tychy.info

Wiadomości

  • 11 grudnia 2020

Ubezpieczenie auta bez tajemnic, czyli po co Ci to OC?

Materiał partnera:

Każdy właściciel samochodu raz do roku musi go ubezpieczyć. Bez aktualnego OC kierowcę takiego czekają wysokie kary, które w 2021 roku sięgną nawet 5600 zł w przypadku auta osobowego. To kwota wielokrotnie większa niż średnia cena OC na Mubi i aż 27-krotnie wyższa niż najniższa składka zaproponowana kierowcy w listopadzie 2020 roku!

Ubezpieczenie auta bez tajemnic, czyli po co Ci to OC?


Mimo że dla wielu kierowców kupno obowiązkowego ubezpieczenia OC nie należy do przyjemnych, to warto spojrzeć na tę kwestię z różnych stron. Po pierwsze można znaleźć wygodniejszy i szybszy sposób na sam zakup - choćby poprzez porównywarkę ubezpieczeń Mubi. Na stronie https://mubi.pl/ubezpieczenie-oc/ przeczytasz o zaletach takiego rozwiązania oraz znajdziesz OC na samochód. Po drugie ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej chroni finansowo sprawcę wypadku lub kolizji.

Dlaczego OC jest obowiązkowe?Zasady działania ubezpieczenia OC regulowane są przez ustawę. To tam znajdziemy zapis mówiący, że jest ono obowiązkowe. W Polsce ubezpieczenie OC przypisane jest do pojazdu, a nie do właściciela. Oznacza to, że w razie sprzedaży samochodu polisa przechodzi na nowego właściciela. Tylko dlaczego polisa OC jest obowiązkowa?

Wyobraź sobie taką teoretyczną sytuację - jedziesz swoim samochodem, nie wykupiłeś polisy OC, by zaoszczędzić kilkaset złotych. Pogoda jest piękna, świeci słońce, a na niebie nie ma chmur. Skręcasz… oślepiają Cię promienie słoneczne i wjeżdżasz z impetem w tył samochodu, który zatrzymał się, by przepuścić pieszych!

Pech chciał, że samochód to Aston Martin DB11 za ponad milion złotych. Dodatkowo sportowe auto po uderzeniu wjeżdża na pasy i potrąca dwójkę pieszych! Szkody są ogromne - piesi trafiają do szpitala, jedna osoba złamała nogę i wymaga długiej rehabilitacji. Aston Martin ma zniszczony cały tył i lekkie wgniecenia z przodu - naprawa będzie kosztować majątek!

Niestety nie miałeś ubezpieczenia OC, więc za naprawę sportowego samochodu oraz za koszty leczenia i rehabilitacji będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Jeśli nie jesteś milionerem i nie masz dużych oszczędności, to czekają Cię poważne kłopoty finansowe. A wystarczyło wykupić ubezpieczenie OC…

Ktoś zaraz powie - jaka jest szansa, że zderzę się akurat z autem za milion złotych?! Oczywiście niewielka, ale co to za różnica czy za naprawę z własnej kieszeni zapłacisz 5 tysięcy złotych, czy 10 tysięcy złotych? Zawsze jest to wielokrotnie więcej niż cena OC! A co dopiero, kiedy obciążony zostaniesz rekompensatą za szkody na osobie i za leczenie…

W ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych podana jest maksymalna wartość sumy gwarancyjnej. I tak w przypadku szkód osobowych wynosi ona 5 210 000 euro oraz 1 050 000 euro w przypadku szkód w mieniu. Pamiętaj, że podane wartości odnoszą się do jednego zdarzenia - nie ma znaczenia liczba osób poszkodowanych.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu?Ubezpieczenie OC swoim zakresem obejmuje szkody osobowe (rozstrój zdrowia, uszkodzenia ciała, śmierć) i rzeczowe (uszkodzenie, zniszczenie, utrata). Ponieważ jest ono obowiązkowe, to jego zakres i warunki są zawsze takie same - nie ma znaczenia, u którego ubezpieczyciela kupisz polisę. Wniosek? Zwracaj uwagę na cenę OC!

Ile kosztuje średnio ubezpieczenie OC? Jak tanio można je nabyć? I od czego to zależy, że właściciele samochód znajdują polisy w bardzo różnych cenach?

Średnia cena ubezpieczenia OC znajdowanego w porównywarce Mubi wyniosła w listopadzie 2020 roku 897 zł. Pamiętajmy, że wysokość składki zależy choćby od wypracowanych zniżek, historii ubezpieczeniowej, wieku, miejsca zamieszkania i sposobu użytkowania pojazdu. Splot korzystnych czynników pozwala na znalezienie rekordowo taniego OC, czego przykładem jest właścicielka VW Jetty i jej polisa OC za 200 zł - wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor z mubi.pl.

Aby zwiększyć szansę na tańsze ubezpieczenie OC, warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń. Dzięki niej szybko porównasz oferty różnych ubezpieczycieli. Pamiętaj, że część firm ubezpieczeniowych zachęca do wyboru ich polisy poprzez dodanie za darmo lub w bardzo niskiej cenie NNW i Assistance.

Jakie są kary za brak OC w 2021 roku?Wysokość kary za brak ubezpieczenia OC zależy od 3 czynników: długości przerwy ubezpieczeniowej, rodzaju pojazdu oraz minimalnego wynagrodzenia w danym roku. Najwięcej muszą zapłacić właściciele samochodów ciężarowych. My jednak skupimy się na autach osobowych. I tak brak ubezpieczenia OC:

  • do 3 dni - 1 120 zł,
  • od 4 do 14 dni - 2 800 zł,
  • powyżej 2 tygodni - 5 600 zł.


Co bardzo ważne, jeśli zapłacisz karę i nie ubezpieczysz samochodu, to możesz ona zostać ponownie na Ciebie nałożona. Oczywiście możesz sprzedać samochód i wynająć na dłuższy czas inny - wtedy kwestia OC nie będzie Cię interesować. Jeśli jesteś zainteresowany długoterminowym wynajmem samochodu, to przeczytaj artykuł na ten temat: https://mubi.pl/poradniki/wynajem-dlugoterminowy-samochodow-a-ubezpieczenie/.

Jeżdżenie samochodem bez OC to wielkie ryzyko dla własnych finansów. Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli auto stoi w garażu i jest zarejestrowane, to też musi mieć polisę - chyba że jest zabytkiem!