawet 5000 zł.

Ponadto zapis z monitoringu, czy sfotografowanie zdarzenia może stanowić dowód wykroczenia. Pamiętajmy też, że firmy odbierające odpady z terenu nieruchomości, nie zajmują się sprzątaniem wokół śmietników. Ich zadaniem jest jedynie zabranie odpadów, które zostały właściwie zgromadzone.


Odpady, które można zostawić pod altaną śmietnikowąW altanach śmietnikowych lub miejscach do tego wyznaczonych wyrzucamy do pojemników odpady segregowane: szkło, papier, tworzywa sztuczne i metale, odpady bio - kuchenne (pozostałości jedzenia) i te, które po segregacji zostały, czyli zmieszane. Natomiast pod altaną śmietnikową w wyznaczonym przez Zarządcę miejscu możemy zostawić wielkogabaryty, elektrośmieci oraz odpady bio-zielone (trawa i liście). Przypomnijmy, że wielkogabaryty to odpady, które ze względu na swoje wymiary nie mieszczą się w standardowych pojemnikach, czyli przede wszystkim: meble, sofy, kanapy, fotele, krzesła, dywany, wykładziny, szafki, stoły, wózki dziecięce, materace, kołdry, rowery, duże zabawki, choinki z tworzywa sztucznego i inne przedmioty dużych rozmiarów. Natomiast elektroodpady to zużyte lub nieużywane urządzenia elektryczne i elektroniczne działające na prąd lub baterie. Wielkogabaryty i zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny odbierane są raz w tygodniu spod altany śmietnikowej. Istnieje również możliwość oddania wielkogabarytów i elektoodpadów bezpłatnie do PSZOK-u.

Wyszukiwarka odpadówW razie wątpliwości, gdzie powinien trafić dany odpad, warto skorzystać z wyszukiwarki, którą można znaleźć na stronie www.master.tychy.pl oraz w EcoHarmonogramie (zachęcamy do pobrania tej darmowej aplikacji wywozowej).

Przepis na zadbane otoczenie osiedlowych altan śmietnikowych wcale nie jest trudny! Podstawą sukcesu jest z pewnością zaangażowanie wszystkich użytkowników... O tym jak z tematem poradzili sobie mieszkańcy os. A opowiada Katarzyna Pluta - Przewodnicząca Rady Osiedla Anna.

Loading...

BM / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.