tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 9 grudnia 2020
  • 11 grudnia 2020

Można wesprzeć Świetlikowo w uruchomieniu ośrodka Tusietuli

Dzięki wsparciu Miasta Tychy Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo stała się właścicielem budynku zwanym dotychczas Dworkiem, który po gruntownym remoncie zamieni się w pełen kolorów i miłości Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny. Aby tak się stało, w Internecie zorganizowano zbiórkę środków, które mają pomóc w realizacji inwestycji.

tusietuli


- Będą trafiać tu niemowlęta, którymi nie mogą, bądź nie chcą zajmować się ich biologiczni rodzice. Będą przebywać w pięknie urządzonych pokoikach upodobnionych do warunków domowych, pełnych barw, miękkich tkanin i zabawek. W każdym z pokoi będzie bujany fotel dla niani, która w roli zastępczej mamy będzie przytulać nasze małe dzieci, które tak bardzo tego potrzebują. Aby lepiej się rozwijać, doganiać rówieśników w rozwoju, będą ćwiczyć w sali integracji sensorycznej i gabinecie rehabilitacyjnym. Oczywiście wszystkie maluchy przez całą dobę będą pod czujnym okiem wykwalifikowanej kadry ponieważ niektóre z nich, to dzieci chore. Będzie domowo, nie szpitalnie - mówi Natasza Godlewska, prezes Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo.

W Polsce istnieją 3 takie placówki, jednak w związku z tym, iż porzuconych dzieci każdego roku jest coraz więcej, nie dla wszystkich w ośrodkach starcza miejsca. Każdego roku w polskich szpitalach pozostawianych jest ok. 800 noworodków.

- Chcemy uzupełnić lukę która powstała, otwierając ośrodek dopasowany nie tylko do potrzeb dzieci, lecz także stworzyć miejsce przyjazne przyszłym rodzicom zastępczym oraz adopcyjnym i będziemy z całych sił starać się znaleźć im prawdziwą, kochającą rodzinę - tłumaczą przedstawiciele Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo.

Dworek, którym powstanie Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny
Dworek, w którym powstanie Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny · fot. Świetlikowo


W interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym umieszcza się dzieci, które wymagają specjalistycznej opieki i w okresie oczekiwania na przysposobienie, nie mogą zostać umieszczone w rodzinnej pieczy zastępczej.

W tyskim ośrodku będą przyjmowane noworodki i niemowlęta (od urodzenia do 1. roku życia) w nagłych sytuacjach kryzysowych, które czasowo lub trwale są pozbawione opieki rodziców. Będą to zarówno dzieci zdrowe jak i chore, najczęściej porzucone w oknach życia oraz pozostawione w szpitalach nie tylko w województwie śląskim, ale również z całej Polski. Celem ośrodka będzie szybkie przywracanie dzieciom rodziny.

- Będziemy zajmować się nie tylko standardową opieką nad maluszkami, ale także pełną diagnostyką ich stanu zdrowia, opieką lekarską i w razie potrzeby rehabilitacją - informują pracownicy Świetlikowa.

Loading...


Powstanie Ośrodka można wesprzeć dołączając do zbiórki założonej w serwisie zrzutka.pl.

BM / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.