tychy.info

Wiadomości

  • 13 grudnia 2020

Olejki eteryczne

Materiał partnera:

Olejki eteryczne to od kilku lat bardzo popularny temat o którym głośno zarówno w świecie wellness jak i mediach społecznościowych. W ostatnich latach ekstrakty pochodzenia roślinnego były chwalone na tablicach Pinterest i kanałach na Instagramie właściwości robienia niemalże wszystkiego - od poprawiania nastroju, obniżania niepokoju, łagodzenia zgagi czy czyszczenia brudnych podłóg.

Olejki eteryczne


Bezpieczne i efektywne stosowanie olejków wymaga podstawowej wiedzy o tym, czym one są, jak działają i jak można je bezpiecznie stosować w codziennym życiu. Olejki eteryczne mogą być potężnym lekarstwem - a nieodpowiedzialne ich stosowanie może oznaczać ryzyko nadmiernej ekspozycji, toksyczności i reakcji alergicznych. Co powinnaś wiedzieć aby czerpać korzyści z aromaterapii, unikając potencjalnych zagrożeń?

Jak działają olejki eteryczne?Jako aktywne związki roślinne, które nadają niektórym roślinom charakterystyczny aromat, olejki eteryczne są substancjami, na które „reagujemy biologicznie, emocjonalnie, psychicznie i duchowo”. Prawdopodobnie dzieje się to za pośrednictwem zmysłów węchowych. Według ustaleń naukowców zapach jest powiązany z układem limbicznym, który jest obszarem w mózgu odpowiedzialnym za emocje i wspomnienia”. Oto neurologiczna teoria leżąca u podstaw aromaterapii: ponieważ zmysł węchu jest tak wyjątkowo powiązany z emocjami i pamięcią, aromaty mają moc przenoszenia z powrotem do określonego momentu - i uczucia - w czasie. Dlatego zapach domowych ciasteczek z kawałkami czekolady może sprawić, że poczujesz się jak 10 latek, liżący drewnianą łyżkę w kuchni babci.

Jest też potencjał farmakologiczny olejków eterycznych. Na przykład olejek z drzewa herbacianego może być stosowany miejscowo do zwalczania grzybicy stóp. Wykazano, że inne olejki mają właściwości przeciwzapalne, a metaanaliza 16 badań wykazała, że ​​olejek miętowy - zamiast powszechnie przepisywanych leków - może być „lekiem pierwszego wyboru” u pacjentów z zespołem jelita drażliwego. Badania pokazują że olejek miętowy działa poprzez zmniejszenie skurczów mięśni w przewodzie pokarmowym, co jest podobne do działania leków IBS w celu zmniejszenia objawów. Dodatkowo, analiza danych z 2010 roku wykazała, że kapsułki olejku lawendowego przyjmowane doustnie mogą być tak samo skuteczne jak środki farmakologiczne w zmniejszaniu objawów lęku. Olejki eteryczne są również stosowane jako pestycydy niskiego ryzyka w niektórych praktykach rolniczych.

Jak używać olejków eterycznych - podstawowe zasady
Aby bezpiecznie włączyć olejki eteryczne do swojego życia, weź pod uwagę następujące wskazówki ekspertów:


1. Rozcieńczaj - Nigdy nie nakładaj nierozcieńczonych olejków eterycznych na skórę. Może to spowodować podrażnienie i reakcje alergiczne. Olejki eteryczne powinny być zawsze rozcieńczane olejkiem nośnikowym - nie wodą ani innym płynem nie na bazie oleju, ponieważ te dwa składniki się nie zmieszają.

2. Nie myl „więcej” z „lepiej” - laicy często twierdzą, że olejki eteryczne są bezpieczne, ponieważ pochodzą z natury. Ale te związki są wysoce skoncentrowanymi ekstraktami, które są znacznie bardziej aktywne (i potencjalnie niebezpieczne) niż ich odpowiedniki w naturze.

3. Nie oszczędzaj na produkcie - Jakość ma znaczenie, a w przypadku olejków eterycznych cena prawie zawsze odzwierciedla ich jakość. Olejki eteryczne wysokiej jakości, uznanego producenta olejków doTERRA znajdziesz na stronie sklepu internetowego https://sklep-olejki.pl

4. Sprawdzaj czystość swojego olejku. Można to sprawdzić w prosty sposób - umieszczając kroplę na kawałku białego papieru do drukarki. Jeśli po 24 godzinach na papierze pojawią się plamy tłuszczu, olej został rozcieńczony olejkiem nośnikowym lub innym dodatkiem. Jeśli jest czysty, powinien całkowici wyparować.5. Wybierz czyste olejki organiczne z certyfikatami. Olejki organiczne nie narażą Cię na działanie pestycydów i herbicydów używanych w tradycyjnym procesie uprawy. Jeśli nadal masz obawy co do jakości oleju, poszukaj niezależnych ocen laboratoryjnych olejów zgodnie z informacją na etykiecie.

Rzeczywiście, olejki eteryczne mogą odgrywać ogromną rolę we wspieraniu lepszego samopoczucia. Badania sugerują, że niektóre olejki posiadają bardzo silne właściwości lecznicze. Jednak entuzjazm online wywołany entuzjastycznymi kampaniami reklamowymi i sprawia, że coraz trudniej jest rozszyfrować, kiedy olejki eteryczne są doskonałym wyborem dla poprawy zdrowia i lepszego samopoczucia a kiedy powinniśmy skorzystać z medycyny tradycyjnej.